Scroll:Everyday Arithmetic >> ratio,proportion,direct variation >> saq (4530)


Written Instructions:

For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..

For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.

Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.



 

1)  

 The cost of 7 kg rice is 495. Find the cost of 5 kg rice


Answer:_______________




2)  

 The cost of 11 kg rice is 504. Find the cost of 5 kg rice


Answer:_______________




3)  

 The cost of 15 kg rice is 411. Find the cost of 3 kg rice


Answer:_______________




4)  

 The cost of 11 kg rice is 457. Find the cost of 3 kg rice


Answer:_______________




5)  

 The cost of 10 kg rice is 278. Find the cost of 2 kg rice


Answer:_______________




6)  

 The cost of 15 kg rice is 389. Find the cost of 4 kg rice


Answer:_______________




7)  

 The cost of 10 kg rice is 470. Find the cost of 2 kg rice


Answer:_______________




8)  

 The cost of 12 kg rice is 276. Find the cost of 4 kg rice


Answer:_______________




9)  

 The cost of 15 kg rice is 390. Find the cost of 2 kg rice


Answer:_______________




10)  

 The cost of 11 kg rice is 210. Find the cost of 5 kg rice


Answer:_______________




 

1)  

 The cost of 7 kg rice is 495. Find the cost of 5 kg rice

Answer: 353.55


SOLUTION 1 :

Given:

The cost of 7 kg rice = 495

the cost of 1 kg     rice  =   4957

                                       = 70.71 

the cost of 5 kg rice =  70.71x5

                                         = 353.55



2)  

 The cost of 11 kg rice is 504. Find the cost of 5 kg rice

Answer: 229.10


SOLUTION 1 :

Given:

The cost of 11 kg rice = 504

the cost of 1 kg     rice  =   50411

                                       = 45.82 

the cost of 5 kg rice =  45.82x5

                                         = 229.10



3)  

 The cost of 15 kg rice is 411. Find the cost of 3 kg rice

Answer: 82.20


SOLUTION 1 :

Given:

The cost of 15 kg rice = 411

the cost of 1 kg     rice  =   41115

                                       = 27.40 

the cost of 3 kg rice =  27.40x3

                                         = 82.20



4)  

 The cost of 11 kg rice is 457. Find the cost of 3 kg rice

Answer: 124.65


SOLUTION 1 :

Given:

The cost of 11 kg rice = 457

the cost of 1 kg     rice  =   45711

                                       = 41.55 

the cost of 3 kg rice =  41.55x3

                                         = 124.65



5)  

 The cost of 10 kg rice is 278. Find the cost of 2 kg rice

Answer: 55.60


SOLUTION 1 :

Given:

The cost of 10 kg rice = 278

the cost of 1 kg     rice  =   27810

                                       = 27.80 

the cost of 2 kg rice =  27.80x2

                                         = 55.60



6)  

 The cost of 15 kg rice is 389. Find the cost of 4 kg rice

Answer: 103.72


SOLUTION 1 :

Given:

The cost of 15 kg rice = 389

the cost of 1 kg     rice  =   38915

                                       = 25.93 

the cost of 4 kg rice =  25.93x4

                                         = 103.72



7)  

 The cost of 10 kg rice is 470. Find the cost of 2 kg rice

Answer: 94.00


SOLUTION 1 :

Given:

The cost of 10 kg rice = 470

the cost of 1 kg     rice  =   47010

                                       = 47.00 

the cost of 2 kg rice =  47.00x2

                                         = 94.00



8)  

 The cost of 12 kg rice is 276. Find the cost of 4 kg rice

Answer: 92.00


SOLUTION 1 :

Given:

The cost of 12 kg rice = 276

the cost of 1 kg     rice  =   27612

                                       = 23.00 

the cost of 4 kg rice =  23.00x4

                                         = 92.00



9)  

 The cost of 15 kg rice is 390. Find the cost of 2 kg rice

Answer: 52.00


SOLUTION 1 :

Given:

The cost of 15 kg rice = 390

the cost of 1 kg     rice  =   39015

                                       = 26.00 

the cost of 2 kg rice =  26.00x2

                                         = 52.00



10)  

 The cost of 11 kg rice is 210. Find the cost of 5 kg rice

Answer: 95.45


SOLUTION 1 :

Given:

The cost of 11 kg rice = 210

the cost of 1 kg     rice  =   21011

                                       = 19.09 

the cost of 5 kg rice =  19.09x5

                                         = 95.45