Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) In an interview for a computer firm 1982 applicants were interviewed. If 2%of them were selected, how many applicants were selected Also find the number of applicants who were not selected.
Answer:_______________ |
2) In an interview for a computer firm 1273 applicants were interviewed. If 6%of them were selected, how many applicants were selected Also find the number of applicants who were not selected.
Answer:_______________ |
3) In an interview for a computer firm 1458 applicants were interviewed. If 6%of them were selected, how many applicants were selected Also find the number of applicants who were not selected.
Answer:_______________ |
4) In an interview for a computer firm 1811 applicants were interviewed. If 7%of them were selected, how many applicants were selected Also find the number of applicants who were not selected.
Answer:_______________ |
5) In an interview for a computer firm 1340 applicants were interviewed. If 7%of them were selected, how many applicants were selected Also find the number of applicants who were not selected.
Answer:_______________ |
6) In an interview for a computer firm 1806 applicants were interviewed. If 2%of them were selected, how many applicants were selected Also find the number of applicants who were not selected.
Answer:_______________ |
7) In an interview for a computer firm 1861 applicants were interviewed. If 3%of them were selected, how many applicants were selected Also find the number of applicants who were not selected.
Answer:_______________ |
8) In an interview for a computer firm 1168 applicants were interviewed. If 4%of them were selected, how many applicants were selected Also find the number of applicants who were not selected.
Answer:_______________ |
9) In an interview for a computer firm 1341 applicants were interviewed. If 9%of them were selected, how many applicants were selected Also find the number of applicants who were not selected.
Answer:_______________ |
10) In an interview for a computer firm 1407 applicants were interviewed. If 3%of them were selected, how many applicants were selected Also find the number of applicants who were not selected.
Answer:_______________ |
1) In an interview for a computer firm 1982 applicants were interviewed. If 2%of them were selected, how many applicants were selected Also find the number of applicants who were not selected. Answer: 1942 SOLUTION 1 : Given : Total number of applicants = 1982 Number of selected applicants = 2% of 1982 = (2÷100) x 1982 = 0.02 x 1982 = 40 Number of non selected applicants= 1982-40 = 1942
|
2) In an interview for a computer firm 1273 applicants were interviewed. If 6%of them were selected, how many applicants were selected Also find the number of applicants who were not selected. Answer: 1197 SOLUTION 1 : Given : Total number of applicants = 1273 Number of selected applicants = 6% of 1273 = (6÷100) x 1273 = 0.06 x 1273 = 76 Number of non selected applicants= 1273-76 = 1197
|
3) In an interview for a computer firm 1458 applicants were interviewed. If 6%of them were selected, how many applicants were selected Also find the number of applicants who were not selected. Answer: 1371 SOLUTION 1 : Given : Total number of applicants = 1458 Number of selected applicants = 6% of 1458 = (6÷100) x 1458 = 0.06 x 1458 = 87 Number of non selected applicants= 1458-87 = 1371
|
4) In an interview for a computer firm 1811 applicants were interviewed. If 7%of them were selected, how many applicants were selected Also find the number of applicants who were not selected. Answer: 1684 SOLUTION 1 : Given : Total number of applicants = 1811 Number of selected applicants = 7% of 1811 = (7÷100) x 1811 = 0.07 x 1811 = 127 Number of non selected applicants= 1811-127 = 1684
|
5) In an interview for a computer firm 1340 applicants were interviewed. If 7%of them were selected, how many applicants were selected Also find the number of applicants who were not selected. Answer: 1246 SOLUTION 1 : Given : Total number of applicants = 1340 Number of selected applicants = 7% of 1340 = (7÷100) x 1340 = 0.07 x 1340 = 94 Number of non selected applicants= 1340-94 = 1246
|
6) In an interview for a computer firm 1806 applicants were interviewed. If 2%of them were selected, how many applicants were selected Also find the number of applicants who were not selected. Answer: 1770 SOLUTION 1 : Given : Total number of applicants = 1806 Number of selected applicants = 2% of 1806 = (2÷100) x 1806 = 0.02 x 1806 = 36 Number of non selected applicants= 1806-36 = 1770
|
7) In an interview for a computer firm 1861 applicants were interviewed. If 3%of them were selected, how many applicants were selected Also find the number of applicants who were not selected. Answer: 1805 SOLUTION 1 : Given : Total number of applicants = 1861 Number of selected applicants = 3% of 1861 = (3÷100) x 1861 = 0.03 x 1861 = 56 Number of non selected applicants= 1861-56 = 1805
|
8) In an interview for a computer firm 1168 applicants were interviewed. If 4%of them were selected, how many applicants were selected Also find the number of applicants who were not selected. Answer: 1121 SOLUTION 1 : Given : Total number of applicants = 1168 Number of selected applicants = 4% of 1168 = (4÷100) x 1168 = 0.04 x 1168 = 47 Number of non selected applicants= 1168-47 = 1121
|
9) In an interview for a computer firm 1341 applicants were interviewed. If 9%of them were selected, how many applicants were selected Also find the number of applicants who were not selected. Answer: 1220 SOLUTION 1 : Given : Total number of applicants = 1341 Number of selected applicants = 9% of 1341 = (9÷100) x 1341 = 0.09 x 1341 = 121 Number of non selected applicants= 1341-121 = 1220
|
10) In an interview for a computer firm 1407 applicants were interviewed. If 3%of them were selected, how many applicants were selected Also find the number of applicants who were not selected. Answer: 1365 SOLUTION 1 : Given : Total number of applicants = 1407 Number of selected applicants = 3% of 1407 = (3÷100) x 1407 = 0.03 x 1407 = 42 Number of non selected applicants= 1407-42 = 1365
|