Scroll:Money >> Add and subtract money amounts: word problems >> saq (3641)


Written Instructions:

For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..

For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.

Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.



 

1)  

The regular price for a three-ring binder is 819.00. Today it is on sale for 420.00 off. If Panimalar buys the binder today, how much will she pay
 


Answer:_______________




2)  

Chithra and his mother went to the grocery store to buy milk and ice cream. The milk cost 627.00, and the ice cream was 374.00. How much did they spend in all


Answer:_______________




3)  

Haritha and Savithri went to an ice cream shop together. Haritha's waffle cone cost 888.00, and Savithri's hot fudge sundae cost 436.00. How much was their bill


Answer:_______________




4)  

A man is buying bread at the grocery store. The name-brand bread is on sale for 596.00 per loaf. The store brand is still cheaper, since it costs 270.00. How much will the man save if he buys the store brand


Answer:_______________




5)  

Ramani spent the day at a funfair. The admission ticket cost 150.00, and Ramani spent 858.00 on food. How much did Ramani spend in all


Answer:_______________




6)  

The regular price of a power drill is 814.00. At a discount store, the price is 158.00. How much money can my dad save by buying the drill at the discount store

 


Answer:_______________




7)  

The regular price for a three-ring binder is 967.00. Today it is on sale for 391.00 off. If Savithri buys the binder today, how much will she pay
 


Answer:_______________




8)  

Thamarai and his mother went to the grocery store to buy milk and ice cream. The milk cost 687.00, and the ice cream was 191.00. How much did they spend in all


Answer:_______________




9)  

Poovazhagi and Haritha went to an ice cream shop together. Poovazhagi's waffle cone cost 612.00, and Haritha's hot fudge sundae cost 332.00. How much was their bill


Answer:_______________




10)  

A man is buying bread at the grocery store. The name-brand bread is on sale for 806.00 per loaf. The store brand is still cheaper, since it costs 167.00. How much will the man save if he buys the store brand


Answer:_______________




 

1)  

The regular price for a three-ring binder is 819.00. Today it is on sale for 420.00 off. If Panimalar buys the binder today, how much will she pay
  Answer: 399.00


SOLUTION 1 :

Subtract:

819.00 -   420.00 = 399.00



2)  

Chithra and his mother went to the grocery store to buy milk and ice cream. The milk cost 627.00, and the ice cream was 374.00. How much did they spend in all

Answer: 1001.00


SOLUTION 1 :

Add:

627.00 + 374.00 = 1001.00



3)  

Haritha and Savithri went to an ice cream shop together. Haritha's waffle cone cost 888.00, and Savithri's hot fudge sundae cost 436.00. How much was their bill

Answer: 1324.00


SOLUTION 1 :

Add:

888.00 + 436.00 = 1324.00



4)  

A man is buying bread at the grocery store. The name-brand bread is on sale for 596.00 per loaf. The store brand is still cheaper, since it costs 270.00. How much will the man save if he buys the store brand

Answer: 326.00


SOLUTION 1 :

Subtract:

596.00 -   270.00 = 326.00



5)  

Ramani spent the day at a funfair. The admission ticket cost 150.00, and Ramani spent 858.00 on food. How much did Ramani spend in all

Answer: 1008.00


SOLUTION 1 :

Add:

858.00 + 150.00 = 1008.00



6)  

The regular price of a power drill is 814.00. At a discount store, the price is 158.00. How much money can my dad save by buying the drill at the discount store

  Answer: 656.00


SOLUTION 1 :

Subtract:

814.00 -   158.00 = 656.00



7)  

The regular price for a three-ring binder is 967.00. Today it is on sale for 391.00 off. If Savithri buys the binder today, how much will she pay
  Answer: 576.00


SOLUTION 1 :

Subtract:

967.00 -   391.00 = 576.00



8)  

Thamarai and his mother went to the grocery store to buy milk and ice cream. The milk cost 687.00, and the ice cream was 191.00. How much did they spend in all

Answer: 878.00


SOLUTION 1 :

Add:

687.00 + 191.00 = 878.00



9)  

Poovazhagi and Haritha went to an ice cream shop together. Poovazhagi's waffle cone cost 612.00, and Haritha's hot fudge sundae cost 332.00. How much was their bill

Answer: 944.00


SOLUTION 1 :

Add:

612.00 + 332.00 = 944.00



10)  

A man is buying bread at the grocery store. The name-brand bread is on sale for 806.00 per loaf. The store brand is still cheaper, since it costs 167.00. How much will the man save if he buys the store brand

Answer: 639.00


SOLUTION 1 :

Subtract:

806.00 -   167.00 = 639.00