Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) Chester sold 497 toy guns in 3 days. He sold 91 toy guns on the first day. On the second day, he sold of the remaining toy guns. How many toy guns did he sell on the third day
Answer:_______________ |
2) A family had 45 cupcakes. They ate 10 of them on Monday. On Tuesday, they ate of the remainder. They gave away the rest of the cupcakes. How many cupcakes did they give away
Answer:_______________ |
3) Apple wants to update 574 iPhones with the new iOS 7 in three days. On the 1st day, they managed to update 427 phones. On the 2nd day, they managed to update of the remaining iPhones. How many more iPhones have to be updated on the 3rd day
Answer:_______________ |
4) There are 450 fences to be painted in five days. 180 fences are painted in the first three days. On the fourth day, of the remaining fences are painted. The rest are painted on the fifth day. How many fences were painted on the fifth day
Answer:_______________ |
5) Naegi has $42 to be distributed among his three siblings. He gives $9 to Kirigiri and then gives of the remaining cash to Makoto. The rest were given to Komaeda. How much did Komaeda receive $ ___ Answer:_______________ |
6) Chester sold 469 toy guns in 3 days. He sold 84 toy guns on the first day. On the second day, he sold of the remaining toy guns. How many toy guns did he sell on the third day
Answer:_______________ |
7) A family had 45 cupcakes. They ate 20 of them on Monday. On Tuesday, they ate of the remainder. They gave away the rest of the cupcakes. How many cupcakes did they give away
Answer:_______________ |
8) Apple wants to update 630 iPhones with the new iOS 7 in three days. On the 1st day, they managed to update 427 phones. On the 2nd day, they managed to update of the remaining iPhones. How many more iPhones have to be updated on the 3rd day
Answer:_______________ |
9) There are 510 fences to be painted in five days. 150 fences are painted in the first three days. On the fourth day, of the remaining fences are painted. The rest are painted on the fifth day. How many fences were painted on the fifth day
Answer:_______________ |
10) Naegi has $39 to be distributed among his three siblings. He gives $15 to Kirigiri and then gives of the remaining cash to Makoto. The rest were given to Komaeda. How much did Komaeda receive $ ___ Answer:_______________ |
1) Chester sold 497 toy guns in 3 days. He sold 91 toy guns on the first day. On the second day, he sold of the remaining toy guns. How many toy guns did he sell on the third day Answer: 232 SOLUTION 1 : 497 Remainder 91 (1st Day) 2nd Day 3rd Day Step 1: 497 - 91 = 406 Step 2: 7 units = 406 1 unit = 406 ÷ 7 = 58 Step 3: - = Step 4: 4 units = 58 x 4 = 232 He sold 232 toy guns on the third day. |
2) A family had 45 cupcakes. They ate 10 of them on Monday. On Tuesday, they ate of the remainder. They gave away the rest of the cupcakes. How many cupcakes did they give away Answer: 21 SOLUTION 1 : 45 Remainder 10 (Monday) Tuesday Given Away Step 1: 45 - 10 = 35 Step 2: 5 units = 35 1 unit = 35 ÷ 5 = 7 Step 3: - = Step 4: 3 units = 7 x 3 = 21 They gave away 21 cupcakes. |
3) Apple wants to update 574 iPhones with the new iOS 7 in three days. On the 1st day, they managed to update 427 phones. On the 2nd day, they managed to update of the remaining iPhones. How many more iPhones have to be updated on the 3rd day Answer: 105 SOLUTION 1 : 574 Remainder 427 (1st Day) 2nd Day 3rd Day Step 1: 574 - 427 = 147 Step 2: 7 units = 147 1 unit = 147 ÷ 7 = 21 Step 3: - = Step 4: 5 units = 21 x 5 = 105 105 more iPhones have to be updated on the 3rd day. |
4) There are 450 fences to be painted in five days. 180 fences are painted in the first three days. On the fourth day, of the remaining fences are painted. The rest are painted on the fifth day. How many fences were painted on the fifth day Answer: 180 SOLUTION 1 : 450 Remainder 180 (First 3 days) 4th Day 5th Day Step 1: 450 - 180 = 270 Step 2: 3 units = 270 1 unit = 270 ÷ 3 = 90 Step 3: - = Step 4: 2 units = 90 x 2 = 180 180 fences were painted on the fifth day. |
5) Naegi has $42 to be distributed among his three siblings. He gives $9 to Kirigiri and then gives of the remaining cash to Makoto. The rest were given to Komaeda. How much did Komaeda receive Answer: $11 SOLUTION 1 : 42 Remainder 9 (Kirigiri) Makoto Komaeda Step 1: 42 - 9 = 33 Step 2: 3 units = 33 1 unit = 33 ÷ 3 = 11 Step 3: - = Step 4: 1 unit = 11 x 1 = 11 Komaeda received $11. |
6) Chester sold 469 toy guns in 3 days. He sold 84 toy guns on the first day. On the second day, he sold of the remaining toy guns. How many toy guns did he sell on the third day Answer: 220 SOLUTION 1 : 469 Remainder 84 (1st Day) 2nd Day 3rd Day Step 1: 469 - 84 = 385 Step 2: 7 units = 385 1 unit = 385 ÷ 7 = 55 Step 3: - = Step 4: 4 units = 55 x 4 = 220 He sold 220 toy guns on the third day. |
7) A family had 45 cupcakes. They ate 20 of them on Monday. On Tuesday, they ate of the remainder. They gave away the rest of the cupcakes. How many cupcakes did they give away Answer: 15 SOLUTION 1 : 45 Remainder 20 (Monday) Tuesday Given Away Step 1: 45 - 20 = 25 Step 2: 5 units = 25 1 unit = 25 ÷ 5 = 5 Step 3: - = Step 4: 3 units = 5 x 3 = 15 They gave away 15 cupcakes. |
8) Apple wants to update 630 iPhones with the new iOS 7 in three days. On the 1st day, they managed to update 427 phones. On the 2nd day, they managed to update of the remaining iPhones. How many more iPhones have to be updated on the 3rd day Answer: 145 SOLUTION 1 : 630 Remainder 427 (1st Day) 2nd Day 3rd Day Step 1: 630 - 427 = 203 Step 2: 7 units = 203 1 unit = 203 ÷ 7 = 29 Step 3: - = Step 4: 5 units = 29 x 5 = 145 145 more iPhones have to be updated on the 3rd day. |
9) There are 510 fences to be painted in five days. 150 fences are painted in the first three days. On the fourth day, of the remaining fences are painted. The rest are painted on the fifth day. How many fences were painted on the fifth day Answer: 240 SOLUTION 1 : 510 Remainder 150 (First 3 days) 4th Day 5th Day Step 1: 510 - 150 = 360 Step 2: 3 units = 360 1 unit = 360 ÷ 3 = 120 Step 3: - = Step 4: 2 units = 120 x 2 = 240 240 fences were painted on the fifth day. |
10) Naegi has $39 to be distributed among his three siblings. He gives $15 to Kirigiri and then gives of the remaining cash to Makoto. The rest were given to Komaeda. How much did Komaeda receive Answer: $8 SOLUTION 1 : 39 Remainder 15 (Kirigiri) Makoto Komaeda Step 1: 39 - 15 = 24 Step 2: 3 units = 24 1 unit = 24 ÷ 3 = 8 Step 3: - = Step 4: 1 unit = 8 x 1 = 8 Komaeda received $8. |