Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) Apple wants to update 546 iPhones with the new iOS 7 in three days. On the 1st day, they managed to update 371 phones. On the 2nd day, they managed to update of the remaining iPhones. How many more iPhones have to be updated on the 3rd day
Answer:_______________ |
2) A family had 30 cupcakes. They ate 25 of them on Monday. On Tuesday, they ate of the remainder. They gave away the rest of the cupcakes. How many cupcakes did they give away
Answer:_______________ |
3) Chester sold 574 toy guns in 3 days. He sold 203 toy guns on the first day. On the second day, he sold of the remaining toy guns. How many toy guns did he sell on the third day
Answer:_______________ |
4) Naegi has $45 to be distributed among his three siblings. He gives $24 to Kirigiri and then gives of the remaining cash to Makoto. The rest were given to Komaeda. How much did Komaeda receive $ ___ Answer:_______________ |
5) There are 690 fences to be painted in five days. 120 fences are painted in the first three days. On the fourth day, of the remaining fences are painted. The rest are painted on the fifth day. How many fences were painted on the fifth day
Answer:_______________ |
6) Apple wants to update 630 iPhones with the new iOS 7 in three days. On the 1st day, they managed to update 308 phones. On the 2nd day, they managed to update of the remaining iPhones. How many more iPhones have to be updated on the 3rd day
Answer:_______________ |
7) A family had 50 cupcakes. They ate 10 of them on Monday. On Tuesday, they ate of the remainder. They gave away the rest of the cupcakes. How many cupcakes did they give away
Answer:_______________ |
8) Chester sold 560 toy guns in 3 days. He sold 343 toy guns on the first day. On the second day, he sold of the remaining toy guns. How many toy guns did he sell on the third day
Answer:_______________ |
9) Naegi has $45 to be distributed among his three siblings. He gives $15 to Kirigiri and then gives of the remaining cash to Makoto. The rest were given to Komaeda. How much did Komaeda receive $ ___ Answer:_______________ |
10) There are 810 fences to be painted in five days. 150 fences are painted in the first three days. On the fourth day, of the remaining fences are painted. The rest are painted on the fifth day. How many fences were painted on the fifth day
Answer:_______________ |
1) Apple wants to update 546 iPhones with the new iOS 7 in three days. On the 1st day, they managed to update 371 phones. On the 2nd day, they managed to update of the remaining iPhones. How many more iPhones have to be updated on the 3rd day Answer: 125 SOLUTION 1 : 546 Remainder 371 (1st Day) 2nd Day 3rd Day Step 1: 546 - 371 = 175 Step 2: 7 units = 175 1 unit = 175 ÷ 7 = 25 Step 3: - = Step 4: 5 units = 25 x 5 = 125 125 more iPhones have to be updated on the 3rd day. |
2) A family had 30 cupcakes. They ate 25 of them on Monday. On Tuesday, they ate of the remainder. They gave away the rest of the cupcakes. How many cupcakes did they give away Answer: 3 SOLUTION 1 : 30 Remainder 25 (Monday) Tuesday Given Away Step 1: 30 - 25 = 5 Step 2: 5 units = 5 1 unit = 5 ÷ 5 = 1 Step 3: - = Step 4: 3 units = 1 x 3 = 3 They gave away 3 cupcakes. |
3) Chester sold 574 toy guns in 3 days. He sold 203 toy guns on the first day. On the second day, he sold of the remaining toy guns. How many toy guns did he sell on the third day Answer: 212 SOLUTION 1 : 574 Remainder 203 (1st Day) 2nd Day 3rd Day Step 1: 574 - 203 = 371 Step 2: 7 units = 371 1 unit = 371 ÷ 7 = 53 Step 3: - = Step 4: 4 units = 53 x 4 = 212 He sold 212 toy guns on the third day. |
4) Naegi has $45 to be distributed among his three siblings. He gives $24 to Kirigiri and then gives of the remaining cash to Makoto. The rest were given to Komaeda. How much did Komaeda receive Answer: $7 SOLUTION 1 : 45 Remainder 24 (Kirigiri) Makoto Komaeda Step 1: 45 - 24 = 21 Step 2: 3 units = 21 1 unit = 21 ÷ 3 = 7 Step 3: - = Step 4: 1 unit = 7 x 1 = 7 Komaeda received $7. |
5) There are 690 fences to be painted in five days. 120 fences are painted in the first three days. On the fourth day, of the remaining fences are painted. The rest are painted on the fifth day. How many fences were painted on the fifth day Answer: 380 SOLUTION 1 : 690 Remainder 120 (First 3 days) 4th Day 5th Day Step 1: 690 - 120 = 570 Step 2: 3 units = 570 1 unit = 570 ÷ 3 = 190 Step 3: - = Step 4: 2 units = 190 x 2 = 380 380 fences were painted on the fifth day. |
6) Apple wants to update 630 iPhones with the new iOS 7 in three days. On the 1st day, they managed to update 308 phones. On the 2nd day, they managed to update of the remaining iPhones. How many more iPhones have to be updated on the 3rd day Answer: 230 SOLUTION 1 : 630 Remainder 308 (1st Day) 2nd Day 3rd Day Step 1: 630 - 308 = 322 Step 2: 7 units = 322 1 unit = 322 ÷ 7 = 46 Step 3: - = Step 4: 5 units = 46 x 5 = 230 230 more iPhones have to be updated on the 3rd day. |
7) A family had 50 cupcakes. They ate 10 of them on Monday. On Tuesday, they ate of the remainder. They gave away the rest of the cupcakes. How many cupcakes did they give away Answer: 24 SOLUTION 1 : 50 Remainder 10 (Monday) Tuesday Given Away Step 1: 50 - 10 = 40 Step 2: 5 units = 40 1 unit = 40 ÷ 5 = 8 Step 3: - = Step 4: 3 units = 8 x 3 = 24 They gave away 24 cupcakes. |
8) Chester sold 560 toy guns in 3 days. He sold 343 toy guns on the first day. On the second day, he sold of the remaining toy guns. How many toy guns did he sell on the third day Answer: 124 SOLUTION 1 : 560 Remainder 343 (1st Day) 2nd Day 3rd Day Step 1: 560 - 343 = 217 Step 2: 7 units = 217 1 unit = 217 ÷ 7 = 31 Step 3: - = Step 4: 4 units = 31 x 4 = 124 He sold 124 toy guns on the third day. |
9) Naegi has $45 to be distributed among his three siblings. He gives $15 to Kirigiri and then gives of the remaining cash to Makoto. The rest were given to Komaeda. How much did Komaeda receive Answer: $10 SOLUTION 1 : 45 Remainder 15 (Kirigiri) Makoto Komaeda Step 1: 45 - 15 = 30 Step 2: 3 units = 30 1 unit = 30 ÷ 3 = 10 Step 3: - = Step 4: 1 unit = 10 x 1 = 10 Komaeda received $10. |
10) There are 810 fences to be painted in five days. 150 fences are painted in the first three days. On the fourth day, of the remaining fences are painted. The rest are painted on the fifth day. How many fences were painted on the fifth day Answer: 440 SOLUTION 1 : 810 Remainder 150 (First 3 days) 4th Day 5th Day Step 1: 810 - 150 = 660 Step 2: 3 units = 660 1 unit = 660 ÷ 3 = 220 Step 3: - = Step 4: 2 units = 220 x 2 = 440 440 fences were painted on the fifth day. |