Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) There are 810 fences to be painted in five days. 210 fences are painted in the first three days. On the fourth day, of the remaining fences are painted. The rest are painted on the fifth day. How many fences were painted on the fifth day
Answer:_______________ |
2) Naegi has $45 to be distributed among his three siblings. He gives $15 to Kirigiri and then gives of the remaining cash to Makoto. The rest were given to Komaeda. How much did Komaeda receive $ ___ Answer:_______________ |
3) Apple wants to update 805 iPhones with the new iOS 7 in three days. On the 1st day, they managed to update 427 phones. On the 2nd day, they managed to update of the remaining iPhones. How many more iPhones have to be updated on the 3rd day
Answer:_______________ |
4) A family had 45 cupcakes. They ate 25 of them on Monday. On Tuesday, they ate of the remainder. They gave away the rest of the cupcakes. How many cupcakes did they give away
Answer:_______________ |
5) Chester sold 770 toy guns in 3 days. He sold 91 toy guns on the first day. On the second day, he sold of the remaining toy guns. How many toy guns did he sell on the third day
Answer:_______________ |
6) There are 660 fences to be painted in five days. 180 fences are painted in the first three days. On the fourth day, of the remaining fences are painted. The rest are painted on the fifth day. How many fences were painted on the fifth day
Answer:_______________ |
7) Naegi has $36 to be distributed among his three siblings. He gives $12 to Kirigiri and then gives of the remaining cash to Makoto. The rest were given to Komaeda. How much did Komaeda receive $ ___ Answer:_______________ |
8) Apple wants to update 602 iPhones with the new iOS 7 in three days. On the 1st day, they managed to update 392 phones. On the 2nd day, they managed to update of the remaining iPhones. How many more iPhones have to be updated on the 3rd day
Answer:_______________ |
9) A family had 40 cupcakes. They ate 15 of them on Monday. On Tuesday, they ate of the remainder. They gave away the rest of the cupcakes. How many cupcakes did they give away
Answer:_______________ |
10) Chester sold 819 toy guns in 3 days. He sold 154 toy guns on the first day. On the second day, he sold of the remaining toy guns. How many toy guns did he sell on the third day
Answer:_______________ |
1) There are 810 fences to be painted in five days. 210 fences are painted in the first three days. On the fourth day, of the remaining fences are painted. The rest are painted on the fifth day. How many fences were painted on the fifth day Answer: 400 SOLUTION 1 : 810 Remainder 210 (First 3 days) 4th Day 5th Day Step 1: 810 - 210 = 600 Step 2: 3 units = 600 1 unit = 600 ÷ 3 = 200 Step 3: - = Step 4: 2 units = 200 x 2 = 400 400 fences were painted on the fifth day. |
2) Naegi has $45 to be distributed among his three siblings. He gives $15 to Kirigiri and then gives of the remaining cash to Makoto. The rest were given to Komaeda. How much did Komaeda receive Answer: $10 SOLUTION 1 : 45 Remainder 15 (Kirigiri) Makoto Komaeda Step 1: 45 - 15 = 30 Step 2: 3 units = 30 1 unit = 30 ÷ 3 = 10 Step 3: - = Step 4: 1 unit = 10 x 1 = 10 Komaeda received $10. |
3) Apple wants to update 805 iPhones with the new iOS 7 in three days. On the 1st day, they managed to update 427 phones. On the 2nd day, they managed to update of the remaining iPhones. How many more iPhones have to be updated on the 3rd day Answer: 270 SOLUTION 1 : 805 Remainder 427 (1st Day) 2nd Day 3rd Day Step 1: 805 - 427 = 378 Step 2: 7 units = 378 1 unit = 378 ÷ 7 = 54 Step 3: - = Step 4: 5 units = 54 x 5 = 270 270 more iPhones have to be updated on the 3rd day. |
4) A family had 45 cupcakes. They ate 25 of them on Monday. On Tuesday, they ate of the remainder. They gave away the rest of the cupcakes. How many cupcakes did they give away Answer: 12 SOLUTION 1 : 45 Remainder 25 (Monday) Tuesday Given Away Step 1: 45 - 25 = 20 Step 2: 5 units = 20 1 unit = 20 ÷ 5 = 4 Step 3: - = Step 4: 3 units = 4 x 3 = 12 They gave away 12 cupcakes. |
5) Chester sold 770 toy guns in 3 days. He sold 91 toy guns on the first day. On the second day, he sold of the remaining toy guns. How many toy guns did he sell on the third day Answer: 388 SOLUTION 1 : 770 Remainder 91 (1st Day) 2nd Day 3rd Day Step 1: 770 - 91 = 679 Step 2: 7 units = 679 1 unit = 679 ÷ 7 = 97 Step 3: - = Step 4: 4 units = 97 x 4 = 388 He sold 388 toy guns on the third day. |
6) There are 660 fences to be painted in five days. 180 fences are painted in the first three days. On the fourth day, of the remaining fences are painted. The rest are painted on the fifth day. How many fences were painted on the fifth day Answer: 320 SOLUTION 1 : 660 Remainder 180 (First 3 days) 4th Day 5th Day Step 1: 660 - 180 = 480 Step 2: 3 units = 480 1 unit = 480 ÷ 3 = 160 Step 3: - = Step 4: 2 units = 160 x 2 = 320 320 fences were painted on the fifth day. |
7) Naegi has $36 to be distributed among his three siblings. He gives $12 to Kirigiri and then gives of the remaining cash to Makoto. The rest were given to Komaeda. How much did Komaeda receive Answer: $8 SOLUTION 1 : 36 Remainder 12 (Kirigiri) Makoto Komaeda Step 1: 36 - 12 = 24 Step 2: 3 units = 24 1 unit = 24 ÷ 3 = 8 Step 3: - = Step 4: 1 unit = 8 x 1 = 8 Komaeda received $8. |
8) Apple wants to update 602 iPhones with the new iOS 7 in three days. On the 1st day, they managed to update 392 phones. On the 2nd day, they managed to update of the remaining iPhones. How many more iPhones have to be updated on the 3rd day Answer: 150 SOLUTION 1 : 602 Remainder 392 (1st Day) 2nd Day 3rd Day Step 1: 602 - 392 = 210 Step 2: 7 units = 210 1 unit = 210 ÷ 7 = 30 Step 3: - = Step 4: 5 units = 30 x 5 = 150 150 more iPhones have to be updated on the 3rd day. |
9) A family had 40 cupcakes. They ate 15 of them on Monday. On Tuesday, they ate of the remainder. They gave away the rest of the cupcakes. How many cupcakes did they give away Answer: 15 SOLUTION 1 : 40 Remainder 15 (Monday) Tuesday Given Away Step 1: 40 - 15 = 25 Step 2: 5 units = 25 1 unit = 25 ÷ 5 = 5 Step 3: - = Step 4: 3 units = 5 x 3 = 15 They gave away 15 cupcakes. |
10) Chester sold 819 toy guns in 3 days. He sold 154 toy guns on the first day. On the second day, he sold of the remaining toy guns. How many toy guns did he sell on the third day Answer: 380 SOLUTION 1 : 819 Remainder 154 (1st Day) 2nd Day 3rd Day Step 1: 819 - 154 = 665 Step 2: 7 units = 665 1 unit = 665 ÷ 7 = 95 Step 3: - = Step 4: 4 units = 95 x 4 = 380 He sold 380 toy guns on the third day. |