Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) Apple wants to update 672 iPhones with the new iOS 7 in three days. On the 1st day, they managed to update 406 phones. On the 2nd day, they managed to update of the remaining iPhones. How many more iPhones have to be updated on the 3rd day
Answer:_______________ |
2) A family had 45 cupcakes. They ate 20 of them on Monday. On Tuesday, they ate of the remainder. They gave away the rest of the cupcakes. How many cupcakes did they give away
Answer:_______________ |
3) Chester sold 749 toy guns in 3 days. He sold 105 toy guns on the first day. On the second day, he sold of the remaining toy guns. How many toy guns did he sell on the third day
Answer:_______________ |
4) There are 780 fences to be painted in five days. 210 fences are painted in the first three days. On the fourth day, of the remaining fences are painted. The rest are painted on the fifth day. How many fences were painted on the fifth day
Answer:_______________ |
5) Naegi has $33 to be distributed among his three siblings. He gives $18 to Kirigiri and then gives of the remaining cash to Makoto. The rest were given to Komaeda. How much did Komaeda receive $ ___ Answer:_______________ |
6) Apple wants to update 665 iPhones with the new iOS 7 in three days. On the 1st day, they managed to update 245 phones. On the 2nd day, they managed to update of the remaining iPhones. How many more iPhones have to be updated on the 3rd day
Answer:_______________ |
7) A family had 30 cupcakes. They ate 5 of them on Monday. On Tuesday, they ate of the remainder. They gave away the rest of the cupcakes. How many cupcakes did they give away
Answer:_______________ |
8) Chester sold 518 toy guns in 3 days. He sold 252 toy guns on the first day. On the second day, he sold of the remaining toy guns. How many toy guns did he sell on the third day
Answer:_______________ |
9) There are 570 fences to be painted in five days. 180 fences are painted in the first three days. On the fourth day, of the remaining fences are painted. The rest are painted on the fifth day. How many fences were painted on the fifth day
Answer:_______________ |
10) Naegi has $33 to be distributed among his three siblings. He gives $6 to Kirigiri and then gives of the remaining cash to Makoto. The rest were given to Komaeda. How much did Komaeda receive $ ___ Answer:_______________ |
1) Apple wants to update 672 iPhones with the new iOS 7 in three days. On the 1st day, they managed to update 406 phones. On the 2nd day, they managed to update of the remaining iPhones. How many more iPhones have to be updated on the 3rd day Answer: 190 SOLUTION 1 : 672 Remainder 406 (1st Day) 2nd Day 3rd Day Step 1: 672 - 406 = 266 Step 2: 7 units = 266 1 unit = 266 ÷ 7 = 38 Step 3: - = Step 4: 5 units = 38 x 5 = 190 190 more iPhones have to be updated on the 3rd day. |
2) A family had 45 cupcakes. They ate 20 of them on Monday. On Tuesday, they ate of the remainder. They gave away the rest of the cupcakes. How many cupcakes did they give away Answer: 15 SOLUTION 1 : 45 Remainder 20 (Monday) Tuesday Given Away Step 1: 45 - 20 = 25 Step 2: 5 units = 25 1 unit = 25 ÷ 5 = 5 Step 3: - = Step 4: 3 units = 5 x 3 = 15 They gave away 15 cupcakes. |
3) Chester sold 749 toy guns in 3 days. He sold 105 toy guns on the first day. On the second day, he sold of the remaining toy guns. How many toy guns did he sell on the third day Answer: 368 SOLUTION 1 : 749 Remainder 105 (1st Day) 2nd Day 3rd Day Step 1: 749 - 105 = 644 Step 2: 7 units = 644 1 unit = 644 ÷ 7 = 92 Step 3: - = Step 4: 4 units = 92 x 4 = 368 He sold 368 toy guns on the third day. |
4) There are 780 fences to be painted in five days. 210 fences are painted in the first three days. On the fourth day, of the remaining fences are painted. The rest are painted on the fifth day. How many fences were painted on the fifth day Answer: 380 SOLUTION 1 : 780 Remainder 210 (First 3 days) 4th Day 5th Day Step 1: 780 - 210 = 570 Step 2: 3 units = 570 1 unit = 570 ÷ 3 = 190 Step 3: - = Step 4: 2 units = 190 x 2 = 380 380 fences were painted on the fifth day. |
5) Naegi has $33 to be distributed among his three siblings. He gives $18 to Kirigiri and then gives of the remaining cash to Makoto. The rest were given to Komaeda. How much did Komaeda receive Answer: $5 SOLUTION 1 : 33 Remainder 18 (Kirigiri) Makoto Komaeda Step 1: 33 - 18 = 15 Step 2: 3 units = 15 1 unit = 15 ÷ 3 = 5 Step 3: - = Step 4: 1 unit = 5 x 1 = 5 Komaeda received $5. |
6) Apple wants to update 665 iPhones with the new iOS 7 in three days. On the 1st day, they managed to update 245 phones. On the 2nd day, they managed to update of the remaining iPhones. How many more iPhones have to be updated on the 3rd day Answer: 300 SOLUTION 1 : 665 Remainder 245 (1st Day) 2nd Day 3rd Day Step 1: 665 - 245 = 420 Step 2: 7 units = 420 1 unit = 420 ÷ 7 = 60 Step 3: - = Step 4: 5 units = 60 x 5 = 300 300 more iPhones have to be updated on the 3rd day. |
7) A family had 30 cupcakes. They ate 5 of them on Monday. On Tuesday, they ate of the remainder. They gave away the rest of the cupcakes. How many cupcakes did they give away Answer: 15 SOLUTION 1 : 30 Remainder 5 (Monday) Tuesday Given Away Step 1: 30 - 5 = 25 Step 2: 5 units = 25 1 unit = 25 ÷ 5 = 5 Step 3: - = Step 4: 3 units = 5 x 3 = 15 They gave away 15 cupcakes. |
8) Chester sold 518 toy guns in 3 days. He sold 252 toy guns on the first day. On the second day, he sold of the remaining toy guns. How many toy guns did he sell on the third day Answer: 152 SOLUTION 1 : 518 Remainder 252 (1st Day) 2nd Day 3rd Day Step 1: 518 - 252 = 266 Step 2: 7 units = 266 1 unit = 266 ÷ 7 = 38 Step 3: - = Step 4: 4 units = 38 x 4 = 152 He sold 152 toy guns on the third day. |
9) There are 570 fences to be painted in five days. 180 fences are painted in the first three days. On the fourth day, of the remaining fences are painted. The rest are painted on the fifth day. How many fences were painted on the fifth day Answer: 260 SOLUTION 1 : 570 Remainder 180 (First 3 days) 4th Day 5th Day Step 1: 570 - 180 = 390 Step 2: 3 units = 390 1 unit = 390 ÷ 3 = 130 Step 3: - = Step 4: 2 units = 130 x 2 = 260 260 fences were painted on the fifth day. |
10) Naegi has $33 to be distributed among his three siblings. He gives $6 to Kirigiri and then gives of the remaining cash to Makoto. The rest were given to Komaeda. How much did Komaeda receive Answer: $9 SOLUTION 1 : 33 Remainder 6 (Kirigiri) Makoto Komaeda Step 1: 33 - 6 = 27 Step 2: 3 units = 27 1 unit = 27 ÷ 3 = 9 Step 3: - = Step 4: 1 unit = 9 x 1 = 9 Komaeda received $9. |