Scroll:Measurement >> Money >> ps (3050)


Written Instructions:

For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..

For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.

Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.



 

1)  

The price of a watch is 8 times the price of a clock. The watch is $630 more expensive than the clock.

How much does Haritha pay for the watch and the clock altogether

$ ___


Answer:_______________




2)  

The price of a table is 6 times the price of a chair. The table is $440 more expensive than the chair.

How much does Ramani pay for the table and the chair altogether

$ ___


Answer:_______________




3)  

The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $726 more expensive than the chair.

How much does Mithra pay for the table and the chair altogether

$ ___


Answer:_______________




4)  

The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $945 more expensive than the clock.

How much does Ovini pay for the watch and the clock altogether

$ ___


Answer:_______________




5)  

The price of a table is 6 times the price of a chair. The table is $480 more expensive than the chair.

How much does Poovazhagi pay for the table and the chair altogether

$ ___


Answer:_______________




6)  

The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $414 more expensive than the chair.

How much does Panimalar pay for the table and the chair altogether

$ ___


Answer:_______________




7)  

The price of a watch is 4 times the price of a clock. The watch is $840 more expensive than the clock.

How much does Chellamal pay for the watch and the clock altogether

$ ___


Answer:_______________




8)  

The price of a table is 6 times the price of a chair. The table is $800 more expensive than the chair.

How much does Ramani pay for the table and the chair altogether

$ ___


Answer:_______________




9)  

The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $828 more expensive than the chair.

How much does Nandini pay for the table and the chair altogether

$ ___


Answer:_______________




10)  

The price of a watch is 8 times the price of a clock. The watch is $315 more expensive than the clock.

How much does Tamilselvi pay for the watch and the clock altogether

$ ___


Answer:_______________




 

1)  

The price of a watch is 8 times the price of a clock. The watch is $630 more expensive than the clock.

How much does Haritha pay for the watch and the clock altogether

Answer: $810


SOLUTION 1 :

Step 1: 8 - 1 = 7 units

Step 2: $630 ÷ 7 units = $90 per unit

Step 3: 8 + 1 = 9 units in total

Step 4: 9 x $90 = $810

Haritha pays $810 for the watch and clock together.



2)  

The price of a table is 6 times the price of a chair. The table is $440 more expensive than the chair.

How much does Ramani pay for the table and the chair altogether

Answer: $616


SOLUTION 1 :

Step 1: 6 - 1 = 5 units

Step 2: $440 ÷ 5 units = $88 per unit

Step 3: 6 + 1 = 7 units in total

Step 4: 7 x $88 = $616

Ramani pays $616 for the table and chair together.



3)  

The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $726 more expensive than the chair.

How much does Mithra pay for the table and the chair altogether

Answer: $968


SOLUTION 1 :

Step 1: 7 - 1 = 6 units

Step 2: $726 ÷ 6 units = $121 per unit

Step 3: 7 + 1 = 8 units in total

Step 4: 8 x $121 = $968

Mithra pays $968 for the table and chair together.



4)  

The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $945 more expensive than the clock.

How much does Ovini pay for the watch and the clock altogether

Answer: $1323


SOLUTION 1 :

Step 1: 6 - 1 = 5 units

Step 2: $945 ÷ 5 units = $189 per unit

Step 3: 6 + 1 = 7 units in total

Step 4: 7 x $189 = $1323

Ovini pays $1323 for the watch and clock together.



5)  

The price of a table is 6 times the price of a chair. The table is $480 more expensive than the chair.

How much does Poovazhagi pay for the table and the chair altogether

Answer: $672


SOLUTION 1 :

Step 1: 6 - 1 = 5 units

Step 2: $480 ÷ 5 units = $96 per unit

Step 3: 6 + 1 = 7 units in total

Step 4: 7 x $96 = $672

Poovazhagi pays $672 for the table and chair together.



6)  

The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $414 more expensive than the chair.

How much does Panimalar pay for the table and the chair altogether

Answer: $552


SOLUTION 1 :

Step 1: 7 - 1 = 6 units

Step 2: $414 ÷ 6 units = $69 per unit

Step 3: 7 + 1 = 8 units in total

Step 4: 8 x $69 = $552

Panimalar pays $552 for the table and chair together.



7)  

The price of a watch is 4 times the price of a clock. The watch is $840 more expensive than the clock.

How much does Chellamal pay for the watch and the clock altogether

Answer: $1400


SOLUTION 1 :

Step 1: 4 - 1 = 3 units

Step 2: $840 ÷ 3 units = $280 per unit

Step 3: 4 + 1 = 5 units in total

Step 4: 5 x $280 = $1400

Chellamal pays $1400 for the watch and clock together.



8)  

The price of a table is 6 times the price of a chair. The table is $800 more expensive than the chair.

How much does Ramani pay for the table and the chair altogether

Answer: $1120


SOLUTION 1 :

Step 1: 6 - 1 = 5 units

Step 2: $800 ÷ 5 units = $160 per unit

Step 3: 6 + 1 = 7 units in total

Step 4: 7 x $160 = $1120

Ramani pays $1120 for the table and chair together.



9)  

The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $828 more expensive than the chair.

How much does Nandini pay for the table and the chair altogether

Answer: $1104


SOLUTION 1 :

Step 1: 7 - 1 = 6 units

Step 2: $828 ÷ 6 units = $138 per unit

Step 3: 7 + 1 = 8 units in total

Step 4: 8 x $138 = $1104

Nandini pays $1104 for the table and chair together.



10)  

The price of a watch is 8 times the price of a clock. The watch is $315 more expensive than the clock.

How much does Tamilselvi pay for the watch and the clock altogether

Answer: $405


SOLUTION 1 :

Step 1: 8 - 1 = 7 units

Step 2: $315 ÷ 7 units = $45 per unit

Step 3: 8 + 1 = 9 units in total

Step 4: 9 x $45 = $405

Tamilselvi pays $405 for the watch and clock together.