Scroll:Measurement >> Money >> ps (3050)


Written Instructions:

For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..

For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.

Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.



 

1)  

The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $420 more expensive than the clock.

How much does Jeevini pay for the watch and the clock altogether

$ ___


Answer:_______________




2)  

The price of a table is 3 times the price of a chair. The table is $480 more expensive than the chair.

How much does Parveen pay for the table and the chair altogether

$ ___


Answer:_______________




3)  

The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $498 more expensive than the chair.

How much does Chithra pay for the table and the chair altogether

$ ___


Answer:_______________




4)  

The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $840 more expensive than the clock.

How much does Nandini pay for the watch and the clock altogether

$ ___


Answer:_______________




5)  

The price of a table is 3 times the price of a chair. The table is $160 more expensive than the chair.

How much does Chellamal pay for the table and the chair altogether

$ ___


Answer:_______________




6)  

The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $396 more expensive than the chair.

How much does Selvanayaki pay for the table and the chair altogether

$ ___


Answer:_______________




7)  

The price of a watch is 4 times the price of a clock. The watch is $525 more expensive than the clock.

How much does Pavi pay for the watch and the clock altogether

$ ___


Answer:_______________




8)  

The price of a table is 3 times the price of a chair. The table is $280 more expensive than the chair.

How much does Tamilselvi pay for the table and the chair altogether

$ ___


Answer:_______________




9)  

The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $888 more expensive than the chair.

How much does Parveen pay for the table and the chair altogether

$ ___


Answer:_______________




10)  

The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $315 more expensive than the clock.

How much does Nandini pay for the watch and the clock altogether

$ ___


Answer:_______________




 

1)  

The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $420 more expensive than the clock.

How much does Jeevini pay for the watch and the clock altogether

Answer: $588


SOLUTION 1 :

Step 1: 6 - 1 = 5 units

Step 2: $420 ÷ 5 units = $84 per unit

Step 3: 6 + 1 = 7 units in total

Step 4: 7 x $84 = $588

Jeevini pays $588 for the watch and clock together.



2)  

The price of a table is 3 times the price of a chair. The table is $480 more expensive than the chair.

How much does Parveen pay for the table and the chair altogether

Answer: $960


SOLUTION 1 :

Step 1: 3 - 1 = 2 units

Step 2: $480 ÷ 2 units = $240 per unit

Step 3: 3 + 1 = 4 units in total

Step 4: 4 x $240 = $960

Parveen pays $960 for the table and chair together.



3)  

The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $498 more expensive than the chair.

How much does Chithra pay for the table and the chair altogether

Answer: $664


SOLUTION 1 :

Step 1: 7 - 1 = 6 units

Step 2: $498 ÷ 6 units = $83 per unit

Step 3: 7 + 1 = 8 units in total

Step 4: 8 x $83 = $664

Chithra pays $664 for the table and chair together.



4)  

The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $840 more expensive than the clock.

How much does Nandini pay for the watch and the clock altogether

Answer: $1176


SOLUTION 1 :

Step 1: 6 - 1 = 5 units

Step 2: $840 ÷ 5 units = $168 per unit

Step 3: 6 + 1 = 7 units in total

Step 4: 7 x $168 = $1176

Nandini pays $1176 for the watch and clock together.



5)  

The price of a table is 3 times the price of a chair. The table is $160 more expensive than the chair.

How much does Chellamal pay for the table and the chair altogether

Answer: $320


SOLUTION 1 :

Step 1: 3 - 1 = 2 units

Step 2: $160 ÷ 2 units = $80 per unit

Step 3: 3 + 1 = 4 units in total

Step 4: 4 x $80 = $320

Chellamal pays $320 for the table and chair together.



6)  

The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $396 more expensive than the chair.

How much does Selvanayaki pay for the table and the chair altogether

Answer: $528


SOLUTION 1 :

Step 1: 7 - 1 = 6 units

Step 2: $396 ÷ 6 units = $66 per unit

Step 3: 7 + 1 = 8 units in total

Step 4: 8 x $66 = $528

Selvanayaki pays $528 for the table and chair together.



7)  

The price of a watch is 4 times the price of a clock. The watch is $525 more expensive than the clock.

How much does Pavi pay for the watch and the clock altogether

Answer: $875


SOLUTION 1 :

Step 1: 4 - 1 = 3 units

Step 2: $525 ÷ 3 units = $175 per unit

Step 3: 4 + 1 = 5 units in total

Step 4: 5 x $175 = $875

Pavi pays $875 for the watch and clock together.



8)  

The price of a table is 3 times the price of a chair. The table is $280 more expensive than the chair.

How much does Tamilselvi pay for the table and the chair altogether

Answer: $560


SOLUTION 1 :

Step 1: 3 - 1 = 2 units

Step 2: $280 ÷ 2 units = $140 per unit

Step 3: 3 + 1 = 4 units in total

Step 4: 4 x $140 = $560

Tamilselvi pays $560 for the table and chair together.



9)  

The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $888 more expensive than the chair.

How much does Parveen pay for the table and the chair altogether

Answer: $1184


SOLUTION 1 :

Step 1: 7 - 1 = 6 units

Step 2: $888 ÷ 6 units = $148 per unit

Step 3: 7 + 1 = 8 units in total

Step 4: 8 x $148 = $1184

Parveen pays $1184 for the table and chair together.



10)  

The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $315 more expensive than the clock.

How much does Nandini pay for the watch and the clock altogether

Answer: $441


SOLUTION 1 :

Step 1: 6 - 1 = 5 units

Step 2: $315 ÷ 5 units = $63 per unit

Step 3: 6 + 1 = 7 units in total

Step 4: 7 x $63 = $441

Nandini pays $441 for the watch and clock together.