Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) The price of a watch is 8 times the price of a clock. The watch is $630 more expensive than the clock. How much does Haritha pay for the watch and the clock altogether $ ___ Answer:_______________ |
2) The price of a table is 6 times the price of a chair. The table is $440 more expensive than the chair. How much does Ramani pay for the table and the chair altogether $ ___ Answer:_______________ |
3) The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $726 more expensive than the chair. How much does Mithra pay for the table and the chair altogether $ ___ Answer:_______________ |
4) The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $945 more expensive than the clock. How much does Ovini pay for the watch and the clock altogether $ ___ Answer:_______________ |
5) The price of a table is 6 times the price of a chair. The table is $480 more expensive than the chair. How much does Poovazhagi pay for the table and the chair altogether $ ___ Answer:_______________ |
6) The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $414 more expensive than the chair. How much does Panimalar pay for the table and the chair altogether $ ___ Answer:_______________ |
7) The price of a watch is 4 times the price of a clock. The watch is $840 more expensive than the clock. How much does Chellamal pay for the watch and the clock altogether $ ___ Answer:_______________ |
8) The price of a table is 6 times the price of a chair. The table is $800 more expensive than the chair. How much does Ramani pay for the table and the chair altogether $ ___ Answer:_______________ |
9) The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $828 more expensive than the chair. How much does Nandini pay for the table and the chair altogether $ ___ Answer:_______________ |
10) The price of a watch is 8 times the price of a clock. The watch is $315 more expensive than the clock. How much does Tamilselvi pay for the watch and the clock altogether $ ___ Answer:_______________ |
1) The price of a watch is 8 times the price of a clock. The watch is $630 more expensive than the clock. How much does Haritha pay for the watch and the clock altogether Answer: $810 SOLUTION 1 : Step 1: 8 - 1 = 7 units Step 2: $630 ÷ 7 units = $90 per unit Step 3: 8 + 1 = 9 units in total Step 4: 9 x $90 = $810 Haritha pays $810 for the watch and clock together. |
2) The price of a table is 6 times the price of a chair. The table is $440 more expensive than the chair. How much does Ramani pay for the table and the chair altogether Answer: $616 SOLUTION 1 : Step 1: 6 - 1 = 5 units Step 2: $440 ÷ 5 units = $88 per unit Step 3: 6 + 1 = 7 units in total Step 4: 7 x $88 = $616 Ramani pays $616 for the table and chair together. |
3) The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $726 more expensive than the chair. How much does Mithra pay for the table and the chair altogether Answer: $968 SOLUTION 1 : Step 1: 7 - 1 = 6 units Step 2: $726 ÷ 6 units = $121 per unit Step 3: 7 + 1 = 8 units in total Step 4: 8 x $121 = $968 Mithra pays $968 for the table and chair together. |
4) The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $945 more expensive than the clock. How much does Ovini pay for the watch and the clock altogether Answer: $1323 SOLUTION 1 : Step 1: 6 - 1 = 5 units Step 2: $945 ÷ 5 units = $189 per unit Step 3: 6 + 1 = 7 units in total Step 4: 7 x $189 = $1323 Ovini pays $1323 for the watch and clock together. |
5) The price of a table is 6 times the price of a chair. The table is $480 more expensive than the chair. How much does Poovazhagi pay for the table and the chair altogether Answer: $672 SOLUTION 1 : Step 1: 6 - 1 = 5 units Step 2: $480 ÷ 5 units = $96 per unit Step 3: 6 + 1 = 7 units in total Step 4: 7 x $96 = $672 Poovazhagi pays $672 for the table and chair together. |
6) The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $414 more expensive than the chair. How much does Panimalar pay for the table and the chair altogether Answer: $552 SOLUTION 1 : Step 1: 7 - 1 = 6 units Step 2: $414 ÷ 6 units = $69 per unit Step 3: 7 + 1 = 8 units in total Step 4: 8 x $69 = $552 Panimalar pays $552 for the table and chair together. |
7) The price of a watch is 4 times the price of a clock. The watch is $840 more expensive than the clock. How much does Chellamal pay for the watch and the clock altogether Answer: $1400 SOLUTION 1 : Step 1: 4 - 1 = 3 units Step 2: $840 ÷ 3 units = $280 per unit Step 3: 4 + 1 = 5 units in total Step 4: 5 x $280 = $1400 Chellamal pays $1400 for the watch and clock together. |
8) The price of a table is 6 times the price of a chair. The table is $800 more expensive than the chair. How much does Ramani pay for the table and the chair altogether Answer: $1120 SOLUTION 1 : Step 1: 6 - 1 = 5 units Step 2: $800 ÷ 5 units = $160 per unit Step 3: 6 + 1 = 7 units in total Step 4: 7 x $160 = $1120 Ramani pays $1120 for the table and chair together. |
9) The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $828 more expensive than the chair. How much does Nandini pay for the table and the chair altogether Answer: $1104 SOLUTION 1 : Step 1: 7 - 1 = 6 units Step 2: $828 ÷ 6 units = $138 per unit Step 3: 7 + 1 = 8 units in total Step 4: 8 x $138 = $1104 Nandini pays $1104 for the table and chair together. |
10) The price of a watch is 8 times the price of a clock. The watch is $315 more expensive than the clock. How much does Tamilselvi pay for the watch and the clock altogether Answer: $405 SOLUTION 1 : Step 1: 8 - 1 = 7 units Step 2: $315 ÷ 7 units = $45 per unit Step 3: 8 + 1 = 9 units in total Step 4: 9 x $45 = $405 Tamilselvi pays $405 for the watch and clock together. |