Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) The price of a table is 3 times the price of a chair. The table is $280 more expensive than the chair. How much does Thamarai pay for the table and the chair altogether $ ___ Answer:_______________ |
2) The price of a watch is 8 times the price of a clock. The watch is $840 more expensive than the clock. How much does Haritha pay for the watch and the clock altogether $ ___ Answer:_______________ |
3) The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $168 more expensive than the chair. How much does Tulasi pay for the table and the chair altogether $ ___ Answer:_______________ |
4) The price of a table is 3 times the price of a chair. The table is $160 more expensive than the chair. How much does Mithra pay for the table and the chair altogether $ ___ Answer:_______________ |
5) The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $840 more expensive than the clock. How much does Tamilselvi pay for the watch and the clock altogether $ ___ Answer:_______________ |
6) The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $822 more expensive than the chair. How much does Poovazhagi pay for the table and the chair altogether $ ___ Answer:_______________ |
7) The price of a table is 6 times the price of a chair. The table is $440 more expensive than the chair. How much does Mithra pay for the table and the chair altogether $ ___ Answer:_______________ |
8) The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $420 more expensive than the clock. How much does Swathi pay for the watch and the clock altogether $ ___ Answer:_______________ |
9) The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $372 more expensive than the chair. How much does Ovini pay for the table and the chair altogether $ ___ Answer:_______________ |
10) The price of a table is 3 times the price of a chair. The table is $560 more expensive than the chair. How much does Chellamal pay for the table and the chair altogether $ ___ Answer:_______________ |
1) The price of a table is 3 times the price of a chair. The table is $280 more expensive than the chair. How much does Thamarai pay for the table and the chair altogether Answer: $560 SOLUTION 1 : Step 1: 3 - 1 = 2 units Step 2: $280 ÷ 2 units = $140 per unit Step 3: 3 + 1 = 4 units in total Step 4: 4 x $140 = $560 Thamarai pays $560 for the table and chair together. |
2) The price of a watch is 8 times the price of a clock. The watch is $840 more expensive than the clock. How much does Haritha pay for the watch and the clock altogether Answer: $1080 SOLUTION 1 : Step 1: 8 - 1 = 7 units Step 2: $840 ÷ 7 units = $120 per unit Step 3: 8 + 1 = 9 units in total Step 4: 9 x $120 = $1080 Haritha pays $1080 for the watch and clock together. |
3) The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $168 more expensive than the chair. How much does Tulasi pay for the table and the chair altogether Answer: $224 SOLUTION 1 : Step 1: 7 - 1 = 6 units Step 2: $168 ÷ 6 units = $28 per unit Step 3: 7 + 1 = 8 units in total Step 4: 8 x $28 = $224 Tulasi pays $224 for the table and chair together. |
4) The price of a table is 3 times the price of a chair. The table is $160 more expensive than the chair. How much does Mithra pay for the table and the chair altogether Answer: $320 SOLUTION 1 : Step 1: 3 - 1 = 2 units Step 2: $160 ÷ 2 units = $80 per unit Step 3: 3 + 1 = 4 units in total Step 4: 4 x $80 = $320 Mithra pays $320 for the table and chair together. |
5) The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $840 more expensive than the clock. How much does Tamilselvi pay for the watch and the clock altogether Answer: $1176 SOLUTION 1 : Step 1: 6 - 1 = 5 units Step 2: $840 ÷ 5 units = $168 per unit Step 3: 6 + 1 = 7 units in total Step 4: 7 x $168 = $1176 Tamilselvi pays $1176 for the watch and clock together. |
6) The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $822 more expensive than the chair. How much does Poovazhagi pay for the table and the chair altogether Answer: $1096 SOLUTION 1 : Step 1: 7 - 1 = 6 units Step 2: $822 ÷ 6 units = $137 per unit Step 3: 7 + 1 = 8 units in total Step 4: 8 x $137 = $1096 Poovazhagi pays $1096 for the table and chair together. |
7) The price of a table is 6 times the price of a chair. The table is $440 more expensive than the chair. How much does Mithra pay for the table and the chair altogether Answer: $616 SOLUTION 1 : Step 1: 6 - 1 = 5 units Step 2: $440 ÷ 5 units = $88 per unit Step 3: 6 + 1 = 7 units in total Step 4: 7 x $88 = $616 Mithra pays $616 for the table and chair together. |
8) The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $420 more expensive than the clock. How much does Swathi pay for the watch and the clock altogether Answer: $588 SOLUTION 1 : Step 1: 6 - 1 = 5 units Step 2: $420 ÷ 5 units = $84 per unit Step 3: 6 + 1 = 7 units in total Step 4: 7 x $84 = $588 Swathi pays $588 for the watch and clock together. |
9) The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $372 more expensive than the chair. How much does Ovini pay for the table and the chair altogether Answer: $496 SOLUTION 1 : Step 1: 7 - 1 = 6 units Step 2: $372 ÷ 6 units = $62 per unit Step 3: 7 + 1 = 8 units in total Step 4: 8 x $62 = $496 Ovini pays $496 for the table and chair together. |
10) The price of a table is 3 times the price of a chair. The table is $560 more expensive than the chair. How much does Chellamal pay for the table and the chair altogether Answer: $1120 SOLUTION 1 : Step 1: 3 - 1 = 2 units Step 2: $560 ÷ 2 units = $280 per unit Step 3: 3 + 1 = 4 units in total Step 4: 4 x $280 = $1120 Chellamal pays $1120 for the table and chair together. |