Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $420 more expensive than the clock. How much does Jeevini pay for the watch and the clock altogether $ ___ Answer:_______________ |
2) The price of a table is 3 times the price of a chair. The table is $480 more expensive than the chair. How much does Parveen pay for the table and the chair altogether $ ___ Answer:_______________ |
3) The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $498 more expensive than the chair. How much does Chithra pay for the table and the chair altogether $ ___ Answer:_______________ |
4) The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $840 more expensive than the clock. How much does Nandini pay for the watch and the clock altogether $ ___ Answer:_______________ |
5) The price of a table is 3 times the price of a chair. The table is $160 more expensive than the chair. How much does Chellamal pay for the table and the chair altogether $ ___ Answer:_______________ |
6) The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $396 more expensive than the chair. How much does Selvanayaki pay for the table and the chair altogether $ ___ Answer:_______________ |
7) The price of a watch is 4 times the price of a clock. The watch is $525 more expensive than the clock. How much does Pavi pay for the watch and the clock altogether $ ___ Answer:_______________ |
8) The price of a table is 3 times the price of a chair. The table is $280 more expensive than the chair. How much does Tamilselvi pay for the table and the chair altogether $ ___ Answer:_______________ |
9) The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $888 more expensive than the chair. How much does Parveen pay for the table and the chair altogether $ ___ Answer:_______________ |
10) The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $315 more expensive than the clock. How much does Nandini pay for the watch and the clock altogether $ ___ Answer:_______________ |
1) The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $420 more expensive than the clock. How much does Jeevini pay for the watch and the clock altogether Answer: $588 SOLUTION 1 : Step 1: 6 - 1 = 5 units Step 2: $420 ÷ 5 units = $84 per unit Step 3: 6 + 1 = 7 units in total Step 4: 7 x $84 = $588 Jeevini pays $588 for the watch and clock together. |
2) The price of a table is 3 times the price of a chair. The table is $480 more expensive than the chair. How much does Parveen pay for the table and the chair altogether Answer: $960 SOLUTION 1 : Step 1: 3 - 1 = 2 units Step 2: $480 ÷ 2 units = $240 per unit Step 3: 3 + 1 = 4 units in total Step 4: 4 x $240 = $960 Parveen pays $960 for the table and chair together. |
3) The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $498 more expensive than the chair. How much does Chithra pay for the table and the chair altogether Answer: $664 SOLUTION 1 : Step 1: 7 - 1 = 6 units Step 2: $498 ÷ 6 units = $83 per unit Step 3: 7 + 1 = 8 units in total Step 4: 8 x $83 = $664 Chithra pays $664 for the table and chair together. |
4) The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $840 more expensive than the clock. How much does Nandini pay for the watch and the clock altogether Answer: $1176 SOLUTION 1 : Step 1: 6 - 1 = 5 units Step 2: $840 ÷ 5 units = $168 per unit Step 3: 6 + 1 = 7 units in total Step 4: 7 x $168 = $1176 Nandini pays $1176 for the watch and clock together. |
5) The price of a table is 3 times the price of a chair. The table is $160 more expensive than the chair. How much does Chellamal pay for the table and the chair altogether Answer: $320 SOLUTION 1 : Step 1: 3 - 1 = 2 units Step 2: $160 ÷ 2 units = $80 per unit Step 3: 3 + 1 = 4 units in total Step 4: 4 x $80 = $320 Chellamal pays $320 for the table and chair together. |
6) The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $396 more expensive than the chair. How much does Selvanayaki pay for the table and the chair altogether Answer: $528 SOLUTION 1 : Step 1: 7 - 1 = 6 units Step 2: $396 ÷ 6 units = $66 per unit Step 3: 7 + 1 = 8 units in total Step 4: 8 x $66 = $528 Selvanayaki pays $528 for the table and chair together. |
7) The price of a watch is 4 times the price of a clock. The watch is $525 more expensive than the clock. How much does Pavi pay for the watch and the clock altogether Answer: $875 SOLUTION 1 : Step 1: 4 - 1 = 3 units Step 2: $525 ÷ 3 units = $175 per unit Step 3: 4 + 1 = 5 units in total Step 4: 5 x $175 = $875 Pavi pays $875 for the watch and clock together. |
8) The price of a table is 3 times the price of a chair. The table is $280 more expensive than the chair. How much does Tamilselvi pay for the table and the chair altogether Answer: $560 SOLUTION 1 : Step 1: 3 - 1 = 2 units Step 2: $280 ÷ 2 units = $140 per unit Step 3: 3 + 1 = 4 units in total Step 4: 4 x $140 = $560 Tamilselvi pays $560 for the table and chair together. |
9) The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $888 more expensive than the chair. How much does Parveen pay for the table and the chair altogether Answer: $1184 SOLUTION 1 : Step 1: 7 - 1 = 6 units Step 2: $888 ÷ 6 units = $148 per unit Step 3: 7 + 1 = 8 units in total Step 4: 8 x $148 = $1184 Parveen pays $1184 for the table and chair together. |
10) The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $315 more expensive than the clock. How much does Nandini pay for the watch and the clock altogether Answer: $441 SOLUTION 1 : Step 1: 6 - 1 = 5 units Step 2: $315 ÷ 5 units = $63 per unit Step 3: 6 + 1 = 7 units in total Step 4: 7 x $63 = $441 Nandini pays $441 for the watch and clock together. |