Scroll:Measurement >> Money >> ps (3050)


Written Instructions:

For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..

For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.

Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.



 

1)  

The price of a table is 3 times the price of a chair. The table is $280 more expensive than the chair.

How much does Thamarai pay for the table and the chair altogether

$ ___


Answer:_______________




2)  

The price of a watch is 8 times the price of a clock. The watch is $840 more expensive than the clock.

How much does Haritha pay for the watch and the clock altogether

$ ___


Answer:_______________




3)  

The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $168 more expensive than the chair.

How much does Tulasi pay for the table and the chair altogether

$ ___


Answer:_______________




4)  

The price of a table is 3 times the price of a chair. The table is $160 more expensive than the chair.

How much does Mithra pay for the table and the chair altogether

$ ___


Answer:_______________




5)  

The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $840 more expensive than the clock.

How much does Tamilselvi pay for the watch and the clock altogether

$ ___


Answer:_______________




6)  

The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $822 more expensive than the chair.

How much does Poovazhagi pay for the table and the chair altogether

$ ___


Answer:_______________




7)  

The price of a table is 6 times the price of a chair. The table is $440 more expensive than the chair.

How much does Mithra pay for the table and the chair altogether

$ ___


Answer:_______________




8)  

The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $420 more expensive than the clock.

How much does Swathi pay for the watch and the clock altogether

$ ___


Answer:_______________




9)  

The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $372 more expensive than the chair.

How much does Ovini pay for the table and the chair altogether

$ ___


Answer:_______________




10)  

The price of a table is 3 times the price of a chair. The table is $560 more expensive than the chair.

How much does Chellamal pay for the table and the chair altogether

$ ___


Answer:_______________




 

1)  

The price of a table is 3 times the price of a chair. The table is $280 more expensive than the chair.

How much does Thamarai pay for the table and the chair altogether

Answer: $560


SOLUTION 1 :

Step 1: 3 - 1 = 2 units

Step 2: $280 ÷ 2 units = $140 per unit

Step 3: 3 + 1 = 4 units in total

Step 4: 4 x $140 = $560

Thamarai pays $560 for the table and chair together.



2)  

The price of a watch is 8 times the price of a clock. The watch is $840 more expensive than the clock.

How much does Haritha pay for the watch and the clock altogether

Answer: $1080


SOLUTION 1 :

Step 1: 8 - 1 = 7 units

Step 2: $840 ÷ 7 units = $120 per unit

Step 3: 8 + 1 = 9 units in total

Step 4: 9 x $120 = $1080

Haritha pays $1080 for the watch and clock together.



3)  

The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $168 more expensive than the chair.

How much does Tulasi pay for the table and the chair altogether

Answer: $224


SOLUTION 1 :

Step 1: 7 - 1 = 6 units

Step 2: $168 ÷ 6 units = $28 per unit

Step 3: 7 + 1 = 8 units in total

Step 4: 8 x $28 = $224

Tulasi pays $224 for the table and chair together.



4)  

The price of a table is 3 times the price of a chair. The table is $160 more expensive than the chair.

How much does Mithra pay for the table and the chair altogether

Answer: $320


SOLUTION 1 :

Step 1: 3 - 1 = 2 units

Step 2: $160 ÷ 2 units = $80 per unit

Step 3: 3 + 1 = 4 units in total

Step 4: 4 x $80 = $320

Mithra pays $320 for the table and chair together.



5)  

The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $840 more expensive than the clock.

How much does Tamilselvi pay for the watch and the clock altogether

Answer: $1176


SOLUTION 1 :

Step 1: 6 - 1 = 5 units

Step 2: $840 ÷ 5 units = $168 per unit

Step 3: 6 + 1 = 7 units in total

Step 4: 7 x $168 = $1176

Tamilselvi pays $1176 for the watch and clock together.



6)  

The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $822 more expensive than the chair.

How much does Poovazhagi pay for the table and the chair altogether

Answer: $1096


SOLUTION 1 :

Step 1: 7 - 1 = 6 units

Step 2: $822 ÷ 6 units = $137 per unit

Step 3: 7 + 1 = 8 units in total

Step 4: 8 x $137 = $1096

Poovazhagi pays $1096 for the table and chair together.



7)  

The price of a table is 6 times the price of a chair. The table is $440 more expensive than the chair.

How much does Mithra pay for the table and the chair altogether

Answer: $616


SOLUTION 1 :

Step 1: 6 - 1 = 5 units

Step 2: $440 ÷ 5 units = $88 per unit

Step 3: 6 + 1 = 7 units in total

Step 4: 7 x $88 = $616

Mithra pays $616 for the table and chair together.



8)  

The price of a watch is 6 times the price of a clock. The watch is $420 more expensive than the clock.

How much does Swathi pay for the watch and the clock altogether

Answer: $588


SOLUTION 1 :

Step 1: 6 - 1 = 5 units

Step 2: $420 ÷ 5 units = $84 per unit

Step 3: 6 + 1 = 7 units in total

Step 4: 7 x $84 = $588

Swathi pays $588 for the watch and clock together.



9)  

The price of a table is 7 times the price of a chair. The table is $372 more expensive than the chair.

How much does Ovini pay for the table and the chair altogether

Answer: $496


SOLUTION 1 :

Step 1: 7 - 1 = 6 units

Step 2: $372 ÷ 6 units = $62 per unit

Step 3: 7 + 1 = 8 units in total

Step 4: 8 x $62 = $496

Ovini pays $496 for the table and chair together.



10)  

The price of a table is 3 times the price of a chair. The table is $560 more expensive than the chair.

How much does Chellamal pay for the table and the chair altogether

Answer: $1120


SOLUTION 1 :

Step 1: 3 - 1 = 2 units

Step 2: $560 ÷ 2 units = $280 per unit

Step 3: 3 + 1 = 4 units in total

Step 4: 4 x $280 = $1120

Chellamal pays $1120 for the table and chair together.