Scroll:Whole Numbers >> Multiplication >> ps (2798)


Written Instructions:

For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..

For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.

Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.



 

1)  

4 handbags and 2 wallets cost $78 in total.

The wallet costs $9 less than the handbag.

How much does each handbag cost

$ ___



Answer:_______________




2)  

2 school bags and 2 pairs of school shoes cost $140 in total.

The school bag costs $8 more than each pair of the school shoes.

How much does each school bag cost

$ ___



Answer:_______________




3)  

2 books and 3 magazines cost $50 in total.

The book costs $5 more than the magazine.

How much does each book cost

$ ___



Answer:_______________




4)  

4 handbags and 2 wallets cost $174 in total.

The wallet costs $3 less than the handbag.

How much does each handbag cost

$ ___



Answer:_______________




5)  

2 school bags and 2 pairs of school shoes cost $104 in total.

The school bag costs $4 more than each pair of the school shoes.

How much does each school bag cost

$ ___



Answer:_______________




6)  

2 books and 3 magazines cost $85 in total.

The book costs $5 more than the magazine.

How much does each book cost

$ ___



Answer:_______________




7)  

4 handbags and 2 wallets cost $132 in total.

The wallet costs $9 less than the handbag.

How much does each handbag cost

$ ___



Answer:_______________




8)  

2 school bags and 2 pairs of school shoes cost $124 in total.

The school bag costs $4 more than each pair of the school shoes.

How much does each school bag cost

$ ___



Answer:_______________




9)  

2 books and 3 magazines cost $60 in total.

The book costs $5 more than the magazine.

How much does each book cost

$ ___



Answer:_______________




10)  

4 handbags and 2 wallets cost $84 in total.

The wallet costs $9 less than the handbag.

How much does each handbag cost

$ ___



Answer:_______________




 

1)  

4 handbags and 2 wallets cost $78 in total.

The wallet costs $9 less than the handbag.

How much does each handbag cost

Answer: $16


SOLUTION 1 :
Handbag
 
$9
Handbag
 
$9
Handbag
 
$9
Handbag
 
$9
Wallet
 
Wallet
 
 
 
$78

 

Step 1: 4 x $9 = $36

Step 2: $78 - $36 = $42

Step 3: 6 units = $42
  1 unit = $42 ÷ 6
    = $7

 

Step 4: $7 + $9 = $16

 

Each handbag cost $16.

 



2)  

2 school bags and 2 pairs of school shoes cost $140 in total.

The school bag costs $8 more than each pair of the school shoes.

How much does each school bag cost

Answer: $39


SOLUTION 1 :
School bag
 
$8
School bag
 
$8
School shoe
 
School shoe
 
 
 
$140

 

Step 1: 2 x $8 = $16

Step 2: $140 - $16 = $124

Step 3: 4 units = $124
  1 unit = $124 ÷ 4
    = $31

 

Step 4: $31 + $8 = $39

 

Each school bag cost $39.

 



3)  

2 books and 3 magazines cost $50 in total.

The book costs $5 more than the magazine.

How much does each book cost

Answer: $13


SOLUTION 1 :
Book
 
$5
Book
 
$5
Magazine
 
Magazine
 
Magazine
 
 
 
$50

 

Step 1: 2 x $5 = $10

Step 2: $50 - $10 = $40

Step 3: 5 units = $40
  1 unit = $40 ÷ 5
    = $8

 

Step 4: $8 + $5 = $13

 

Each book cost $13.

 



4)  

4 handbags and 2 wallets cost $174 in total.

The wallet costs $3 less than the handbag.

How much does each handbag cost

Answer: $30


SOLUTION 1 :
Handbag
 
$3
Handbag
 
$3
Handbag
 
$3
Handbag
 
$3
Wallet
 
Wallet
 
 
 
$174

 

Step 1: 4 x $3 = $12

Step 2: $174 - $12 = $162

Step 3: 6 units = $162
  1 unit = $162 ÷ 6
    = $27

 

Step 4: $27 + $3 = $30

 

Each handbag cost $30.

 



5)  

2 school bags and 2 pairs of school shoes cost $104 in total.

The school bag costs $4 more than each pair of the school shoes.

How much does each school bag cost

Answer: $28


SOLUTION 1 :
School bag
 
$4
School bag
 
$4
School shoe
 
School shoe
 
 
 
$104

 

Step 1: 2 x $4 = $8

Step 2: $104 - $8 = $96

Step 3: 4 units = $96
  1 unit = $96 ÷ 4
    = $24

 

Step 4: $24 + $4 = $28

 

Each school bag cost $28.

 



6)  

2 books and 3 magazines cost $85 in total.

The book costs $5 more than the magazine.

How much does each book cost

Answer: $20


SOLUTION 1 :
Book
 
$5
Book
 
$5
Magazine
 
Magazine
 
Magazine
 
 
 
$85

 

Step 1: 2 x $5 = $10

Step 2: $85 - $10 = $75

Step 3: 5 units = $75
  1 unit = $75 ÷ 5
    = $15

 

Step 4: $15 + $5 = $20

 

Each book cost $20.

 



7)  

4 handbags and 2 wallets cost $132 in total.

The wallet costs $9 less than the handbag.

How much does each handbag cost

Answer: $25


SOLUTION 1 :
Handbag
 
$9
Handbag
 
$9
Handbag
 
$9
Handbag
 
$9
Wallet
 
Wallet
 
 
 
$132

 

Step 1: 4 x $9 = $36

Step 2: $132 - $36 = $96

Step 3: 6 units = $96
  1 unit = $96 ÷ 6
    = $16

 

Step 4: $16 + $9 = $25

 

Each handbag cost $25.

 



8)  

2 school bags and 2 pairs of school shoes cost $124 in total.

The school bag costs $4 more than each pair of the school shoes.

How much does each school bag cost

Answer: $33


SOLUTION 1 :
School bag
 
$4
School bag
 
$4
School shoe
 
School shoe
 
 
 
$124

 

Step 1: 2 x $4 = $8

Step 2: $124 - $8 = $116

Step 3: 4 units = $116
  1 unit = $116 ÷ 4
    = $29

 

Step 4: $29 + $4 = $33

 

Each school bag cost $33.

 



9)  

2 books and 3 magazines cost $60 in total.

The book costs $5 more than the magazine.

How much does each book cost

Answer: $15


SOLUTION 1 :
Book
 
$5
Book
 
$5
Magazine
 
Magazine
 
Magazine
 
 
 
$60

 

Step 1: 2 x $5 = $10

Step 2: $60 - $10 = $50

Step 3: 5 units = $50
  1 unit = $50 ÷ 5
    = $10

 

Step 4: $10 + $5 = $15

 

Each book cost $15.

 



10)  

4 handbags and 2 wallets cost $84 in total.

The wallet costs $9 less than the handbag.

How much does each handbag cost

Answer: $17


SOLUTION 1 :
Handbag
 
$9
Handbag
 
$9
Handbag
 
$9
Handbag
 
$9
Wallet
 
Wallet
 
 
 
$84

 

Step 1: 4 x $9 = $36

Step 2: $84 - $36 = $48

Step 3: 6 units = $48
  1 unit = $48 ÷ 6
    = $8

 

Step 4: $8 + $9 = $17

 

Each handbag cost $17.