Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) 4 handbags and 2 wallets cost $78 in total. The wallet costs $9 less than the handbag. How much does each handbag cost $ ___ Answer:_______________ |
2) 2 school bags and 2 pairs of school shoes cost $140 in total. The school bag costs $8 more than each pair of the school shoes. How much does each school bag cost $ ___ Answer:_______________ |
3) 2 books and 3 magazines cost $50 in total. The book costs $5 more than the magazine. How much does each book cost $ ___ Answer:_______________ |
4) 4 handbags and 2 wallets cost $174 in total. The wallet costs $3 less than the handbag. How much does each handbag cost $ ___ Answer:_______________ |
5) 2 school bags and 2 pairs of school shoes cost $104 in total. The school bag costs $4 more than each pair of the school shoes. How much does each school bag cost $ ___ Answer:_______________ |
6) 2 books and 3 magazines cost $85 in total. The book costs $5 more than the magazine. How much does each book cost $ ___ Answer:_______________ |
7) 4 handbags and 2 wallets cost $132 in total. The wallet costs $9 less than the handbag. How much does each handbag cost $ ___ Answer:_______________ |
8) 2 school bags and 2 pairs of school shoes cost $124 in total. The school bag costs $4 more than each pair of the school shoes. How much does each school bag cost $ ___ Answer:_______________ |
9) 2 books and 3 magazines cost $60 in total. The book costs $5 more than the magazine. How much does each book cost $ ___ Answer:_______________ |
10) 4 handbags and 2 wallets cost $84 in total. The wallet costs $9 less than the handbag. How much does each handbag cost $ ___ Answer:_______________ |
1) 4 handbags and 2 wallets cost $78 in total. The wallet costs $9 less than the handbag. How much does each handbag cost Answer: $16 SOLUTION 1 : Handbag $9 Handbag $9 Handbag $9 Handbag $9 Wallet Wallet $78
Step 1: 4 x $9 = $36 Step 2: $78 - $36 = $42
Step 4: $7 + $9 = $16
Each handbag cost $16.
|
2) 2 school bags and 2 pairs of school shoes cost $140 in total. The school bag costs $8 more than each pair of the school shoes. How much does each school bag cost Answer: $39 SOLUTION 1 : School bag $8 School bag $8 School shoe School shoe $140
Step 1: 2 x $8 = $16 Step 2: $140 - $16 = $124
Step 4: $31 + $8 = $39
Each school bag cost $39.
|
3) 2 books and 3 magazines cost $50 in total. The book costs $5 more than the magazine. How much does each book cost Answer: $13 SOLUTION 1 : Book $5 Book $5 Magazine Magazine Magazine $50
Step 1: 2 x $5 = $10 Step 2: $50 - $10 = $40
Step 4: $8 + $5 = $13
Each book cost $13.
|
4) 4 handbags and 2 wallets cost $174 in total. The wallet costs $3 less than the handbag. How much does each handbag cost Answer: $30 SOLUTION 1 : Handbag $3 Handbag $3 Handbag $3 Handbag $3 Wallet Wallet $174
Step 1: 4 x $3 = $12 Step 2: $174 - $12 = $162
Step 4: $27 + $3 = $30
Each handbag cost $30.
|
5) 2 school bags and 2 pairs of school shoes cost $104 in total. The school bag costs $4 more than each pair of the school shoes. How much does each school bag cost Answer: $28 SOLUTION 1 : School bag $4 School bag $4 School shoe School shoe $104
Step 1: 2 x $4 = $8 Step 2: $104 - $8 = $96
Step 4: $24 + $4 = $28
Each school bag cost $28.
|
6) 2 books and 3 magazines cost $85 in total. The book costs $5 more than the magazine. How much does each book cost Answer: $20 SOLUTION 1 : Book $5 Book $5 Magazine Magazine Magazine $85
Step 1: 2 x $5 = $10 Step 2: $85 - $10 = $75
Step 4: $15 + $5 = $20
Each book cost $20.
|
7) 4 handbags and 2 wallets cost $132 in total. The wallet costs $9 less than the handbag. How much does each handbag cost Answer: $25 SOLUTION 1 : Handbag $9 Handbag $9 Handbag $9 Handbag $9 Wallet Wallet $132
Step 1: 4 x $9 = $36 Step 2: $132 - $36 = $96
Step 4: $16 + $9 = $25
Each handbag cost $25.
|
8) 2 school bags and 2 pairs of school shoes cost $124 in total. The school bag costs $4 more than each pair of the school shoes. How much does each school bag cost Answer: $33 SOLUTION 1 : School bag $4 School bag $4 School shoe School shoe $124
Step 1: 2 x $4 = $8 Step 2: $124 - $8 = $116
Step 4: $29 + $4 = $33
Each school bag cost $33.
|
9) 2 books and 3 magazines cost $60 in total. The book costs $5 more than the magazine. How much does each book cost Answer: $15 SOLUTION 1 : Book $5 Book $5 Magazine Magazine Magazine $60
Step 1: 2 x $5 = $10 Step 2: $60 - $10 = $50
Step 4: $10 + $5 = $15
Each book cost $15.
|
10) 4 handbags and 2 wallets cost $84 in total. The wallet costs $9 less than the handbag. How much does each handbag cost Answer: $17 SOLUTION 1 : Handbag $9 Handbag $9 Handbag $9 Handbag $9 Wallet Wallet $84
Step 1: 4 x $9 = $36 Step 2: $84 - $36 = $48
Step 4: $8 + $9 = $17
Each handbag cost $17.
|