Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) 4 handbags and 2 wallets cost $192 in total. The wallet costs $3 less than the handbag. How much does each handbag cost $ ___ Answer:_______________ |
2) 2 school bags and 2 pairs of school shoes cost $68 in total. The school bag costs $4 more than each pair of the school shoes. How much does each school bag cost $ ___ Answer:_______________ |
3) 2 books and 3 magazines cost $85 in total. The book costs $5 more than the magazine. How much does each book cost $ ___ Answer:_______________ |
4) 4 handbags and 2 wallets cost $108 in total. The wallet costs $3 less than the handbag. How much does each handbag cost $ ___ Answer:_______________ |
5) 2 school bags and 2 pairs of school shoes cost $72 in total. The school bag costs $4 more than each pair of the school shoes. How much does each school bag cost $ ___ Answer:_______________ |
6) 2 books and 3 magazines cost $80 in total. The book costs $5 more than the magazine. How much does each book cost $ ___ Answer:_______________ |
7) 4 handbags and 2 wallets cost $162 in total. The wallet costs $3 less than the handbag. How much does each handbag cost $ ___ Answer:_______________ |
8) 2 school bags and 2 pairs of school shoes cost $120 in total. The school bag costs $4 more than each pair of the school shoes. How much does each school bag cost $ ___ Answer:_______________ |
9) 2 books and 3 magazines cost $50 in total. The book costs $5 more than the magazine. How much does each book cost $ ___ Answer:_______________ |
10) 4 handbags and 2 wallets cost $114 in total. The wallet costs $3 less than the handbag. How much does each handbag cost $ ___ Answer:_______________ |
1) 4 handbags and 2 wallets cost $192 in total. The wallet costs $3 less than the handbag. How much does each handbag cost Answer: $33 SOLUTION 1 : Handbag $3 Handbag $3 Handbag $3 Handbag $3 Wallet Wallet $192
Step 1: 4 x $3 = $12 Step 2: $192 - $12 = $180
Step 4: $30 + $3 = $33
Each handbag cost $33.
|
2) 2 school bags and 2 pairs of school shoes cost $68 in total. The school bag costs $4 more than each pair of the school shoes. How much does each school bag cost Answer: $19 SOLUTION 1 : School bag $4 School bag $4 School shoe School shoe $68
Step 1: 2 x $4 = $8 Step 2: $68 - $8 = $60
Step 4: $15 + $4 = $19
Each school bag cost $19.
|
3) 2 books and 3 magazines cost $85 in total. The book costs $5 more than the magazine. How much does each book cost Answer: $20 SOLUTION 1 : Book $5 Book $5 Magazine Magazine Magazine $85
Step 1: 2 x $5 = $10 Step 2: $85 - $10 = $75
Step 4: $15 + $5 = $20
Each book cost $20.
|
4) 4 handbags and 2 wallets cost $108 in total. The wallet costs $3 less than the handbag. How much does each handbag cost Answer: $19 SOLUTION 1 : Handbag $3 Handbag $3 Handbag $3 Handbag $3 Wallet Wallet $108
Step 1: 4 x $3 = $12 Step 2: $108 - $12 = $96
Step 4: $16 + $3 = $19
Each handbag cost $19.
|
5) 2 school bags and 2 pairs of school shoes cost $72 in total. The school bag costs $4 more than each pair of the school shoes. How much does each school bag cost Answer: $20 SOLUTION 1 : School bag $4 School bag $4 School shoe School shoe $72
Step 1: 2 x $4 = $8 Step 2: $72 - $8 = $64
Step 4: $16 + $4 = $20
Each school bag cost $20.
|
6) 2 books and 3 magazines cost $80 in total. The book costs $5 more than the magazine. How much does each book cost Answer: $19 SOLUTION 1 : Book $5 Book $5 Magazine Magazine Magazine $80
Step 1: 2 x $5 = $10 Step 2: $80 - $10 = $70
Step 4: $14 + $5 = $19
Each book cost $19.
|
7) 4 handbags and 2 wallets cost $162 in total. The wallet costs $3 less than the handbag. How much does each handbag cost Answer: $28 SOLUTION 1 : Handbag $3 Handbag $3 Handbag $3 Handbag $3 Wallet Wallet $162
Step 1: 4 x $3 = $12 Step 2: $162 - $12 = $150
Step 4: $25 + $3 = $28
Each handbag cost $28.
|
8) 2 school bags and 2 pairs of school shoes cost $120 in total. The school bag costs $4 more than each pair of the school shoes. How much does each school bag cost Answer: $32 SOLUTION 1 : School bag $4 School bag $4 School shoe School shoe $120
Step 1: 2 x $4 = $8 Step 2: $120 - $8 = $112
Step 4: $28 + $4 = $32
Each school bag cost $32.
|
9) 2 books and 3 magazines cost $50 in total. The book costs $5 more than the magazine. How much does each book cost Answer: $13 SOLUTION 1 : Book $5 Book $5 Magazine Magazine Magazine $50
Step 1: 2 x $5 = $10 Step 2: $50 - $10 = $40
Step 4: $8 + $5 = $13
Each book cost $13.
|
10) 4 handbags and 2 wallets cost $114 in total. The wallet costs $3 less than the handbag. How much does each handbag cost Answer: $20 SOLUTION 1 : Handbag $3 Handbag $3 Handbag $3 Handbag $3 Wallet Wallet $114
Step 1: 4 x $3 = $12 Step 2: $114 - $12 = $102
Step 4: $17 + $3 = $20
Each handbag cost $20.
|