Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) The capacity of a cup is 460 ml. ml Answer:_______________ |
2) The capacity of a cup is 450 ml. ml Answer:_______________ |
3) The capacity of a cup is 467 ml. ml Answer:_______________ |
4) The capacity of a cup is 496 ml. ml Answer:_______________ |
5) The capacity of a cup is 473 ml. ml Answer:_______________ |
6) The capacity of a cup is 494 ml. ml Answer:_______________ |
7) The capacity of a cup is 452 ml. ml Answer:_______________ |
8) The capacity of a cup is 485 ml. ml Answer:_______________ |
9) The capacity of a cup is 462 ml. ml Answer:_______________ |
10) The capacity of a cup is 470 ml. ml Answer:_______________ |
1) The capacity of a cup is 460 ml. Answer: 2696 ml SOLUTION 1 : Step 1, 3 cups: 3 x 460 = 1380 Step 2, 7 glasses: 7 x 188 = 1316 Step 3 : 1380 + 1316 = 2696 ml The volume of the water in the container is 2696 ml. |
2) The capacity of a cup is 450 ml. Answer: 3264 ml SOLUTION 1 : Step 1, 4 cups: 4 x 450 = 1800 Step 2, 8 glasses: 8 x 183 = 1464 Step 3 : 1800 + 1464 = 3264 ml The volume of the water in the container is 3264 ml. |
3) The capacity of a cup is 467 ml. Answer: 2969 ml SOLUTION 1 : Step 1, 3 cups: 3 x 467 = 1401 Step 2, 8 glasses: 8 x 196 = 1568 Step 3 : 1401 + 1568 = 2969 ml The volume of the water in the container is 2969 ml. |
4) The capacity of a cup is 496 ml. Answer: 2259 ml SOLUTION 1 : Step 1, 2 cups: 2 x 496 = 992 Step 2, 7 glasses: 7 x 181 = 1267 Step 3 : 992 + 1267 = 2259 ml The volume of the water in the container is 2259 ml. |
5) The capacity of a cup is 473 ml. Answer: 2817 ml SOLUTION 1 : Step 1, 4 cups: 4 x 473 = 1892 Step 2, 5 glasses: 5 x 185 = 925 Step 3 : 1892 + 925 = 2817 ml The volume of the water in the container is 2817 ml. |
6) The capacity of a cup is 494 ml. Answer: 3313 ml SOLUTION 1 : Step 1, 4 cups: 4 x 494 = 1976 Step 2, 7 glasses: 7 x 191 = 1337 Step 3 : 1976 + 1337 = 3313 ml The volume of the water in the container is 3313 ml. |
7) The capacity of a cup is 452 ml. Answer: 3110 ml SOLUTION 1 : Step 1, 4 cups: 4 x 452 = 1808 Step 2, 7 glasses: 7 x 186 = 1302 Step 3 : 1808 + 1302 = 3110 ml The volume of the water in the container is 3110 ml. |
8) The capacity of a cup is 485 ml. Answer: 2226 ml SOLUTION 1 : Step 1, 2 cups: 2 x 485 = 970 Step 2, 8 glasses: 8 x 157 = 1256 Step 3 : 970 + 1256 = 2226 ml The volume of the water in the container is 2226 ml. |
9) The capacity of a cup is 462 ml. Answer: 2940 ml SOLUTION 1 : Step 1, 4 cups: 4 x 462 = 1848 Step 2, 6 glasses: 6 x 182 = 1092 Step 3 : 1848 + 1092 = 2940 ml The volume of the water in the container is 2940 ml. |
10) The capacity of a cup is 470 ml. Answer: 2574 ml SOLUTION 1 : Step 1, 3 cups: 3 x 470 = 1410 Step 2, 6 glasses: 6 x 194 = 1164 Step 3 : 1410 + 1164 = 2574 ml The volume of the water in the container is 2574 ml. |