Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) The sum of two numbers is 62.4. Answer:_______________ |
2) The sum of two numbers is 54.6. Answer:_______________ |
3) The sum of two numbers is 92.2. Answer:_______________ |
4) The sum of two numbers is 84.2. Answer:_______________ |
5) The sum of two numbers is 52.2. Answer:_______________ |
6) The sum of two numbers is 56.6. Answer:_______________ |
7) The sum of two numbers is 92.4. Answer:_______________ |
8) The sum of two numbers is 92.2. Answer:_______________ |
9) The sum of two numbers is 70.4. Answer:_______________ |
10) The sum of two numbers is 98.4. Answer:_______________ |
1) The sum of two numbers is 62.4. SOLUTION 1 : Step 1: 62.4 - 20.68 = 41.72 Step 2: 41.72 ÷ 2 = 20.86 The smaller number is 20.86. |
2) The sum of two numbers is 54.6. SOLUTION 1 : Step 1: 54.6 - 16.92 = 37.68 Step 2: 37.68 ÷ 2 = 18.84 The smaller number is 18.84. |
3) The sum of two numbers is 92.2. SOLUTION 1 : Step 1: 92.2 - 26.68 = 65.52 Step 2: 65.52 ÷ 2 = 32.76 The smaller number is 32.76. |
4) The sum of two numbers is 84.2. SOLUTION 1 : Step 1: 84.2 - 24.98 = 59.22 Step 2: 59.22 ÷ 2 = 29.61 The smaller number is 29.61. |
5) The sum of two numbers is 52.2. SOLUTION 1 : Step 1: 52.2 - 14.44 = 37.76 Step 2: 37.76 ÷ 2 = 18.88 The smaller number is 18.88. |
6) The sum of two numbers is 56.6. SOLUTION 1 : Step 1: 56.6 - 16.62 = 39.98 Step 2: 39.98 ÷ 2 = 19.99 The smaller number is 19.99. |
7) The sum of two numbers is 92.4. SOLUTION 1 : Step 1: 92.4 - 20.44 = 71.96 Step 2: 71.96 ÷ 2 = 35.98 The smaller number is 35.98. |
8) The sum of two numbers is 92.2. SOLUTION 1 : Step 1: 92.2 - 12.24 = 79.96 Step 2: 79.96 ÷ 2 = 39.98 The smaller number is 39.98. |
9) The sum of two numbers is 70.4. SOLUTION 1 : Step 1: 70.4 - 18.34 = 52.06 Step 2: 52.06 ÷ 2 = 26.03 The smaller number is 26.03. |
10) The sum of two numbers is 98.4. SOLUTION 1 : Step 1: 98.4 - 24.92 = 73.48 Step 2: 73.48 ÷ 2 = 36.74 The smaller number is 36.74. |