Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) Anand, Raj and Kumar have $425 altogether. Anand spent of his money. Raj spent $51 and Kumar spent 4 times the amount of what Anand has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Anand $ ___ Raj $ ___ Kumar $ ___ Answer:_______________ |
2) Chithra, Tulasi and Pugal have $430 altogether. Chithra spent of her money. Tulasi spent $60 and Pugal spent thrice the amount of what Chithra has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Chithra $ ___ Tulasi $ ___ Pugal $ ___ Answer:_______________ |
3) Kalai, Tamilselvi and Pugal have $216 altogether. Kalai spent of his money. Tamilselvi spent $96 and Pugal spent twice the amount of what Kalai has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Kalai $ ___ Tamilselvi $ ___ Pugal $ ___ Answer:_______________ |
4) Balaji, Kalai and Moorthi have $595 altogether. Balaji spent of his money. Kalai spent $85 and Moorthi spent 4 times the amount of what Balaji has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Balaji $ ___ Kalai $ ___ Moorthi $ ___ Answer:_______________ |
5) Nandini, Tamilselvi and Barathan have $700 altogether. Nandini spent of her money. Tamilselvi spent $120 and Barathan spent thrice the amount of what Nandini has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Nandini $ ___ Tamilselvi $ ___ Barathan $ ___ Answer:_______________ |
6) Selvan, Ponnalagu and Sriram have $312 altogether. Selvan spent of his money. Ponnalagu spent $84 and Sriram spent twice the amount of what Selvan has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Selvan $ ___ Ponnalagu $ ___ Sriram $ ___ Answer:_______________ |
7) Aravindh, Chidambaram and Sriram have $544 altogether. Aravindh spent of his money. Chidambaram spent $85 and Sriram spent 4 times the amount of what Aravindh has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Aravindh $ ___ Chidambaram $ ___ Sriram $ ___ Answer:_______________ |
8) Jeevini, Panimalar and Murugan have $250 altogether. Jeevini spent of her money. Panimalar spent $80 and Murugan spent thrice the amount of what Jeevini has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Jeevini $ ___ Panimalar $ ___ Murugan $ ___ Answer:_______________ |
9) Aravindh, Poongodi and Chidambaram have $696 altogether. Aravindh spent of his money. Poongodi spent $48 and Chidambaram spent twice the amount of what Aravindh has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Aravindh $ ___ Poongodi $ ___ Chidambaram $ ___ Answer:_______________ |
10) Prem, Sriram and Aravindh have $272 altogether. Prem spent of his money. Sriram spent $85 and Aravindh spent 4 times the amount of what Prem has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Prem $ ___ Sriram $ ___ Aravindh $ ___ Answer:_______________ |
1) Anand, Raj and Kumar have $425 altogether. Anand spent of his money. Raj spent $51 and Kumar spent 4 times the amount of what Anand has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Anand $ Answer: 110 Raj $ Answer: 139 Kumar $ Answer: 176 SOLUTION 1 : Left Spent Anand $51 spent Raj Spent Kumar $425 Step 1: 17 units = $425 - $51 = $374 Step 2: 1 unit = $374 ÷ 17 = $22 Step 3: 5 units = 5 x $22 = $110 Step 4: 4 units = 4 x $22 = $88 Step 5: $88 + $51 = $139 Step 6: 8 units = 8 x $22 = $176
Anand have $110 at first. Raj have $139 at first. Kumar have $176 at first. |
2) Chithra, Tulasi and Pugal have $430 altogether. Chithra spent of her money. Tulasi spent $60 and Pugal spent thrice the amount of what Chithra has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Chithra $ Answer: 111 Tulasi $ Answer: 134 Pugal $ Answer: 185 SOLUTION 1 : Left Spent Chithra $60 spent Tulasi Spent Pugal $430 Step 1: 10 units = $430 - $60 = $370 Step 2: 1 unit = $370 ÷ 10 = $37 Step 3: 3 units = 3 x $37 = $111 Step 4: 2 units = 2 x $37 = $74 Step 5: $74 + $60 = $134 Step 6: 5 units = 5 x $37 = $185
Chithra have $111 at first. Tulasi have $134 at first. Pugal have $185 at first. |
3) Kalai, Tamilselvi and Pugal have $216 altogether. Kalai spent of his money. Tamilselvi spent $96 and Pugal spent twice the amount of what Kalai has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Kalai $ Answer: 40 Tamilselvi $ Answer: 126 Pugal $ Answer: 50 SOLUTION 1 : Left Spent Kalai $96 spent Tamilselvi Spent Pugal $216 Step 1: 12 units = $216 - $96 = $120 Step 2: 1 unit = $120 ÷ 12 = $10 Step 3: 4 units = 4 x $10 = $40 Step 4: 3 units = 3 x $10 = $30 Step 5: $30 + $96 = $126 Step 6: 5 units = 5 x $10 = $50
Kalai have $40 at first. Tamilselvi have $126 at first. Pugal have $50 at first. |
4) Balaji, Kalai and Moorthi have $595 altogether. Balaji spent of his money. Kalai spent $85 and Moorthi spent 4 times the amount of what Balaji has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Balaji $ Answer: 150 Kalai $ Answer: 205 Moorthi $ Answer: 240 SOLUTION 1 : Left Spent Balaji $85 spent Kalai Spent Moorthi $595 Step 1: 17 units = $595 - $85 = $510 Step 2: 1 unit = $510 ÷ 17 = $30 Step 3: 5 units = 5 x $30 = $150 Step 4: 4 units = 4 x $30 = $120 Step 5: $120 + $85 = $205 Step 6: 8 units = 8 x $30 = $240
Balaji have $150 at first. Kalai have $205 at first. Moorthi have $240 at first. |
5) Nandini, Tamilselvi and Barathan have $700 altogether. Nandini spent of her money. Tamilselvi spent $120 and Barathan spent thrice the amount of what Nandini has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Nandini $ Answer: 174 Tamilselvi $ Answer: 236 Barathan $ Answer: 290 SOLUTION 1 : Left Spent Nandini $120 spent Tamilselvi Spent Barathan $700 Step 1: 10 units = $700 - $120 = $580 Step 2: 1 unit = $580 ÷ 10 = $58 Step 3: 3 units = 3 x $58 = $174 Step 4: 2 units = 2 x $58 = $116 Step 5: $116 + $120 = $236 Step 6: 5 units = 5 x $58 = $290
Nandini have $174 at first. Tamilselvi have $236 at first. Barathan have $290 at first. |
6) Selvan, Ponnalagu and Sriram have $312 altogether. Selvan spent of his money. Ponnalagu spent $84 and Sriram spent twice the amount of what Selvan has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Selvan $ Answer: 76 Ponnalagu $ Answer: 141 Sriram $ Answer: 95 SOLUTION 1 : Left Spent Selvan $84 spent Ponnalagu Spent Sriram $312 Step 1: 12 units = $312 - $84 = $228 Step 2: 1 unit = $228 ÷ 12 = $19 Step 3: 4 units = 4 x $19 = $76 Step 4: 3 units = 3 x $19 = $57 Step 5: $57 + $84 = $141 Step 6: 5 units = 5 x $19 = $95
Selvan have $76 at first. Ponnalagu have $141 at first. Sriram have $95 at first. |
7) Aravindh, Chidambaram and Sriram have $544 altogether. Aravindh spent of his money. Chidambaram spent $85 and Sriram spent 4 times the amount of what Aravindh has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Aravindh $ Answer: 135 Chidambaram $ Answer: 193 Sriram $ Answer: 216 SOLUTION 1 : Left Spent Aravindh $85 spent Chidambaram Spent Sriram $544 Step 1: 17 units = $544 - $85 = $459 Step 2: 1 unit = $459 ÷ 17 = $27 Step 3: 5 units = 5 x $27 = $135 Step 4: 4 units = 4 x $27 = $108 Step 5: $108 + $85 = $193 Step 6: 8 units = 8 x $27 = $216
Aravindh have $135 at first. Chidambaram have $193 at first. Sriram have $216 at first. |
8) Jeevini, Panimalar and Murugan have $250 altogether. Jeevini spent of her money. Panimalar spent $80 and Murugan spent thrice the amount of what Jeevini has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Jeevini $ Answer: 51 Panimalar $ Answer: 114 Murugan $ Answer: 85 SOLUTION 1 : Left Spent Jeevini $80 spent Panimalar Spent Murugan $250 Step 1: 10 units = $250 - $80 = $170 Step 2: 1 unit = $170 ÷ 10 = $17 Step 3: 3 units = 3 x $17 = $51 Step 4: 2 units = 2 x $17 = $34 Step 5: $34 + $80 = $114 Step 6: 5 units = 5 x $17 = $85
Jeevini have $51 at first. Panimalar have $114 at first. Murugan have $85 at first. |
9) Aravindh, Poongodi and Chidambaram have $696 altogether. Aravindh spent of his money. Poongodi spent $48 and Chidambaram spent twice the amount of what Aravindh has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Aravindh $ Answer: 216 Poongodi $ Answer: 210 Chidambaram $ Answer: 270 SOLUTION 1 : Left Spent Aravindh $48 spent Poongodi Spent Chidambaram $696 Step 1: 12 units = $696 - $48 = $648 Step 2: 1 unit = $648 ÷ 12 = $54 Step 3: 4 units = 4 x $54 = $216 Step 4: 3 units = 3 x $54 = $162 Step 5: $162 + $48 = $210 Step 6: 5 units = 5 x $54 = $270
Aravindh have $216 at first. Poongodi have $210 at first. Chidambaram have $270 at first. |
10) Prem, Sriram and Aravindh have $272 altogether. Prem spent of his money. Sriram spent $85 and Aravindh spent 4 times the amount of what Prem has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Prem $ Answer: 55 Sriram $ Answer: 129 Aravindh $ Answer: 88 SOLUTION 1 : Left Spent Prem $85 spent Sriram Spent Aravindh $272 Step 1: 17 units = $272 - $85 = $187 Step 2: 1 unit = $187 ÷ 17 = $11 Step 3: 5 units = 5 x $11 = $55 Step 4: 4 units = 4 x $11 = $44 Step 5: $44 + $85 = $129 Step 6: 8 units = 8 x $11 = $88
Prem have $55 at first. Sriram have $129 at first. Aravindh have $88 at first. |