Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) Narayanan, Karna and Moorthi have $408 altogether. Narayanan spent of his money. Karna spent $102 and Moorthi spent 4 times the amount of what Narayanan has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Narayanan $ ___ Karna $ ___ Moorthi $ ___ Answer:_______________ |
2) Karna, Mithra and Kumar have $360 altogether. Karna spent of his money. Mithra spent $36 and Kumar spent twice the amount of what Karna has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Karna $ ___ Mithra $ ___ Kumar $ ___ Answer:_______________ |
3) Amutha, Ponnalagu and Murugan have $430 altogether. Amutha spent of her money. Ponnalagu spent $60 and Murugan spent thrice the amount of what Amutha has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Amutha $ ___ Ponnalagu $ ___ Murugan $ ___ Answer:_______________ |
4) Chidambaram, Barathan and Murugan have $289 altogether. Chidambaram spent of his money. Barathan spent $68 and Murugan spent 4 times the amount of what Chidambaram has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Chidambaram $ ___ Barathan $ ___ Murugan $ ___ Answer:_______________ |
5) Chidambaram, Pavi and Barathan have $240 altogether. Chidambaram spent of his money. Pavi spent $36 and Barathan spent twice the amount of what Chidambaram has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Chidambaram $ ___ Pavi $ ___ Barathan $ ___ Answer:_______________ |
6) Amutha, Haritha and Narayanan have $730 altogether. Amutha spent of her money. Haritha spent $120 and Narayanan spent thrice the amount of what Amutha has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Amutha $ ___ Haritha $ ___ Narayanan $ ___ Answer:_______________ |
7) Pugal, Balaji and Murugan have $527 altogether. Pugal spent of his money. Balaji spent $34 and Murugan spent 4 times the amount of what Pugal has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Pugal $ ___ Balaji $ ___ Murugan $ ___ Answer:_______________ |
8) Pugal, Poongodi and Sriram have $348 altogether. Pugal spent of his money. Poongodi spent $60 and Sriram spent twice the amount of what Pugal has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Pugal $ ___ Poongodi $ ___ Sriram $ ___ Answer:_______________ |
9) Jeevini, Ramani and Murugan have $230 altogether. Jeevini spent of her money. Ramani spent $90 and Murugan spent thrice the amount of what Jeevini has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Jeevini $ ___ Ramani $ ___ Murugan $ ___ Answer:_______________ |
10) Murugan, Aravindh and Narayanan have $357 altogether. Murugan spent of his money. Aravindh spent $51 and Narayanan spent 4 times the amount of what Murugan has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Murugan $ ___ Aravindh $ ___ Narayanan $ ___ Answer:_______________ |
1) Narayanan, Karna and Moorthi have $408 altogether. Narayanan spent of his money. Karna spent $102 and Moorthi spent 4 times the amount of what Narayanan has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Narayanan $ Answer: 90 Karna $ Answer: 174 Moorthi $ Answer: 144 SOLUTION 1 : Left Spent Narayanan $102 spent Karna Spent Moorthi $408 Step 1: 17 units = $408 - $102 = $306 Step 2: 1 unit = $306 ÷ 17 = $18 Step 3: 5 units = 5 x $18 = $90 Step 4: 4 units = 4 x $18 = $72 Step 5: $72 + $102 = $174 Step 6: 8 units = 8 x $18 = $144
Narayanan have $90 at first. Karna have $174 at first. Moorthi have $144 at first. |
2) Karna, Mithra and Kumar have $360 altogether. Karna spent of his money. Mithra spent $36 and Kumar spent twice the amount of what Karna has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Karna $ Answer: 108 Mithra $ Answer: 117 Kumar $ Answer: 135 SOLUTION 1 : Left Spent Karna $36 spent Mithra Spent Kumar $360 Step 1: 12 units = $360 - $36 = $324 Step 2: 1 unit = $324 ÷ 12 = $27 Step 3: 4 units = 4 x $27 = $108 Step 4: 3 units = 3 x $27 = $81 Step 5: $81 + $36 = $117 Step 6: 5 units = 5 x $27 = $135
Karna have $108 at first. Mithra have $117 at first. Kumar have $135 at first. |
3) Amutha, Ponnalagu and Murugan have $430 altogether. Amutha spent of her money. Ponnalagu spent $60 and Murugan spent thrice the amount of what Amutha has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Amutha $ Answer: 111 Ponnalagu $ Answer: 134 Murugan $ Answer: 185 SOLUTION 1 : Left Spent Amutha $60 spent Ponnalagu Spent Murugan $430 Step 1: 10 units = $430 - $60 = $370 Step 2: 1 unit = $370 ÷ 10 = $37 Step 3: 3 units = 3 x $37 = $111 Step 4: 2 units = 2 x $37 = $74 Step 5: $74 + $60 = $134 Step 6: 5 units = 5 x $37 = $185
Amutha have $111 at first. Ponnalagu have $134 at first. Murugan have $185 at first. |
4) Chidambaram, Barathan and Murugan have $289 altogether. Chidambaram spent of his money. Barathan spent $68 and Murugan spent 4 times the amount of what Chidambaram has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Chidambaram $ Answer: 65 Barathan $ Answer: 120 Murugan $ Answer: 104 SOLUTION 1 : Left Spent Chidambaram $68 spent Barathan Spent Murugan $289 Step 1: 17 units = $289 - $68 = $221 Step 2: 1 unit = $221 ÷ 17 = $13 Step 3: 5 units = 5 x $13 = $65 Step 4: 4 units = 4 x $13 = $52 Step 5: $52 + $68 = $120 Step 6: 8 units = 8 x $13 = $104
Chidambaram have $65 at first. Barathan have $120 at first. Murugan have $104 at first. |
5) Chidambaram, Pavi and Barathan have $240 altogether. Chidambaram spent of his money. Pavi spent $36 and Barathan spent twice the amount of what Chidambaram has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Chidambaram $ Answer: 68 Pavi $ Answer: 87 Barathan $ Answer: 85 SOLUTION 1 : Left Spent Chidambaram $36 spent Pavi Spent Barathan $240 Step 1: 12 units = $240 - $36 = $204 Step 2: 1 unit = $204 ÷ 12 = $17 Step 3: 4 units = 4 x $17 = $68 Step 4: 3 units = 3 x $17 = $51 Step 5: $51 + $36 = $87 Step 6: 5 units = 5 x $17 = $85
Chidambaram have $68 at first. Pavi have $87 at first. Barathan have $85 at first. |
6) Amutha, Haritha and Narayanan have $730 altogether. Amutha spent of her money. Haritha spent $120 and Narayanan spent thrice the amount of what Amutha has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Amutha $ Answer: 183 Haritha $ Answer: 242 Narayanan $ Answer: 305 SOLUTION 1 : Left Spent Amutha $120 spent Haritha Spent Narayanan $730 Step 1: 10 units = $730 - $120 = $610 Step 2: 1 unit = $610 ÷ 10 = $61 Step 3: 3 units = 3 x $61 = $183 Step 4: 2 units = 2 x $61 = $122 Step 5: $122 + $120 = $242 Step 6: 5 units = 5 x $61 = $305
Amutha have $183 at first. Haritha have $242 at first. Narayanan have $305 at first. |
7) Pugal, Balaji and Murugan have $527 altogether. Pugal spent of his money. Balaji spent $34 and Murugan spent 4 times the amount of what Pugal has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Pugal $ Answer: 145 Balaji $ Answer: 150 Murugan $ Answer: 232 SOLUTION 1 : Left Spent Pugal $34 spent Balaji Spent Murugan $527 Step 1: 17 units = $527 - $34 = $493 Step 2: 1 unit = $493 ÷ 17 = $29 Step 3: 5 units = 5 x $29 = $145 Step 4: 4 units = 4 x $29 = $116 Step 5: $116 + $34 = $150 Step 6: 8 units = 8 x $29 = $232
Pugal have $145 at first. Balaji have $150 at first. Murugan have $232 at first. |
8) Pugal, Poongodi and Sriram have $348 altogether. Pugal spent of his money. Poongodi spent $60 and Sriram spent twice the amount of what Pugal has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Pugal $ Answer: 96 Poongodi $ Answer: 132 Sriram $ Answer: 120 SOLUTION 1 : Left Spent Pugal $60 spent Poongodi Spent Sriram $348 Step 1: 12 units = $348 - $60 = $288 Step 2: 1 unit = $288 ÷ 12 = $24 Step 3: 4 units = 4 x $24 = $96 Step 4: 3 units = 3 x $24 = $72 Step 5: $72 + $60 = $132 Step 6: 5 units = 5 x $24 = $120
Pugal have $96 at first. Poongodi have $132 at first. Sriram have $120 at first. |
9) Jeevini, Ramani and Murugan have $230 altogether. Jeevini spent of her money. Ramani spent $90 and Murugan spent thrice the amount of what Jeevini has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Jeevini $ Answer: 42 Ramani $ Answer: 118 Murugan $ Answer: 70 SOLUTION 1 : Left Spent Jeevini $90 spent Ramani Spent Murugan $230 Step 1: 10 units = $230 - $90 = $140 Step 2: 1 unit = $140 ÷ 10 = $14 Step 3: 3 units = 3 x $14 = $42 Step 4: 2 units = 2 x $14 = $28 Step 5: $28 + $90 = $118 Step 6: 5 units = 5 x $14 = $70
Jeevini have $42 at first. Ramani have $118 at first. Murugan have $70 at first. |
10) Murugan, Aravindh and Narayanan have $357 altogether. Murugan spent of his money. Aravindh spent $51 and Narayanan spent 4 times the amount of what Murugan has spent. Now they have the same amount of money left. How much money did each of them have at first Murugan $ Answer: 90 Aravindh $ Answer: 123 Narayanan $ Answer: 144 SOLUTION 1 : Left Spent Murugan $51 spent Aravindh Spent Narayanan $357 Step 1: 17 units = $357 - $51 = $306 Step 2: 1 unit = $306 ÷ 17 = $18 Step 3: 5 units = 5 x $18 = $90 Step 4: 4 units = 4 x $18 = $72 Step 5: $72 + $51 = $123 Step 6: 8 units = 8 x $18 = $144
Murugan have $90 at first. Aravindh have $123 at first. Narayanan have $144 at first. |