Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) Murugan spent of his money on a sports equipment and had $285 left. $ ___ Answer:_______________ |
2) Sam spent of his money on a pair of shoes and had $410 left. $ ___ Answer:_______________ |
3) Jeevini spent of her money on some clothings and had $876 left. $ ___ Answer:_______________ |
4) Raj spent of his money on a sports equipment and had $849 left. $ ___ Answer:_______________ |
5) Sam spent of his money on a pair of shoes and had $50 left. $ ___ Answer:_______________ |
6) Thamarai spent of her money on some clothings and had $432 left. $ ___ Answer:_______________ |
7) Narayanan spent of his money on a sports equipment and had $693 left. $ ___ Answer:_______________ |
8) Sam spent of his money on a pair of shoes and had $925 left. $ ___ Answer:_______________ |
9) Tamilselvi spent of her money on some clothings and had $792 left. $ ___ Answer:_______________ |
10) Kalai spent of his money on a sports equipment and had $708 left. $ ___ Answer:_______________ |
1) Murugan spent of his money on a sports equipment and had $285 left. Answer: $380 SOLUTION 1 : spent $285 Step 1: 4 units - 1 unit = 3 units Step 2: 1 unit = $285 ÷ 3 = $95 Step 3: 4 units = 4 x $95 = $380 He had $380 at first. |
2) Sam spent of his money on a pair of shoes and had $410 left. Answer: $574 SOLUTION 1 : spent $410 Step 1: 7 units - 2 units = 5 units Step 2: 5 units = $410 1 unit = $410 ÷ 5 = $82 Step 3: 7 units = 7 x $82 = $574 He had $574 at first. |
3) Jeevini spent of her money on some clothings and had $876 left. Answer: $5256 SOLUTION 1 : spent $876 Step 1: 6 units - 5 units = 1 unit Step 2: 1 unit = $876 Step 3: 6 units = 6 x $876 = $5256 She had $5256 at first. |
4) Raj spent of his money on a sports equipment and had $849 left. Answer: $1132 SOLUTION 1 : spent $849 Step 1: 4 units - 1 unit = 3 units Step 2: 1 unit = $849 ÷ 3 = $283 Step 3: 4 units = 4 x $283 = $1132 He had $1132 at first. |
5) Sam spent of his money on a pair of shoes and had $50 left. Answer: $70 SOLUTION 1 : spent $50 Step 1: 7 units - 2 units = 5 units Step 2: 5 units = $50 1 unit = $50 ÷ 5 = $10 Step 3: 7 units = 7 x $10 = $70 He had $70 at first. |
6) Thamarai spent of her money on some clothings and had $432 left. Answer: $2592 SOLUTION 1 : spent $432 Step 1: 6 units - 5 units = 1 unit Step 2: 1 unit = $432 Step 3: 6 units = 6 x $432 = $2592 She had $2592 at first. |
7) Narayanan spent of his money on a sports equipment and had $693 left. Answer: $924 SOLUTION 1 : spent $693 Step 1: 4 units - 1 unit = 3 units Step 2: 1 unit = $693 ÷ 3 = $231 Step 3: 4 units = 4 x $231 = $924 He had $924 at first. |
8) Sam spent of his money on a pair of shoes and had $925 left. Answer: $1295 SOLUTION 1 : spent $925 Step 1: 7 units - 2 units = 5 units Step 2: 5 units = $925 1 unit = $925 ÷ 5 = $185 Step 3: 7 units = 7 x $185 = $1295 He had $1295 at first. |
9) Tamilselvi spent of her money on some clothings and had $792 left. Answer: $4752 SOLUTION 1 : spent $792 Step 1: 6 units - 5 units = 1 unit Step 2: 1 unit = $792 Step 3: 6 units = 6 x $792 = $4752 She had $4752 at first. |
10) Kalai spent of his money on a sports equipment and had $708 left. Answer: $944 SOLUTION 1 : spent $708 Step 1: 4 units - 1 unit = 3 units Step 2: 1 unit = $708 ÷ 3 = $236 Step 3: 4 units = 4 x $236 = $944 He had $944 at first. |