Scroll:geometry >> Angles >> saq (616)


Written Instructions:

For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..

For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.

Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.



 

1)  

The following figure is made up of straight lines. The ratio of ∠x : ∠y is 3 : 8.

Hence find the unknown angles.

x
y
59o

x :  o


y :  o


Answer:_______________




2)  

The following figure is made up of straight lines. The ratio of ∠x : ∠y is 3 : 5.

Hence find the unknown angles.

x
y
4o

x :  o


y :  o


Answer:_______________




3)  

The following figure is made up of straight lines. The ratio of ∠x : ∠y is 2 : 8.

Hence find the unknown angles.

x
y
20o

x :  o


y :  o


Answer:_______________




4)  

The following figure is made up of straight lines. The ratio of ∠x : ∠y is 2 : 8.

Hence find the unknown angles.

x
y
60o

x :  o


y :  o


Answer:_______________




5)  

The following figure is made up of straight lines. The ratio of ∠x : ∠y is 2 : 5.

Hence find the unknown angles.

x
y
12o

x :  o


y :  o


Answer:_______________




6)  

The following figure is made up of straight lines. The ratio of ∠x : ∠y is 2 : 8.

Hence find the unknown angles.

x
y
30o

x :  o


y :  o


Answer:_______________




7)  

The following figure is made up of straight lines. The ratio of ∠x : ∠y is 2 : 5.

Hence find the unknown angles.

x
y
26o

x :  o


y :  o


Answer:_______________




8)  

The following figure is made up of straight lines. The ratio of ∠x : ∠y is 2 : 5.

Hence find the unknown angles.

x
y
40o

x :  o


y :  o


Answer:_______________




9)  

The following figure is made up of straight lines. The ratio of ∠x : ∠y is 3 : 7.

Hence find the unknown angles.

x
y
10o

x :  o


y :  o


Answer:_______________




10)  

The following figure is made up of straight lines. The ratio of ∠x : ∠y is 3 : 5.

Hence find the unknown angles.

x
y
60o

x :  o


y :  o


Answer:_______________




 

1)  

The following figure is made up of straight lines. The ratio of ∠x : ∠y is 3 : 8.

Hence find the unknown angles.

x
y
59o

x :  Answer: 33 o


y :  Answer: 88 o


SOLUTION 1 :

Step 1: ∠x = 3 units , ∠y = 8 units

Step 2: 3 units + 8 units = 11 units

Step 3: 180o - 59o = 121o

Step 4: 11 units = 121o

            1 unit = 121o ÷ 11 = 11o

Step 5: ∠x (3 units) = 3 x 11o = 33o

Step 6: ∠y (8 units) = 8 x 11o = 88o



2)  

The following figure is made up of straight lines. The ratio of ∠x : ∠y is 3 : 5.

Hence find the unknown angles.

x
y
4o

x :  Answer: 66 o


y :  Answer: 110 o


SOLUTION 1 :

Step 1: ∠x = 3 units , ∠y = 5 units

Step 2: 3 units + 5 units = 8 units

Step 3: 180o - 4o = 176o

Step 4: 8 units = 176o

            1 unit = 176o ÷ 8 = 22o

Step 5: ∠x (3 units) = 3 x 22o = 66o

Step 6: ∠y (5 units) = 5 x 22o = 110o



3)  

The following figure is made up of straight lines. The ratio of ∠x : ∠y is 2 : 8.

Hence find the unknown angles.

x
y
20o

x :  Answer: 32 o


y :  Answer: 128 o


SOLUTION 1 :

Step 1: ∠x = 2 units , ∠y = 8 units

Step 2: 2 units + 8 units = 10 units

Step 3: 180o - 20o = 160o

Step 4: 10 units = 160o

            1 unit = 160o ÷ 10 = 16o

Step 5: ∠x (2 units) = 2 x 16o = 32o

Step 6: ∠y (8 units) = 8 x 16o = 128o



4)  

The following figure is made up of straight lines. The ratio of ∠x : ∠y is 2 : 8.

Hence find the unknown angles.

x
y
60o

x :  Answer: 24 o


y :  Answer: 96 o


SOLUTION 1 :

Step 1: ∠x = 2 units , ∠y = 8 units

Step 2: 2 units + 8 units = 10 units

Step 3: 180o - 60o = 120o

Step 4: 10 units = 120o

            1 unit = 120o ÷ 10 = 12o

Step 5: ∠x (2 units) = 2 x 12o = 24o

Step 6: ∠y (8 units) = 8 x 12o = 96o



5)  

The following figure is made up of straight lines. The ratio of ∠x : ∠y is 2 : 5.

Hence find the unknown angles.

x
y
12o

x :  Answer: 48 o


y :  Answer: 120 o


SOLUTION 1 :

Step 1: ∠x = 2 units , ∠y = 5 units

Step 2: 2 units + 5 units = 7 units

Step 3: 180o - 12o = 168o

Step 4: 7 units = 168o

            1 unit = 168o ÷ 7 = 24o

Step 5: ∠x (2 units) = 2 x 24o = 48o

Step 6: ∠y (5 units) = 5 x 24o = 120o



6)  

The following figure is made up of straight lines. The ratio of ∠x : ∠y is 2 : 8.

Hence find the unknown angles.

x
y
30o

x :  Answer: 30 o


y :  Answer: 120 o


SOLUTION 1 :

Step 1: ∠x = 2 units , ∠y = 8 units

Step 2: 2 units + 8 units = 10 units

Step 3: 180o - 30o = 150o

Step 4: 10 units = 150o

            1 unit = 150o ÷ 10 = 15o

Step 5: ∠x (2 units) = 2 x 15o = 30o

Step 6: ∠y (8 units) = 8 x 15o = 120o



7)  

The following figure is made up of straight lines. The ratio of ∠x : ∠y is 2 : 5.

Hence find the unknown angles.

x
y
26o

x :  Answer: 44 o


y :  Answer: 110 o


SOLUTION 1 :

Step 1: ∠x = 2 units , ∠y = 5 units

Step 2: 2 units + 5 units = 7 units

Step 3: 180o - 26o = 154o

Step 4: 7 units = 154o

            1 unit = 154o ÷ 7 = 22o

Step 5: ∠x (2 units) = 2 x 22o = 44o

Step 6: ∠y (5 units) = 5 x 22o = 110o



8)  

The following figure is made up of straight lines. The ratio of ∠x : ∠y is 2 : 5.

Hence find the unknown angles.

x
y
40o

x :  Answer: 40 o


y :  Answer: 100 o


SOLUTION 1 :

Step 1: ∠x = 2 units , ∠y = 5 units

Step 2: 2 units + 5 units = 7 units

Step 3: 180o - 40o = 140o

Step 4: 7 units = 140o

            1 unit = 140o ÷ 7 = 20o

Step 5: ∠x (2 units) = 2 x 20o = 40o

Step 6: ∠y (5 units) = 5 x 20o = 100o



9)  

The following figure is made up of straight lines. The ratio of ∠x : ∠y is 3 : 7.

Hence find the unknown angles.

x
y
10o

x :  Answer: 51 o


y :  Answer: 119 o


SOLUTION 1 :

Step 1: ∠x = 3 units , ∠y = 7 units

Step 2: 3 units + 7 units = 10 units

Step 3: 180o - 10o = 170o

Step 4: 10 units = 170o

            1 unit = 170o ÷ 10 = 17o

Step 5: ∠x (3 units) = 3 x 17o = 51o

Step 6: ∠y (7 units) = 7 x 17o = 119o



10)  

The following figure is made up of straight lines. The ratio of ∠x : ∠y is 3 : 5.

Hence find the unknown angles.

x
y
60o

x :  Answer: 45 o


y :  Answer: 75 o


SOLUTION 1 :

Step 1: ∠x = 3 units , ∠y = 5 units

Step 2: 3 units + 5 units = 8 units

Step 3: 180o - 60o = 120o

Step 4: 8 units = 120o

            1 unit = 120o ÷ 8 = 15o

Step 5: ∠x (3 units) = 3 x 15o = 45o

Step 6: ∠y (5 units) = 5 x 15o = 75o