Scroll:Measurement >> Money >> saq (612)


Written Instructions:

For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..

For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.

Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.



 

1)  

Parveen spent equal amount of money on 3 backpacks and 4 pens.
Each backpack costs $2.10 more than each pen.
How much did a pen cost

$ ___


Answer:_______________




2)  

Amutha spent equal amount of money on 2 water bottles and 3 storybooks.
Each water bottle costs $9.50 more than each storybook. 
How much did a storybook cost

$ ___


Answer:_______________




3)  

Selvanayaki spent equal amount of money on 4 packets of chips and 5 packets of biscuits.
Each pack of chips costs $6.20 more than each pack of biscuits.
How much did a pack of biscuits cost

$ ___


Answer:_______________




4)  

Thamarai spent equal amount of money on 3 backpacks and 4 pens.
Each backpack costs $1.10 more than each pen.
How much did a pen cost

$ ___


Answer:_______________




5)  

Ramani spent equal amount of money on 2 water bottles and 3 storybooks.
Each water bottle costs $6.50 more than each storybook. 
How much did a storybook cost

$ ___


Answer:_______________




6)  

Selvanayaki spent equal amount of money on 4 packets of chips and 5 packets of biscuits.
Each pack of chips costs $8.20 more than each pack of biscuits.
How much did a pack of biscuits cost

$ ___


Answer:_______________




7)  

Chithra spent equal amount of money on 3 backpacks and 4 pens.
Each backpack costs $2.10 more than each pen.
How much did a pen cost

$ ___


Answer:_______________




8)  

Ponnalagu spent equal amount of money on 2 water bottles and 3 storybooks.
Each water bottle costs $8.50 more than each storybook. 
How much did a storybook cost

$ ___


Answer:_______________




9)  

Ovini spent equal amount of money on 4 packets of chips and 5 packets of biscuits.
Each pack of chips costs $2.20 more than each pack of biscuits.
How much did a pack of biscuits cost

$ ___


Answer:_______________




10)  

Selvanayaki spent equal amount of money on 3 backpacks and 4 pens.
Each backpack costs $1.10 more than each pen.
How much did a pen cost

$ ___


Answer:_______________




 

1)  

Parveen spent equal amount of money on 3 backpacks and 4 pens.
Each backpack costs $2.10 more than each pen.
How much did a pen cost

$ Answer: 6.30


SOLUTION 1 :
backpack
 
$2.10
backpack
 
$2.10
backpack
 
$2.10
Pen         
 
Pen         
 
Pen         
 
Pen         
 

 

3  x $2.10 = $6.30

Since Parveen spent equal amount of money on backpacks and pens,
the extra 3 units of $2.10 are equal to the cost of 1 unit of pen. 

A pen cost $6.30.



2)  

Amutha spent equal amount of money on 2 water bottles and 3 storybooks.
Each water bottle costs $9.50 more than each storybook. 
How much did a storybook cost

$ Answer: 19.00


SOLUTION 1 :
Water Bottle
 
$9.50
Water Bottle
 
$9.50
Storybook   
 
Storybook   
 
Storybook   
 

 

2  x $9.50 = $19.00

Since Amutha spent equal amount of money on water bottles and storybooks,
the extra 2 units of $9.50 are equal to the cost of 1 unit of storybook. 

A storybook cost $19.00.



3)  

Selvanayaki spent equal amount of money on 4 packets of chips and 5 packets of biscuits.
Each pack of chips costs $6.20 more than each pack of biscuits.
How much did a pack of biscuits cost

$ Answer: 24.80


SOLUTION 1 :
chips           
 
$6.20
chips           
 
$6.20
chips           
 
$6.20
chips           
 
$6.20
biscuit         
 
biscuit         
 
biscuit         
 
biscuit         
 
biscuit         
 

 

4  x $6.20 = $24.80

Since Selvanayaki spent equal amount of money on chips and biscuits,
the extra 4 units of $6.20 are equal to the cost of 1 unit of a pack of biscuit. 

A pack of biscuits cost $24.80.



4)  

Thamarai spent equal amount of money on 3 backpacks and 4 pens.
Each backpack costs $1.10 more than each pen.
How much did a pen cost

$ Answer: 3.30


SOLUTION 1 :
backpack
 
$1.10
backpack
 
$1.10
backpack
 
$1.10
Pen         
 
Pen         
 
Pen         
 
Pen         
 

 

3  x $1.10 = $3.30

Since Thamarai spent equal amount of money on backpacks and pens,
the extra 3 units of $1.10 are equal to the cost of 1 unit of pen. 

A pen cost $3.30.



5)  

Ramani spent equal amount of money on 2 water bottles and 3 storybooks.
Each water bottle costs $6.50 more than each storybook. 
How much did a storybook cost

$ Answer: 13.00


SOLUTION 1 :
Water Bottle
 
$6.50
Water Bottle
 
$6.50
Storybook   
 
Storybook   
 
Storybook   
 

 

2  x $6.50 = $13.00

Since Ramani spent equal amount of money on water bottles and storybooks,
the extra 2 units of $6.50 are equal to the cost of 1 unit of storybook. 

A storybook cost $13.00.



6)  

Selvanayaki spent equal amount of money on 4 packets of chips and 5 packets of biscuits.
Each pack of chips costs $8.20 more than each pack of biscuits.
How much did a pack of biscuits cost

$ Answer: 32.80


SOLUTION 1 :
chips           
 
$8.20
chips           
 
$8.20
chips           
 
$8.20
chips           
 
$8.20
biscuit         
 
biscuit         
 
biscuit         
 
biscuit         
 
biscuit         
 

 

4  x $8.20 = $32.80

Since Selvanayaki spent equal amount of money on chips and biscuits,
the extra 4 units of $8.20 are equal to the cost of 1 unit of a pack of biscuit. 

A pack of biscuits cost $32.80.



7)  

Chithra spent equal amount of money on 3 backpacks and 4 pens.
Each backpack costs $2.10 more than each pen.
How much did a pen cost

$ Answer: 6.30


SOLUTION 1 :
backpack
 
$2.10
backpack
 
$2.10
backpack
 
$2.10
Pen         
 
Pen         
 
Pen         
 
Pen         
 

 

3  x $2.10 = $6.30

Since Chithra spent equal amount of money on backpacks and pens,
the extra 3 units of $2.10 are equal to the cost of 1 unit of pen. 

A pen cost $6.30.



8)  

Ponnalagu spent equal amount of money on 2 water bottles and 3 storybooks.
Each water bottle costs $8.50 more than each storybook. 
How much did a storybook cost

$ Answer: 17.00


SOLUTION 1 :
Water Bottle
 
$8.50
Water Bottle
 
$8.50
Storybook   
 
Storybook   
 
Storybook   
 

 

2  x $8.50 = $17.00

Since Ponnalagu spent equal amount of money on water bottles and storybooks,
the extra 2 units of $8.50 are equal to the cost of 1 unit of storybook. 

A storybook cost $17.00.



9)  

Ovini spent equal amount of money on 4 packets of chips and 5 packets of biscuits.
Each pack of chips costs $2.20 more than each pack of biscuits.
How much did a pack of biscuits cost

$ Answer: 8.80


SOLUTION 1 :
chips           
 
$2.20
chips           
 
$2.20
chips           
 
$2.20
chips           
 
$2.20
biscuit         
 
biscuit         
 
biscuit         
 
biscuit         
 
biscuit         
 

 

4  x $2.20 = $8.80

Since Ovini spent equal amount of money on chips and biscuits,
the extra 4 units of $2.20 are equal to the cost of 1 unit of a pack of biscuit. 

A pack of biscuits cost $8.80.



10)  

Selvanayaki spent equal amount of money on 3 backpacks and 4 pens.
Each backpack costs $1.10 more than each pen.
How much did a pen cost

$ Answer: 3.30


SOLUTION 1 :
backpack
 
$1.10
backpack
 
$1.10
backpack
 
$1.10
Pen         
 
Pen         
 
Pen         
 
Pen         
 

 

3  x $1.10 = $3.30

Since Selvanayaki spent equal amount of money on backpacks and pens,
the extra 3 units of $1.10 are equal to the cost of 1 unit of pen. 

A pen cost $3.30.