For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1)
6 apples and 1 pineapple cost $20.00 5 apple and 1 pineapple cost $16.00. What is the cost of 1 apple
$ ___
Answer:_______________
2)
1 book and 6 files cost $34.00 1 book and 5 files cost $25.00. What is the cost of 1 file
$ ___
Answer:_______________
3)
Ovini bought 4 erasers and 7 files for $18.00. 4 such erasers and 6 file cost $13.00. How much did Ovini pay for files
$ ___
Answer:_______________
4)
1 apple and 4 pineapples cost $27.00 1 apple and 3 pineapples cost $25.00. What is the cost of 1 pineapple
$ ___
Answer:_______________
5)
2 books and 2 files cost $31 2 books and 1 file cost $17. What is the cost of files
$ ___
Answer:_______________
6)
6 apples and 1 pineapple cost $30.00 5 apple and 1 pineapple cost $26.00. What is the cost of 1 apple
$ ___
Answer:_______________
7)
1 book and 6 files cost $34.00 1 book and 5 files cost $27.00. What is the cost of 1 file
$ ___
Answer:_______________
8)
Amutha bought 3 erasers and 7 files for $25.00. 3 such erasers and 6 file cost $19.00. How much did Amutha pay for files
$ ___
Answer:_______________
9)
1 apple and 4 pineapples cost $21.00 1 apple and 3 pineapples cost $19.00. What is the cost of 1 pineapple
$ ___
Answer:_______________
10)
2 books and 2 files cost $38 2 books and 1 file cost $17. What is the cost of files
$ ___
Answer:_______________
1)
6 apples and 1 pineapple cost $20.00 5 apple and 1 pineapple cost $16.00. What is the cost of 1 apple
$ Answer: 4.00
SOLUTION 1 :
6 apples + 1 pineapple
→
$20.00
5 apple + 1 pineapple
→
$16.00
Step 1:
6 apples
-
5 apples
=
1 apple
Step 2:
1 apple
→
$20.00 - $16.00
=
$4.00
The cost of 1 apple is $4.00.
2)
1 book and 6 files cost $34.00 1 book and 5 files cost $25.00. What is the cost of 1 file
$ Answer: 9.00
SOLUTION 1 :
1 book + 5 files
→
$25.00
1 book + 6 file
→
$34.00
Step 1:
6 files
-
5 file
=
1 files
Step 2:
1 files
→
$34.00 - $25.00
=
$9.00
The cost of 1 file is $9.00.
3)
Ovini bought 4 erasers and 7 files for $18.00. 4 such erasers and 6 file cost $13.00. How much did Ovini pay for files
Answer: $5.00
SOLUTION 1 :
4 erasers + 7 files
→
$18.00
4 erasers + 6 files
→
$13.00
Step 1:
7 files
-
6 files
=
1 file
Step 2:
1 file
→
$18.00 - $13.00
=
$5.00
The cost of 1 file is $5.00.
4)
1 apple and 4 pineapples cost $27.00 1 apple and 3 pineapples cost $25.00. What is the cost of 1 pineapple
$ Answer: 2.00
SOLUTION 1 :
1 apple + 4 pineapples
→
$27.00
1 apple + 3 pineapple
→
$25.00
Step 1:
4 pineapples
-
3 pineapple
=
1 pineapples
Step 2:
1 pineapples
→
$27.00 - $25.00
=
$2.00
The cost of 1 pineapple is $2.00.
5)
2 books and 2 files cost $31 2 books and 1 file cost $17. What is the cost of files
$ Answer: 14
SOLUTION 1 :
2 book + 2 files
→
$31
2 book + 1 file
→
$17
Step 1:
2 files
-
1 file
=
1 file
Step 2:
1 file
→
$31 - $17
=
$14
The cost of 1 file is $14.
6)
6 apples and 1 pineapple cost $30.00 5 apple and 1 pineapple cost $26.00. What is the cost of 1 apple
$ Answer: 4.00
SOLUTION 1 :
6 apples + 1 pineapple
→
$30.00
5 apple + 1 pineapple
→
$26.00
Step 1:
6 apples
-
5 apples
=
1 apple
Step 2:
1 apple
→
$30.00 - $26.00
=
$4.00
The cost of 1 apple is $4.00.
7)
1 book and 6 files cost $34.00 1 book and 5 files cost $27.00. What is the cost of 1 file
$ Answer: 7.00
SOLUTION 1 :
1 book + 5 files
→
$27.00
1 book + 6 file
→
$34.00
Step 1:
6 files
-
5 file
=
1 files
Step 2:
1 files
→
$34.00 - $27.00
=
$7.00
The cost of 1 file is $7.00.
8)
Amutha bought 3 erasers and 7 files for $25.00. 3 such erasers and 6 file cost $19.00. How much did Amutha pay for files
Answer: $6.00
SOLUTION 1 :
3 erasers + 7 files
→
$25.00
3 erasers + 6 files
→
$19.00
Step 1:
7 files
-
6 files
=
1 file
Step 2:
1 file
→
$25.00 - $19.00
=
$6.00
The cost of 1 file is $6.00.
9)
1 apple and 4 pineapples cost $21.00 1 apple and 3 pineapples cost $19.00. What is the cost of 1 pineapple
$ Answer: 2.00
SOLUTION 1 :
1 apple + 4 pineapples
→
$21.00
1 apple + 3 pineapple
→
$19.00
Step 1:
4 pineapples
-
3 pineapple
=
1 pineapples
Step 2:
1 pineapples
→
$21.00 - $19.00
=
$2.00
The cost of 1 pineapple is $2.00.
10)
2 books and 2 files cost $38 2 books and 1 file cost $17. What is the cost of files