Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) A rectangle has a perimeter of 164 cm. Answer:_______________ |
2) A rectangle has a perimeter of 120 cm. Answer:_______________ |
3) A rectangle has a perimeter of 100 cm. Answer:_______________ |
4) A rectangle has a perimeter of 80 cm. Answer:_______________ |
5) A rectangle has a perimeter of 172 cm. Answer:_______________ |
6) A rectangle has a perimeter of 128 cm. Answer:_______________ |
7) A rectangle has a perimeter of 164 cm. Answer:_______________ |
8) A rectangle has a perimeter of 84 cm. Answer:_______________ |
9) A rectangle has a perimeter of 236 cm. Answer:_______________ |
10) A rectangle has a perimeter of 228 cm. Answer:_______________ |
1) A rectangle has a perimeter of 164 cm. SOLUTION 1 : Step 1: Perimeter of rectangle if length is the same as breadth: 164 - 26 - 26 = 112 cm Step 2: Breadth of rectangle: 112 ÷ 4 = 28 cm Step 3: Length of rectangle: 28 + 26 = 54 cm Step 4: Area of rectangle: 54 x 28 = 1512 cm2 Its area is 1512 cm2. |
2) A rectangle has a perimeter of 120 cm. SOLUTION 1 : Step 1: Perimeter of rectangle if length is the same as breadth: 120 - 22 - 22 = 76 cm Step 2: Breadth of rectangle: 76 ÷ 4 = 19 cm Step 3: Length of rectangle: 19 + 22 = 41 cm Step 4: Area of rectangle: 41 x 19 = 779 cm2 Its area is 779 cm2. |
3) A rectangle has a perimeter of 100 cm. SOLUTION 1 : Step 1: Perimeter of rectangle if length is the same as breadth: 100 - 28 - 28 = 44 cm Step 2: Breadth of rectangle: 44 ÷ 4 = 11 cm Step 3: Length of rectangle: 11 + 28 = 39 cm Step 4: Area of rectangle: 39 x 11 = 429 cm2 Its area is 429 cm2. |
4) A rectangle has a perimeter of 80 cm. SOLUTION 1 : Step 1: Perimeter of rectangle if length is the same as breadth: 80 - 10 - 10 = 60 cm Step 2: Breadth of rectangle: 60 ÷ 4 = 15 cm Step 3: Length of rectangle: 15 + 10 = 25 cm Step 4: Area of rectangle: 25 x 15 = 375 cm2 Its area is 375 cm2. |
5) A rectangle has a perimeter of 172 cm. SOLUTION 1 : Step 1: Perimeter of rectangle if length is the same as breadth: 172 - 28 - 28 = 116 cm Step 2: Breadth of rectangle: 116 ÷ 4 = 29 cm Step 3: Length of rectangle: 29 + 28 = 57 cm Step 4: Area of rectangle: 57 x 29 = 1653 cm2 Its area is 1653 cm2. |
6) A rectangle has a perimeter of 128 cm. SOLUTION 1 : Step 1: Perimeter of rectangle if length is the same as breadth: 128 - 14 - 14 = 100 cm Step 2: Breadth of rectangle: 100 ÷ 4 = 25 cm Step 3: Length of rectangle: 25 + 14 = 39 cm Step 4: Area of rectangle: 39 x 25 = 975 cm2 Its area is 975 cm2. |
7) A rectangle has a perimeter of 164 cm. SOLUTION 1 : Step 1: Perimeter of rectangle if length is the same as breadth: 164 - 12 - 12 = 140 cm Step 2: Breadth of rectangle: 140 ÷ 4 = 35 cm Step 3: Length of rectangle: 35 + 12 = 47 cm Step 4: Area of rectangle: 47 x 35 = 1645 cm2 Its area is 1645 cm2. |
8) A rectangle has a perimeter of 84 cm. SOLUTION 1 : Step 1: Perimeter of rectangle if length is the same as breadth: 84 - 22 - 22 = 40 cm Step 2: Breadth of rectangle: 40 ÷ 4 = 10 cm Step 3: Length of rectangle: 10 + 22 = 32 cm Step 4: Area of rectangle: 32 x 10 = 320 cm2 Its area is 320 cm2. |
9) A rectangle has a perimeter of 236 cm. SOLUTION 1 : Step 1: Perimeter of rectangle if length is the same as breadth: 236 - 14 - 14 = 208 cm Step 2: Breadth of rectangle: 208 ÷ 4 = 52 cm Step 3: Length of rectangle: 52 + 14 = 66 cm Step 4: Area of rectangle: 66 x 52 = 3432 cm2 Its area is 3432 cm2. |
10) A rectangle has a perimeter of 228 cm. SOLUTION 1 : Step 1: Perimeter of rectangle if length is the same as breadth: 228 - 26 - 26 = 176 cm Step 2: Breadth of rectangle: 176 ÷ 4 = 44 cm Step 3: Length of rectangle: 44 + 26 = 70 cm Step 4: Area of rectangle: 70 x 44 = 3080 cm2 Its area is 3080 cm2. |