Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) Selvanayaki went shopping with twice as much money as Indra.
Answer:_______________ |
2) Nandini went shopping with thrice as much money as Kumutha.
Answer:_______________ |
3) Ovini went shopping with twice as much money as Tulasi.
Answer:_______________ |
4) Pavi went shopping with thrice as much money as Amutha.
Answer:_______________ |
5) Swathi went shopping with twice as much money as Tulasi.
Answer:_______________ |
6) Poovazhagi went shopping with thrice as much money as Mithra.
Answer:_______________ |
7) Kumutha went shopping with twice as much money as Tulasi.
Answer:_______________ |
8) Tamilselvi went shopping with thrice as much money as Chellamal.
Answer:_______________ |
9) Parveen went shopping with twice as much money as Ramani.
Answer:_______________ |
10) Tulasi went shopping with thrice as much money as Thamarai.
Answer:_______________ |
1) Selvanayaki went shopping with twice as much money as Indra.
SOLUTION 1 : Spent $225 Selvanayaki Indra Step 1: 5 units = $225 Step 2: 1 unit = $225 ÷ 5 = $45 Step 3: 3 units = 3 x $45 = $135 Selvanayaki have $135 more than Indra at first. |
2) Nandini went shopping with thrice as much money as Kumutha.
SOLUTION 1 : Spent $1280 Nandini Kumutha Step 1: 8 units = $1280 Step 2: 1 unit = $1280 ÷ 8 = $160 Step 3: 6 units = 6 x $160 = $960 Nandini have $960 more than Kumutha at first. |
3) Ovini went shopping with twice as much money as Tulasi.
SOLUTION 1 : Spent $495 Ovini Tulasi Step 1: 3 units = $495 Step 2: 1 unit = $495 ÷ 3 = $165 Step 3: 2 units = 2 x $165 = $330 Ovini have $330 more than Tulasi at first. |
4) Pavi went shopping with thrice as much money as Amutha.
SOLUTION 1 : Spent $225 Pavi Amutha Step 1: 5 units = $225 Step 2: 1 unit = $225 ÷ 5 = $45 Step 3: 4 units = 4 x $45 = $180 Pavi have $180 more than Amutha at first. |
5) Swathi went shopping with twice as much money as Tulasi.
SOLUTION 1 : Spent $100 Swathi Tulasi Step 1: 5 units = $100 Step 2: 1 unit = $100 ÷ 5 = $20 Step 3: 3 units = 3 x $20 = $60 Swathi have $60 more than Tulasi at first. |
6) Poovazhagi went shopping with thrice as much money as Mithra.
SOLUTION 1 : Spent $1024 Poovazhagi Mithra Step 1: 8 units = $1024 Step 2: 1 unit = $1024 ÷ 8 = $128 Step 3: 6 units = 6 x $128 = $768 Poovazhagi have $768 more than Mithra at first. |
7) Kumutha went shopping with twice as much money as Tulasi.
SOLUTION 1 : Spent $216 Kumutha Tulasi Step 1: 3 units = $216 Step 2: 1 unit = $216 ÷ 3 = $72 Step 3: 2 units = 2 x $72 = $144 Kumutha have $144 more than Tulasi at first. |
8) Tamilselvi went shopping with thrice as much money as Chellamal.
SOLUTION 1 : Spent $725 Tamilselvi Chellamal Step 1: 5 units = $725 Step 2: 1 unit = $725 ÷ 5 = $145 Step 3: 4 units = 4 x $145 = $580 Tamilselvi have $580 more than Chellamal at first. |
9) Parveen went shopping with twice as much money as Ramani.
SOLUTION 1 : Spent $650 Parveen Ramani Step 1: 5 units = $650 Step 2: 1 unit = $650 ÷ 5 = $130 Step 3: 3 units = 3 x $130 = $390 Parveen have $390 more than Ramani at first. |
10) Tulasi went shopping with thrice as much money as Thamarai.
SOLUTION 1 : Spent $1152 Tulasi Thamarai Step 1: 8 units = $1152 Step 2: 1 unit = $1152 ÷ 8 = $144 Step 3: 6 units = 6 x $144 = $864 Tulasi have $864 more than Thamarai at first. |