Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) Poovazhagi went shopping with thrice as much money as Poongodi.
Answer:_______________ |
2) Amutha went shopping with twice as much money as Parveen.
Answer:_______________ |
3) Mithra went shopping with twice as much money as Thamarai.
Answer:_______________ |
4) Tamilselvi went shopping with thrice as much money as Haritha.
Answer:_______________ |
5) Ovini went shopping with thrice as much money as Tamilselvi.
Answer:_______________ |
6) Pavi went shopping with twice as much money as Haritha.
Answer:_______________ |
7) Ovini went shopping with twice as much money as Poongodi.
Answer:_______________ |
8) Thamarai went shopping with thrice as much money as Chithra.
Answer:_______________ |
9) Nandini went shopping with thrice as much money as Kumutha.
Answer:_______________ |
10) Chellamal went shopping with twice as much money as Savithri.
Answer:_______________ |
1) Poovazhagi went shopping with thrice as much money as Poongodi.
SOLUTION 1 : Spent $1088 Poovazhagi Poongodi Step 1: 8 units = $1088 Step 2: 1 unit = $1088 ÷ 8 = $136 Step 3: 6 units = 6 x $136 = $816 Poovazhagi have $816 more than Poongodi at first. |
2) Amutha went shopping with twice as much money as Parveen.
SOLUTION 1 : Spent $700 Amutha Parveen Step 1: 5 units = $700 Step 2: 1 unit = $700 ÷ 5 = $140 Step 3: 3 units = 3 x $140 = $420 Amutha have $420 more than Parveen at first. |
3) Mithra went shopping with twice as much money as Thamarai.
SOLUTION 1 : Spent $126 Mithra Thamarai Step 1: 3 units = $126 Step 2: 1 unit = $126 ÷ 3 = $42 Step 3: 2 units = 2 x $42 = $84 Mithra have $84 more than Thamarai at first. |
4) Tamilselvi went shopping with thrice as much money as Haritha.
SOLUTION 1 : Spent $875 Tamilselvi Haritha Step 1: 5 units = $875 Step 2: 1 unit = $875 ÷ 5 = $175 Step 3: 4 units = 4 x $175 = $700 Tamilselvi have $700 more than Haritha at first. |
5) Ovini went shopping with thrice as much money as Tamilselvi.
SOLUTION 1 : Spent $1280 Ovini Tamilselvi Step 1: 8 units = $1280 Step 2: 1 unit = $1280 ÷ 8 = $160 Step 3: 6 units = 6 x $160 = $960 Ovini have $960 more than Tamilselvi at first. |
6) Pavi went shopping with twice as much money as Haritha.
SOLUTION 1 : Spent $125 Pavi Haritha Step 1: 5 units = $125 Step 2: 1 unit = $125 ÷ 5 = $25 Step 3: 3 units = 3 x $25 = $75 Pavi have $75 more than Haritha at first. |
7) Ovini went shopping with twice as much money as Poongodi.
SOLUTION 1 : Spent $216 Ovini Poongodi Step 1: 3 units = $216 Step 2: 1 unit = $216 ÷ 3 = $72 Step 3: 2 units = 2 x $72 = $144 Ovini have $144 more than Poongodi at first. |
8) Thamarai went shopping with thrice as much money as Chithra.
SOLUTION 1 : Spent $375 Thamarai Chithra Step 1: 5 units = $375 Step 2: 1 unit = $375 ÷ 5 = $75 Step 3: 4 units = 4 x $75 = $300 Thamarai have $300 more than Chithra at first. |
9) Nandini went shopping with thrice as much money as Kumutha.
SOLUTION 1 : Spent $384 Nandini Kumutha Step 1: 8 units = $384 Step 2: 1 unit = $384 ÷ 8 = $48 Step 3: 6 units = 6 x $48 = $288 Nandini have $288 more than Kumutha at first. |
10) Chellamal went shopping with twice as much money as Savithri.
SOLUTION 1 : Spent $450 Chellamal Savithri Step 1: 5 units = $450 Step 2: 1 unit = $450 ÷ 5 = $90 Step 3: 3 units = 3 x $90 = $270 Chellamal have $270 more than Savithri at first. |