Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) Amutha went shopping with twice as much money as Ponnalagu.
Answer:_______________ |
2) Swathi went shopping with twice as much money as Chellamal.
Answer:_______________ |
3) Pavi went shopping with thrice as much money as Ovini.
Answer:_______________ |
4) Nandini went shopping with thrice as much money as Ovini.
Answer:_______________ |
5) Poovazhagi went shopping with twice as much money as Amutha.
Answer:_______________ |
6) Panimalar went shopping with twice as much money as Kumutha.
Answer:_______________ |
7) Haritha went shopping with thrice as much money as Ovini.
Answer:_______________ |
8) Swathi went shopping with thrice as much money as Kumutha.
Answer:_______________ |
9) Ovini went shopping with twice as much money as Swathi.
Answer:_______________ |
10) Mithra went shopping with twice as much money as Chellamal.
Answer:_______________ |
1) Amutha went shopping with twice as much money as Ponnalagu.
SOLUTION 1 : Spent $125 Amutha Ponnalagu Step 1: 5 units = $125 Step 2: 1 unit = $125 ÷ 5 = $25 Step 3: 3 units = 3 x $25 = $75 Amutha have $75 more than Ponnalagu at first. |
2) Swathi went shopping with twice as much money as Chellamal.
SOLUTION 1 : Spent $198 Swathi Chellamal Step 1: 3 units = $198 Step 2: 1 unit = $198 ÷ 3 = $66 Step 3: 2 units = 2 x $66 = $132 Swathi have $132 more than Chellamal at first. |
3) Pavi went shopping with thrice as much money as Ovini.
SOLUTION 1 : Spent $1280 Pavi Ovini Step 1: 8 units = $1280 Step 2: 1 unit = $1280 ÷ 8 = $160 Step 3: 6 units = 6 x $160 = $960 Pavi have $960 more than Ovini at first. |
4) Nandini went shopping with thrice as much money as Ovini.
SOLUTION 1 : Spent $550 Nandini Ovini Step 1: 5 units = $550 Step 2: 1 unit = $550 ÷ 5 = $110 Step 3: 4 units = 4 x $110 = $440 Nandini have $440 more than Ovini at first. |
5) Poovazhagi went shopping with twice as much money as Amutha.
SOLUTION 1 : Spent $600 Poovazhagi Amutha Step 1: 5 units = $600 Step 2: 1 unit = $600 ÷ 5 = $120 Step 3: 3 units = 3 x $120 = $360 Poovazhagi have $360 more than Amutha at first. |
6) Panimalar went shopping with twice as much money as Kumutha.
SOLUTION 1 : Spent $459 Panimalar Kumutha Step 1: 3 units = $459 Step 2: 1 unit = $459 ÷ 3 = $153 Step 3: 2 units = 2 x $153 = $306 Panimalar have $306 more than Kumutha at first. |
7) Haritha went shopping with thrice as much money as Ovini.
SOLUTION 1 : Spent $448 Haritha Ovini Step 1: 8 units = $448 Step 2: 1 unit = $448 ÷ 8 = $56 Step 3: 6 units = 6 x $56 = $336 Haritha have $336 more than Ovini at first. |
8) Swathi went shopping with thrice as much money as Kumutha.
SOLUTION 1 : Spent $375 Swathi Kumutha Step 1: 5 units = $375 Step 2: 1 unit = $375 ÷ 5 = $75 Step 3: 4 units = 4 x $75 = $300 Swathi have $300 more than Kumutha at first. |
9) Ovini went shopping with twice as much money as Swathi.
SOLUTION 1 : Spent $450 Ovini Swathi Step 1: 5 units = $450 Step 2: 1 unit = $450 ÷ 5 = $90 Step 3: 3 units = 3 x $90 = $270 Ovini have $270 more than Swathi at first. |
10) Mithra went shopping with twice as much money as Chellamal.
SOLUTION 1 : Spent $54 Mithra Chellamal Step 1: 3 units = $54 Step 2: 1 unit = $54 ÷ 3 = $18 Step 3: 2 units = 2 x $18 = $36 Mithra have $36 more than Chellamal at first. |