Scroll:Mental Sums >> Mental Sums >> saq (500)


Written Instructions:

For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..

For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.

Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.



 

1)  

Solve the problem below.

40 + 370 ÷ ( 20 − 15 ) × 4 = ____


Answer:_______________




2)  

Solve the problem below.

39 + 320 ÷ ( 20 − 15 ) × 4 = ____


Answer:_______________




3)  

Solve the problem below.

18 + 360 ÷ ( 20 − 15 ) × 4 = ____


Answer:_______________




4)  

Solve the problem below.

28 + 290 ÷ ( 20 − 15 ) × 2 = ____


Answer:_______________




5)  

Solve the problem below.

25 + 300 ÷ ( 20 − 15 ) × 3 = ____


Answer:_______________




6)  

Solve the problem below.

30 + 430 ÷ ( 20 − 15 ) × 3 = ____


Answer:_______________




7)  

Solve the problem below.

44 + 410 ÷ ( 20 − 15 ) × 4 = ____


Answer:_______________




8)  

Solve the problem below.

40 + 310 ÷ ( 20 − 15 ) × 5 = ____


Answer:_______________




9)  

Solve the problem below.

14 + 360 ÷ ( 20 − 15 ) × 5 = ____


Answer:_______________




10)  

Solve the problem below.

29 + 300 ÷ ( 20 − 15 ) × 4 = ____


Answer:_______________




 

1)  

Solve the problem below.

40 + 370 ÷ ( 20 − 15 ) × 4 = ____

Answer: 336


SOLUTION 1 :

Step 1: 20 - 15 = 5
Step 2: 370 ÷ 5 = 74
Step 3: 74 x 4 = 296
Step 4: 40 + 296 = 336



2)  

Solve the problem below.

39 + 320 ÷ ( 20 − 15 ) × 4 = ____

Answer: 295


SOLUTION 1 :

Step 1: 20 - 15 = 5
Step 2: 320 ÷ 5 = 64
Step 3: 64 x 4 = 256
Step 4: 39 + 256 = 295



3)  

Solve the problem below.

18 + 360 ÷ ( 20 − 15 ) × 4 = ____

Answer: 306


SOLUTION 1 :

Step 1: 20 - 15 = 5
Step 2: 360 ÷ 5 = 72
Step 3: 72 x 4 = 288
Step 4: 18 + 288 = 306



4)  

Solve the problem below.

28 + 290 ÷ ( 20 − 15 ) × 2 = ____

Answer: 144


SOLUTION 1 :

Step 1: 20 - 15 = 5
Step 2: 290 ÷ 5 = 58
Step 3: 58 x 2 = 116
Step 4: 28 + 116 = 144



5)  

Solve the problem below.

25 + 300 ÷ ( 20 − 15 ) × 3 = ____

Answer: 205


SOLUTION 1 :

Step 1: 20 - 15 = 5
Step 2: 300 ÷ 5 = 60
Step 3: 60 x 3 = 180
Step 4: 25 + 180 = 205



6)  

Solve the problem below.

30 + 430 ÷ ( 20 − 15 ) × 3 = ____

Answer: 288


SOLUTION 1 :

Step 1: 20 - 15 = 5
Step 2: 430 ÷ 5 = 86
Step 3: 86 x 3 = 258
Step 4: 30 + 258 = 288



7)  

Solve the problem below.

44 + 410 ÷ ( 20 − 15 ) × 4 = ____

Answer: 372


SOLUTION 1 :

Step 1: 20 - 15 = 5
Step 2: 410 ÷ 5 = 82
Step 3: 82 x 4 = 328
Step 4: 44 + 328 = 372



8)  

Solve the problem below.

40 + 310 ÷ ( 20 − 15 ) × 5 = ____

Answer: 350


SOLUTION 1 :

Step 1: 20 - 15 = 5
Step 2: 310 ÷ 5 = 62
Step 3: 62 x 5 = 310
Step 4: 40 + 310 = 350



9)  

Solve the problem below.

14 + 360 ÷ ( 20 − 15 ) × 5 = ____

Answer: 374


SOLUTION 1 :

Step 1: 20 - 15 = 5
Step 2: 360 ÷ 5 = 72
Step 3: 72 x 5 = 360
Step 4: 14 + 360 = 374



10)  

Solve the problem below.

29 + 300 ÷ ( 20 − 15 ) × 4 = ____

Answer: 269


SOLUTION 1 :

Step 1: 20 - 15 = 5
Step 2: 300 ÷ 5 = 60
Step 3: 60 x 4 = 240
Step 4: 29 + 240 = 269