Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) Solve the problem below. 978 x 24 = (900 x 24) + (80 x 24) - ( ___ x 24)
Answer:_______________ |
2) Solve the problem below. 943 x 62 = (900 x 62) + (30 x 62) + ( ___ x 62)
Answer:_______________ |
3) Solve the problem below. 141 x 96 = (100 x 96) + (50 x 96) - ( ___ x 96)
Answer:_______________ |
4) Solve the problem below. 727 x 31 = (700 x 31) + (10 x 31) + ( ___ x 31)
Answer:_______________ |
5) Solve the problem below. 137 x 17 = (100 x 17) + (40 x 17) - ( ___ x 17)
Answer:_______________ |
6) Solve the problem below. 965 x 43 = (900 x 43) + (50 x 43) + ( ___ x 43)
Answer:_______________ |
7) Solve the problem below. 773 x 44 = (700 x 44) + (80 x 44) - ( ___ x 44)
Answer:_______________ |
8) Solve the problem below. 543 x 96 = (500 x 96) + (30 x 96) + ( ___ x 96)
Answer:_______________ |
9) Solve the problem below. 208 x 54 = (200 x 54) + (10 x 54) - ( ___ x 54)
Answer:_______________ |
10) Solve the problem below. 636 x 45 = (600 x 45) + (20 x 45) + ( ___ x 45)
Answer:_______________ |
1) Solve the problem below. 978 x 24 = (900 x 24) + (80 x 24) - ( ___ x 24)
SOLUTION 1 : Step 1: 900 + 80 = 980 Step 2: 980 - 978 = 2 |
2) Solve the problem below. 943 x 62 = (900 x 62) + (30 x 62) + ( ___ x 62)
SOLUTION 1 : Step 1: 900 + 30 = 930 Step 2: 943 - 930 = 13 |
3) Solve the problem below. 141 x 96 = (100 x 96) + (50 x 96) - ( ___ x 96)
SOLUTION 1 : Step 1: 100 + 50 = 150 Step 2: 150 - 141 = 9 |
4) Solve the problem below. 727 x 31 = (700 x 31) + (10 x 31) + ( ___ x 31)
SOLUTION 1 : Step 1: 700 + 10 = 710 Step 2: 727 - 710 = 17 |
5) Solve the problem below. 137 x 17 = (100 x 17) + (40 x 17) - ( ___ x 17)
SOLUTION 1 : Step 1: 100 + 40 = 140 Step 2: 140 - 137 = 3 |
6) Solve the problem below. 965 x 43 = (900 x 43) + (50 x 43) + ( ___ x 43)
SOLUTION 1 : Step 1: 900 + 50 = 950 Step 2: 965 - 950 = 15 |
7) Solve the problem below. 773 x 44 = (700 x 44) + (80 x 44) - ( ___ x 44)
SOLUTION 1 : Step 1: 700 + 80 = 780 Step 2: 780 - 773 = 7 |
8) Solve the problem below. 543 x 96 = (500 x 96) + (30 x 96) + ( ___ x 96)
SOLUTION 1 : Step 1: 500 + 30 = 530 Step 2: 543 - 530 = 13 |
9) Solve the problem below. 208 x 54 = (200 x 54) + (10 x 54) - ( ___ x 54)
SOLUTION 1 : Step 1: 200 + 10 = 210 Step 2: 210 - 208 = 2 |
10) Solve the problem below. 636 x 45 = (600 x 45) + (20 x 45) + ( ___ x 45)
SOLUTION 1 : Step 1: 600 + 20 = 620 Step 2: 636 - 620 = 16 |