Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) Solve the problem below. 937 x 98 = (900 x 98) + (20 x 98) + ( ___ x 98)
Answer:_______________ |
2) Solve the problem below. 672 x 69 = (600 x 69) + (80 x 69) - ( ___ x 69)
Answer:_______________ |
3) Solve the problem below. 726 x 74 = (700 x 74) + (10 x 74) + ( ___ x 74)
Answer:_______________ |
4) Solve the problem below. 959 x 84 = (900 x 84) + (60 x 84) - ( ___ x 84)
Answer:_______________ |
5) Solve the problem below. 242 x 66 = (200 x 66) + (30 x 66) + ( ___ x 66)
Answer:_______________ |
6) Solve the problem below. 638 x 41 = (600 x 41) + (40 x 41) - ( ___ x 41)
Answer:_______________ |
7) Solve the problem below. 822 x 27 = (800 x 27) + (10 x 27) + ( ___ x 27)
Answer:_______________ |
8) Solve the problem below. 671 x 48 = (600 x 48) + (80 x 48) - ( ___ x 48)
Answer:_______________ |
9) Solve the problem below. 641 x 28 = (600 x 28) + (30 x 28) + ( ___ x 28)
Answer:_______________ |
10) Solve the problem below. 427 x 85 = (400 x 85) + (30 x 85) - ( ___ x 85)
Answer:_______________ |
1) Solve the problem below. 937 x 98 = (900 x 98) + (20 x 98) + ( ___ x 98)
SOLUTION 1 : Step 1: 900 + 20 = 920 Step 2: 937 - 920 = 17 |
2) Solve the problem below. 672 x 69 = (600 x 69) + (80 x 69) - ( ___ x 69)
SOLUTION 1 : Step 1: 600 + 80 = 680 Step 2: 680 - 672 = 8 |
3) Solve the problem below. 726 x 74 = (700 x 74) + (10 x 74) + ( ___ x 74)
SOLUTION 1 : Step 1: 700 + 10 = 710 Step 2: 726 - 710 = 16 |
4) Solve the problem below. 959 x 84 = (900 x 84) + (60 x 84) - ( ___ x 84)
SOLUTION 1 : Step 1: 900 + 60 = 960 Step 2: 960 - 959 = 1 |
5) Solve the problem below. 242 x 66 = (200 x 66) + (30 x 66) + ( ___ x 66)
SOLUTION 1 : Step 1: 200 + 30 = 230 Step 2: 242 - 230 = 12 |
6) Solve the problem below. 638 x 41 = (600 x 41) + (40 x 41) - ( ___ x 41)
SOLUTION 1 : Step 1: 600 + 40 = 640 Step 2: 640 - 638 = 2 |
7) Solve the problem below. 822 x 27 = (800 x 27) + (10 x 27) + ( ___ x 27)
SOLUTION 1 : Step 1: 800 + 10 = 810 Step 2: 822 - 810 = 12 |
8) Solve the problem below. 671 x 48 = (600 x 48) + (80 x 48) - ( ___ x 48)
SOLUTION 1 : Step 1: 600 + 80 = 680 Step 2: 680 - 671 = 9 |
9) Solve the problem below. 641 x 28 = (600 x 28) + (30 x 28) + ( ___ x 28)
SOLUTION 1 : Step 1: 600 + 30 = 630 Step 2: 641 - 630 = 11 |
10) Solve the problem below. 427 x 85 = (400 x 85) + (30 x 85) - ( ___ x 85)
SOLUTION 1 : Step 1: 400 + 30 = 430 Step 2: 430 - 427 = 3 |