Scroll:Measurement >> Money >> saq (449)


Written Instructions:

For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..

For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.

Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.



 

1)  

Daisy pays $4 for 7 fruits .
How much does 42 fruits cost

$


Answer:_______________




2)  

Daisy pays $4 for 9 fruits .
How much does 45 fruits cost

$


Answer:_______________




3)  

Daisy pays $2 for 3 fruits .
How much does 18 fruits cost

$


Answer:_______________




4)  

Daisy pays $2 for 9 fruits .
How much does 27 fruits cost

$


Answer:_______________




5)  

Daisy pays $2 for 7 fruits .
How much does 35 fruits cost

$


Answer:_______________




6)  

Daisy pays $2 for 3 fruits .
How much does 51 fruits cost

$


Answer:_______________




7)  

Daisy pays $4 for 9 fruits .
How much does 36 fruits cost

$


Answer:_______________




8)  

Daisy pays $2 for 5 fruits .
How much does 40 fruits cost

$


Answer:_______________




9)  

Daisy pays $2 for 9 fruits .
How much does 36 fruits cost

$


Answer:_______________




10)  

Daisy pays $2 for 7 fruits .
How much does 14 fruits cost

$


Answer:_______________




 

1)  

Daisy pays $4 for 7 fruits .
How much does 42 fruits cost

$ Answer: 24


SOLUTION 1 :

Step 1: 42 ÷ 7 = 6 (sets)
Step 2: 6 x $4 = $24

42 fruits cost $24.



2)  

Daisy pays $4 for 9 fruits .
How much does 45 fruits cost

$ Answer: 20


SOLUTION 1 :

Step 1: 45 ÷ 9 = 5 (sets)
Step 2: 5 x $4 = $20

45 fruits cost $20.



3)  

Daisy pays $2 for 3 fruits .
How much does 18 fruits cost

$ Answer: 12


SOLUTION 1 :

Step 1: 18 ÷ 3 = 6 (sets)
Step 2: 6 x $2 = $12

18 fruits cost $12.



4)  

Daisy pays $2 for 9 fruits .
How much does 27 fruits cost

$ Answer: 6


SOLUTION 1 :

Step 1: 27 ÷ 9 = 3 (sets)
Step 2: 3 x $2 = $6

27 fruits cost $6.



5)  

Daisy pays $2 for 7 fruits .
How much does 35 fruits cost

$ Answer: 10


SOLUTION 1 :

Step 1: 35 ÷ 7 = 5 (sets)
Step 2: 5 x $2 = $10

35 fruits cost $10.



6)  

Daisy pays $2 for 3 fruits .
How much does 51 fruits cost

$ Answer: 34


SOLUTION 1 :

Step 1: 51 ÷ 3 = 17 (sets)
Step 2: 17 x $2 = $34

51 fruits cost $34.



7)  

Daisy pays $4 for 9 fruits .
How much does 36 fruits cost

$ Answer: 16


SOLUTION 1 :

Step 1: 36 ÷ 9 = 4 (sets)
Step 2: 4 x $4 = $16

36 fruits cost $16.



8)  

Daisy pays $2 for 5 fruits .
How much does 40 fruits cost

$ Answer: 16


SOLUTION 1 :

Step 1: 40 ÷ 5 = 8 (sets)
Step 2: 8 x $2 = $16

40 fruits cost $16.



9)  

Daisy pays $2 for 9 fruits .
How much does 36 fruits cost

$ Answer: 8


SOLUTION 1 :

Step 1: 36 ÷ 9 = 4 (sets)
Step 2: 4 x $2 = $8

36 fruits cost $8.



10)  

Daisy pays $2 for 7 fruits .
How much does 14 fruits cost

$ Answer: 4


SOLUTION 1 :

Step 1: 14 ÷ 7 = 2 (sets)
Step 2: 2 x $2 = $4

14 fruits cost $4.