Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) Thamarai spent equal amount of money on 2 textbooks and 5 pens. Answer:_______________ |
2) Jeevini spent equal amount of money on 4 packs of snacks and 7 cans of drinks. Answer:_______________ |
3) Ramani spent equal amount of money on 3 bouquets of flowers and 7 boxes of chocolates Answer:_______________ |
4) Savithri spent equal amount of money on 2 textbooks and 5 pens. Answer:_______________ |
5) Tamilselvi spent equal amount of money on 4 packs of snacks and 7 cans of drinks. Answer:_______________ |
6) Pavi spent equal amount of money on 3 bouquets of flowers and 7 boxes of chocolates Answer:_______________ |
7) Selvanayaki spent equal amount of money on 2 textbooks and 5 pens. Answer:_______________ |
8) Ponnalagu spent equal amount of money on 4 packs of snacks and 7 cans of drinks. Answer:_______________ |
9) Selvanayaki spent equal amount of money on 3 bouquets of flowers and 7 boxes of chocolates Answer:_______________ |
10) Haritha spent equal amount of money on 2 textbooks and 5 pens. Answer:_______________ |
1) Thamarai spent equal amount of money on 2 textbooks and 5 pens. SOLUTION 1 : textbook $6.00 textbook $6.00 Pen Pen Pen Pen Pen Step 1: 2 x $6.00 = $12.00 Since Thamarai spent equal amount of money on textbooks and pens, the extra 2 units of $6.00 are equal to the cost of 3 units of pens. Step 2: $12.00 ÷ 3 = $4.00 A pen cost $4.00. |
2) Jeevini spent equal amount of money on 4 packs of snacks and 7 cans of drinks. SOLUTION 1 : snack $3.00 snack $3.00 snack $3.00 snack $3.00 Drink Drink Drink Drink Drink Drink Drink Step 1: 4 x $3.00 = $12.00 Since Jeevini spent equal amount of money on snacks and drinks, the extra 4 units of $3.00 are equal to the cost of 3 units of drinks. Step 2: $12.00 ÷ 3 = $4.00 A pack of snack cost $4.00. |
3) Ramani spent equal amount of money on 3 bouquets of flowers and 7 boxes of chocolates SOLUTION 1 : flowers $8.00 flowers $8.00 flowers $8.00 Chocolate Chocolate Chocolate Chocolate Chocolate Chocolate Chocolate Step 1: 3 x $8.00 = $24.00 Since Ramani spent equal amount of money on flowers and chocolates, the extra 3 units of $8.00 are equal to the cost of 4 units of chocolates. Step 2: $24.00 ÷ 4 = $6.00 A box of chocolate cost $6.00. |
4) Savithri spent equal amount of money on 2 textbooks and 5 pens. SOLUTION 1 : textbook $9.00 textbook $9.00 Pen Pen Pen Pen Pen Step 1: 2 x $9.00 = $18.00 Since Savithri spent equal amount of money on textbooks and pens, the extra 2 units of $9.00 are equal to the cost of 3 units of pens. Step 2: $18.00 ÷ 3 = $6.00 A pen cost $6.00. |
5) Tamilselvi spent equal amount of money on 4 packs of snacks and 7 cans of drinks. SOLUTION 1 : snack $3.00 snack $3.00 snack $3.00 snack $3.00 Drink Drink Drink Drink Drink Drink Drink Step 1: 4 x $3.00 = $12.00 Since Tamilselvi spent equal amount of money on snacks and drinks, the extra 4 units of $3.00 are equal to the cost of 3 units of drinks. Step 2: $12.00 ÷ 3 = $4.00 A pack of snack cost $4.00. |
6) Pavi spent equal amount of money on 3 bouquets of flowers and 7 boxes of chocolates SOLUTION 1 : flowers $4.00 flowers $4.00 flowers $4.00 Chocolate Chocolate Chocolate Chocolate Chocolate Chocolate Chocolate Step 1: 3 x $4.00 = $12.00 Since Pavi spent equal amount of money on flowers and chocolates, the extra 3 units of $4.00 are equal to the cost of 4 units of chocolates. Step 2: $12.00 ÷ 4 = $3.00 A box of chocolate cost $3.00. |
7) Selvanayaki spent equal amount of money on 2 textbooks and 5 pens. SOLUTION 1 : textbook $6.00 textbook $6.00 Pen Pen Pen Pen Pen Step 1: 2 x $6.00 = $12.00 Since Selvanayaki spent equal amount of money on textbooks and pens, the extra 2 units of $6.00 are equal to the cost of 3 units of pens. Step 2: $12.00 ÷ 3 = $4.00 A pen cost $4.00. |
8) Ponnalagu spent equal amount of money on 4 packs of snacks and 7 cans of drinks. SOLUTION 1 : snack $6.00 snack $6.00 snack $6.00 snack $6.00 Drink Drink Drink Drink Drink Drink Drink Step 1: 4 x $6.00 = $24.00 Since Ponnalagu spent equal amount of money on snacks and drinks, the extra 4 units of $6.00 are equal to the cost of 3 units of drinks. Step 2: $24.00 ÷ 3 = $8.00 A pack of snack cost $8.00. |
9) Selvanayaki spent equal amount of money on 3 bouquets of flowers and 7 boxes of chocolates SOLUTION 1 : flowers $12.00 flowers $12.00 flowers $12.00 Chocolate Chocolate Chocolate Chocolate Chocolate Chocolate Chocolate Step 1: 3 x $12.00 = $36.00 Since Selvanayaki spent equal amount of money on flowers and chocolates, the extra 3 units of $12.00 are equal to the cost of 4 units of chocolates. Step 2: $36.00 ÷ 4 = $9.00 A box of chocolate cost $9.00. |
10) Haritha spent equal amount of money on 2 textbooks and 5 pens. SOLUTION 1 : textbook $6.00 textbook $6.00 Pen Pen Pen Pen Pen Step 1: 2 x $6.00 = $12.00 Since Haritha spent equal amount of money on textbooks and pens, the extra 2 units of $6.00 are equal to the cost of 3 units of pens. Step 2: $12.00 ÷ 3 = $4.00 A pen cost $4.00. |