Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) In Packet A, there are 56 beads and of them are blue. In Packet B, there are 160 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
2) In Packet A, there are 756 beads and of them are blue. In Packet B, there are 3705 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer:_______________ |
3) In Packet A, there are 42 beads and of them are blue. In Packet B, there are 144 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
4) In Packet A, there are 48 beads and of them are blue. In Packet B, there are 150 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
5) In Packet A, there are 763 beads and of them are blue. In Packet B, there are 3440 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer:_______________ |
6) In Packet A, there are 45 beads and of them are blue. In Packet B, there are 96 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
7) In Packet A, there are 44 beads and of them are blue. In Packet B, there are 175 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
8) In Packet A, there are 770 beads and of them are blue. In Packet B, there are 1265 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer:_______________ |
9) In Packet A, there are 39 beads and of them are blue. In Packet B, there are 66 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
10) In Packet A, there are 52 beads and of them are blue. In Packet B, there are 175 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
1) In Packet A, there are 56 beads and of them are blue. In Packet B, there are 160 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 82 SOLUTION 1 : 56 A Blue 160 B Blue Step 1: 4 units = 56 1 unit = 56 ÷ 4 =14 Step 2: 5 units = 160 1 unit = 160 ÷ 5 = 32 Step 3: 3 units = 3 x 32 = 96 Step 4: 96 - 14 = 82 There are 82 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
2) In Packet A, there are 756 beads and of them are blue. In Packet B, there are 3705 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer: 1158 SOLUTION 1 : 756 A Blue 3705 B Blue Step 1: 7 units = 756 1 unit = 756 ÷ 7 = 108 Step 2: 3 units = 3 x 108 = 324 Step 3: 5 units = 3705 1 unit = 3705 ÷ 5 = 741 Step 4: 2 units = 2 x 741 = 1482 Step 5: 1482 - 324 = 1158 There are 1158 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
3) In Packet A, there are 42 beads and of them are blue. In Packet B, there are 144 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 106 SOLUTION 1 : 42 A Blue 144 B Blue Step 1: 3 units = 42 1 unit = 42 ÷ 3 = 14 Step 2: 6 units = 144 1 unit = 144 ÷ 6 = 24 Step 3: 5 units = 5 x 24 = 120 Step 4: 120 - 14 = 106 There are 106 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
4) In Packet A, there are 48 beads and of them are blue. In Packet B, there are 150 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 78 SOLUTION 1 : 48 A Blue 150 B Blue Step 1: 4 units = 48 1 unit = 48 ÷ 4 =12 Step 2: 5 units = 150 1 unit = 150 ÷ 5 = 30 Step 3: 3 units = 3 x 30 = 90 Step 4: 90 - 12 = 78 There are 78 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
5) In Packet A, there are 763 beads and of them are blue. In Packet B, there are 3440 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer: 1049 SOLUTION 1 : 763 A Blue 3440 B Blue Step 1: 7 units = 763 1 unit = 763 ÷ 7 = 109 Step 2: 3 units = 3 x 109 = 327 Step 3: 5 units = 3440 1 unit = 3440 ÷ 5 = 688 Step 4: 2 units = 2 x 688 = 1376 Step 5: 1376 - 327 = 1049 There are 1049 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
6) In Packet A, there are 45 beads and of them are blue. In Packet B, there are 96 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 65 SOLUTION 1 : 45 A Blue 96 B Blue Step 1: 3 units = 45 1 unit = 45 ÷ 3 = 15 Step 2: 6 units = 96 1 unit = 96 ÷ 6 = 16 Step 3: 5 units = 5 x 16 = 80 Step 4: 80 - 15 = 65 There are 65 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
7) In Packet A, there are 44 beads and of them are blue. In Packet B, there are 175 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 94 SOLUTION 1 : 44 A Blue 175 B Blue Step 1: 4 units = 44 1 unit = 44 ÷ 4 =11 Step 2: 5 units = 175 1 unit = 175 ÷ 5 = 35 Step 3: 3 units = 3 x 35 = 105 Step 4: 105 - 11 = 94 There are 94 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
8) In Packet A, there are 770 beads and of them are blue. In Packet B, there are 1265 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer: 176 SOLUTION 1 : 770 A Blue 1265 B Blue Step 1: 7 units = 770 1 unit = 770 ÷ 7 = 110 Step 2: 3 units = 3 x 110 = 330 Step 3: 5 units = 1265 1 unit = 1265 ÷ 5 = 253 Step 4: 2 units = 2 x 253 = 506 Step 5: 506 - 330 = 176 There are 176 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
9) In Packet A, there are 39 beads and of them are blue. In Packet B, there are 66 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 42 SOLUTION 1 : 39 A Blue 66 B Blue Step 1: 3 units = 39 1 unit = 39 ÷ 3 = 13 Step 2: 6 units = 66 1 unit = 66 ÷ 6 = 11 Step 3: 5 units = 5 x 11 = 55 Step 4: 55 - 13 = 42 There are 42 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
10) In Packet A, there are 52 beads and of them are blue. In Packet B, there are 175 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 92 SOLUTION 1 : 52 A Blue 175 B Blue Step 1: 4 units = 52 1 unit = 52 ÷ 4 =13 Step 2: 5 units = 175 1 unit = 175 ÷ 5 = 35 Step 3: 3 units = 3 x 35 = 105 Step 4: 105 - 13 = 92 There are 92 more blue beads in Packet B than in Packet A. |