Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) In Packet A, there are 36 beads and of them are blue. In Packet B, there are 66 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
2) In Packet A, there are 511 beads and of them are blue. In Packet B, there are 3060 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer:_______________ |
3) In Packet A, there are 52 beads and of them are blue. In Packet B, there are 185 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
4) In Packet A, there are 24 beads and of them are blue. In Packet B, there are 84 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
5) In Packet A, there are 721 beads and of them are blue. In Packet B, there are 3905 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer:_______________ |
6) In Packet A, there are 40 beads and of them are blue. In Packet B, there are 145 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
7) In Packet A, there are 33 beads and of them are blue. In Packet B, there are 138 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
8) In Packet A, there are 210 beads and of them are blue. In Packet B, there are 2275 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer:_______________ |
9) In Packet A, there are 20 beads and of them are blue. In Packet B, there are 190 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
10) In Packet A, there are 48 beads and of them are blue. In Packet B, there are 102 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
1) In Packet A, there are 36 beads and of them are blue. In Packet B, there are 66 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 43 SOLUTION 1 : 36 A Blue 66 B Blue Step 1: 3 units = 36 1 unit = 36 ÷ 3 = 12 Step 2: 6 units = 66 1 unit = 66 ÷ 6 = 11 Step 3: 5 units = 5 x 11 = 55 Step 4: 55 - 12 = 43 There are 43 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
2) In Packet A, there are 511 beads and of them are blue. In Packet B, there are 3060 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer: 1005 SOLUTION 1 : 511 A Blue 3060 B Blue Step 1: 7 units = 511 1 unit = 511 ÷ 7 = 73 Step 2: 3 units = 3 x 73 = 219 Step 3: 5 units = 3060 1 unit = 3060 ÷ 5 = 612 Step 4: 2 units = 2 x 612 = 1224 Step 5: 1224 - 219 = 1005 There are 1005 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
3) In Packet A, there are 52 beads and of them are blue. In Packet B, there are 185 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 98 SOLUTION 1 : 52 A Blue 185 B Blue Step 1: 4 units = 52 1 unit = 52 ÷ 4 =13 Step 2: 5 units = 185 1 unit = 185 ÷ 5 = 37 Step 3: 3 units = 3 x 37 = 111 Step 4: 111 - 13 = 98 There are 98 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
4) In Packet A, there are 24 beads and of them are blue. In Packet B, there are 84 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 62 SOLUTION 1 : 24 A Blue 84 B Blue Step 1: 3 units = 24 1 unit = 24 ÷ 3 = 8 Step 2: 6 units = 84 1 unit = 84 ÷ 6 = 14 Step 3: 5 units = 5 x 14 = 70 Step 4: 70 - 8 = 62 There are 62 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
5) In Packet A, there are 721 beads and of them are blue. In Packet B, there are 3905 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer: 1253 SOLUTION 1 : 721 A Blue 3905 B Blue Step 1: 7 units = 721 1 unit = 721 ÷ 7 = 103 Step 2: 3 units = 3 x 103 = 309 Step 3: 5 units = 3905 1 unit = 3905 ÷ 5 = 781 Step 4: 2 units = 2 x 781 = 1562 Step 5: 1562 - 309 = 1253 There are 1253 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
6) In Packet A, there are 40 beads and of them are blue. In Packet B, there are 145 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 77 SOLUTION 1 : 40 A Blue 145 B Blue Step 1: 4 units = 40 1 unit = 40 ÷ 4 =10 Step 2: 5 units = 145 1 unit = 145 ÷ 5 = 29 Step 3: 3 units = 3 x 29 = 87 Step 4: 87 - 10 = 77 There are 77 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
7) In Packet A, there are 33 beads and of them are blue. In Packet B, there are 138 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 104 SOLUTION 1 : 33 A Blue 138 B Blue Step 1: 3 units = 33 1 unit = 33 ÷ 3 = 11 Step 2: 6 units = 138 1 unit = 138 ÷ 6 = 23 Step 3: 5 units = 5 x 23 = 115 Step 4: 115 - 11 = 104 There are 104 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
8) In Packet A, there are 210 beads and of them are blue. In Packet B, there are 2275 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer: 820 SOLUTION 1 : 210 A Blue 2275 B Blue Step 1: 7 units = 210 1 unit = 210 ÷ 7 = 30 Step 2: 3 units = 3 x 30 = 90 Step 3: 5 units = 2275 1 unit = 2275 ÷ 5 = 455 Step 4: 2 units = 2 x 455 = 910 Step 5: 910 - 90 = 820 There are 820 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
9) In Packet A, there are 20 beads and of them are blue. In Packet B, there are 190 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 109 SOLUTION 1 : 20 A Blue 190 B Blue Step 1: 4 units = 20 1 unit = 20 ÷ 4 =5 Step 2: 5 units = 190 1 unit = 190 ÷ 5 = 38 Step 3: 3 units = 3 x 38 = 114 Step 4: 114 - 5 = 109 There are 109 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
10) In Packet A, there are 48 beads and of them are blue. In Packet B, there are 102 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 69 SOLUTION 1 : 48 A Blue 102 B Blue Step 1: 3 units = 48 1 unit = 48 ÷ 3 = 16 Step 2: 6 units = 102 1 unit = 102 ÷ 6 = 17 Step 3: 5 units = 5 x 17 = 85 Step 4: 85 - 16 = 69 There are 69 more blue beads in Packet B than in Packet A. |