Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) In Packet A, there are 245 beads and of them are blue. In Packet B, there are 3010 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer:_______________ |
2) In Packet A, there are 48 beads and of them are blue. In Packet B, there are 130 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
3) In Packet A, there are 39 beads and of them are blue. In Packet B, there are 138 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
4) In Packet A, there are 588 beads and of them are blue. In Packet B, there are 1115 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer:_______________ |
5) In Packet A, there are 56 beads and of them are blue. In Packet B, there are 70 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
6) In Packet A, there are 36 beads and of them are blue. In Packet B, there are 120 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
7) In Packet A, there are 791 beads and of them are blue. In Packet B, there are 2390 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer:_______________ |
8) In Packet A, there are 40 beads and of them are blue. In Packet B, there are 180 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
9) In Packet A, there are 24 beads and of them are blue. In Packet B, there are 108 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A
Answer:_______________ |
10) In Packet A, there are 553 beads and of them are blue. In Packet B, there are 2160 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer:_______________ |
1) In Packet A, there are 245 beads and of them are blue. In Packet B, there are 3010 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer: 1099 SOLUTION 1 : 245 A Blue 3010 B Blue Step 1: 7 units = 245 1 unit = 245 ÷ 7 = 35 Step 2: 3 units = 3 x 35 = 105 Step 3: 5 units = 3010 1 unit = 3010 ÷ 5 = 602 Step 4: 2 units = 2 x 602 = 1204 Step 5: 1204 - 105 = 1099 There are 1099 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
2) In Packet A, there are 48 beads and of them are blue. In Packet B, there are 130 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 66 SOLUTION 1 : 48 A Blue 130 B Blue Step 1: 4 units = 48 1 unit = 48 ÷ 4 =12 Step 2: 5 units = 130 1 unit = 130 ÷ 5 = 26 Step 3: 3 units = 3 x 26 = 78 Step 4: 78 - 12 = 66 There are 66 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
3) In Packet A, there are 39 beads and of them are blue. In Packet B, there are 138 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 102 SOLUTION 1 : 39 A Blue 138 B Blue Step 1: 3 units = 39 1 unit = 39 ÷ 3 = 13 Step 2: 6 units = 138 1 unit = 138 ÷ 6 = 23 Step 3: 5 units = 5 x 23 = 115 Step 4: 115 - 13 = 102 There are 102 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
4) In Packet A, there are 588 beads and of them are blue. In Packet B, there are 1115 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer: 194 SOLUTION 1 : 588 A Blue 1115 B Blue Step 1: 7 units = 588 1 unit = 588 ÷ 7 = 84 Step 2: 3 units = 3 x 84 = 252 Step 3: 5 units = 1115 1 unit = 1115 ÷ 5 = 223 Step 4: 2 units = 2 x 223 = 446 Step 5: 446 - 252 = 194 There are 194 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
5) In Packet A, there are 56 beads and of them are blue. In Packet B, there are 70 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 28 SOLUTION 1 : 56 A Blue 70 B Blue Step 1: 4 units = 56 1 unit = 56 ÷ 4 =14 Step 2: 5 units = 70 1 unit = 70 ÷ 5 = 14 Step 3: 3 units = 3 x 14 = 42 Step 4: 42 - 14 = 28 There are 28 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
6) In Packet A, there are 36 beads and of them are blue. In Packet B, there are 120 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 88 SOLUTION 1 : 36 A Blue 120 B Blue Step 1: 3 units = 36 1 unit = 36 ÷ 3 = 12 Step 2: 6 units = 120 1 unit = 120 ÷ 6 = 20 Step 3: 5 units = 5 x 20 = 100 Step 4: 100 - 12 = 88 There are 88 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
7) In Packet A, there are 791 beads and of them are blue. In Packet B, there are 2390 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer: 617 SOLUTION 1 : 791 A Blue 2390 B Blue Step 1: 7 units = 791 1 unit = 791 ÷ 7 = 113 Step 2: 3 units = 3 x 113 = 339 Step 3: 5 units = 2390 1 unit = 2390 ÷ 5 = 478 Step 4: 2 units = 2 x 478 = 956 Step 5: 956 - 339 = 617 There are 617 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
8) In Packet A, there are 40 beads and of them are blue. In Packet B, there are 180 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 98 SOLUTION 1 : 40 A Blue 180 B Blue Step 1: 4 units = 40 1 unit = 40 ÷ 4 =10 Step 2: 5 units = 180 1 unit = 180 ÷ 5 = 36 Step 3: 3 units = 3 x 36 = 108 Step 4: 108 - 10 = 98 There are 98 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
9) In Packet A, there are 24 beads and of them are blue. In Packet B, there are 108 beads and of them are blue. How many more blue beads are there in Packet B than in Packet A Answer: 82 SOLUTION 1 : 24 A Blue 108 B Blue Step 1: 3 units = 24 1 unit = 24 ÷ 3 = 8 Step 2: 6 units = 108 1 unit = 108 ÷ 6 = 18 Step 3: 5 units = 5 x 18 = 90 Step 4: 90 - 8 = 82 There are 82 more blue beads in Packet B than in Packet A. |
10) In Packet A, there are 553 beads and of them are blue. In Packet B, there are 2160 beads and of them are blue. How many more blue marbles are there in Packet B than in Packet A Answer: 627 SOLUTION 1 : 553 A Blue 2160 B Blue Step 1: 7 units = 553 1 unit = 553 ÷ 7 = 79 Step 2: 3 units = 3 x 79 = 237 Step 3: 5 units = 2160 1 unit = 2160 ÷ 5 = 432 Step 4: 2 units = 2 x 432 = 864 Step 5: 864 - 237 = 627 There are 627 more blue beads in Packet B than in Packet A. |