Scroll:Operations >> Numbers >> ps (301)


Written Instructions:

For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..

For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.

Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.



 

1)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are twice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 28, how many coins are there together


Answer:_______________




2)  

Moorthi had a total of 144, consisting of 10 and 2 notes. Given that he had four times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did he have


Answer:_______________




3)  

Keerthi had a total of 144, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had three times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have


Answer:_______________




4)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are four times as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 24, how many coins are there together


Answer:_______________




5)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are thrice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 23, how many coins are there together


Answer:_______________




6)  

Keerthi had a total of 360, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had five times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have


Answer:_______________




7)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are twice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 12, how many coins are there together


Answer:_______________




8)  

Barathan had a total of 108, consisting of 10 and 2 notes. Given that he had four times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did he have


Answer:_______________




9)  

Amutha had a total of 224, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had three times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have


Answer:_______________




10)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are four times as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 36, how many coins are there together


Answer:_______________




 

1)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are twice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 28, how many coins are there together

Answer: 210


SOLUTION 1 :

Grouping method

Step 1:

0.20 + 0.10 + 0.10 = 0.40(1 set)

Step 2:

28 ÷ 0.40 = 70 sets

*Note: 1 set has 3 notes

Step 3:

70 x 3 = 210 


SOLUTION 2 :
  No. of coins x Value Total Value
10-cent 2u x 0.10 0.20
20-cent 1u x 0.20 0.20
  3u     0.40

Step 1:

  28 ÷ 0.40 = 70

Step 2:

2 units (10-cent) + 1 unit (20-cent) = 3 units

3 units = 3 x 70

           =  210



2)  

Moorthi had a total of 144, consisting of 10 and 2 notes. Given that he had four times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did he have

Answer: 40


SOLUTION 1 :
  No.of notes x Value Total Units
10 1u x 10 10U
2 4u x 2 8U
  5u     18U

 

Step 1:

18 units = 144

1 unit = 144  ÷ 18

          = 8

Step 2:

4 units (2 notes) + 1 unit (10 notes) = 5 units

5 units = 5 x 8

            = 40 notes


SOLUTION 2 :

Grouping method

Step 1: 10 + 2 + 2 + 2 + 2 = 18(1 set)

Step 2: 144 ÷ 18 = 8 sets

*Note: 1 set has 5 notes

Step 3: 8 x 5 = 40 notes



3)  

Keerthi had a total of 144, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had three times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have

Answer: 36


SOLUTION 1 :
  No.of notes x Value Total Value
10 1u x 10 10U
2 3u x 2 6U
  4u     16U

 

Step 1:

16 units = 144

1 unit = 144  ÷ 16

          = 9

Step 2:

3 units (2 notes) + 1 unit (10 notes) = 4 units

4 units = 4 x 9

            = 36 notes


SOLUTION 2 :

Grouping method

Step 1:

10 + 2 + 2 + 2 = 16(1 set)

Step 2:

144 ÷ 16 = 9 sets

*Note: 1 set has 4 notes

Step 3:

9 x 4 = 36 notes



4)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are four times as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 24, how many coins are there together

Answer: 200


SOLUTION 1 :
  No. of coins x Value Total Value
10-cent 4u x 0.10 0.40
20-cent 1u x 0.20 0.20
  5u     0.60

Step 1:

24 ÷ 0.60 = 40

Step 2:

4 units (10-cent) + 1 unit (20-cent) = 5 units

5 units = 5 x 40

            =  200


SOLUTION 2 :

Grouping method

Step 1:

0.20 + 0.10 + 0.10 + 0.10 + 0.10 = 0.60(1 set)

Step 2:

24 ÷ 0.60 = 40 sets

*Note: 1 set has 5 notes

Step 3:

40 x 5 = 200 notes



5)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are thrice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 23, how many coins are there together

Answer: 184


SOLUTION 1 :

Grouping method

Step 1:

0.20 + 0.10 + 0.10 + 0.10 = 0.50(1 set)

Step 2:

23 ÷ 0.50 = 46 sets

*Note: 1 set has 4 notes

Step 3:

46 x 4 = 184 notes


SOLUTION 2 :
  No. of coins x Value Total Value
10-cent 3u x 0.10 0.30
20-cent 1u x 0.20 0.20
  4u     0.50

Step 1:

$23 ÷ 0.50 = 46

Step 2:

3 units (10-cent) + 1 unit (20-cent) = 4 units

4 units = 4 x 46

           =  184



6)  

Keerthi had a total of 360, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had five times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have

Answer: 108


SOLUTION 1 :

Grouping method

Step 1:

10 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2= 20 (1 set)

Step 2:

360 ÷ 20 = 18 sets

*Note: 1 set has 6 notes

Step 3:

18 x 6 = 108 notes


SOLUTION 2 :
  No.of notes x Value Total Units
10 1 x 10 10U
2 5 x 10 10U
  6     20U

 

Step 1:

20 units = 360

1 unit = 360  ÷ 20

          = 18

Step 2:

5 units (2 notes) + 1 unit (10 notes) = 6 units

6 units = 6 x 18

            = 108 notes



7)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are twice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 12, how many coins are there together

Answer: 90


SOLUTION 1 :

Grouping method

Step 1:

0.20 + 0.10 + 0.10 = 0.40(1 set)

Step 2:

12 ÷ 0.40 = 30 sets

*Note: 1 set has 3 notes

Step 3:

30 x 3 = 90 


SOLUTION 2 :
  No. of coins x Value Total Value
10-cent 2u x 0.10 0.20
20-cent 1u x 0.20 0.20
  3u     0.40

Step 1:

  12 ÷ 0.40 = 30

Step 2:

2 units (10-cent) + 1 unit (20-cent) = 3 units

3 units = 3 x 30

           =  90



8)  

Barathan had a total of 108, consisting of 10 and 2 notes. Given that he had four times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did he have

Answer: 30


SOLUTION 1 :
  No.of notes x Value Total Units
10 1u x 10 10U
2 4u x 2 8U
  5u     18U

 

Step 1:

18 units = 108

1 unit = 108  ÷ 18

          = 6

Step 2:

4 units (2 notes) + 1 unit (10 notes) = 5 units

5 units = 5 x 6

            = 30 notes


SOLUTION 2 :

Grouping method

Step 1: 10 + 2 + 2 + 2 + 2 = 18(1 set)

Step 2: 108 ÷ 18 = 6 sets

*Note: 1 set has 5 notes

Step 3: 6 x 5 = 30 notes



9)  

Amutha had a total of 224, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had three times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have

Answer: 56


SOLUTION 1 :
  No.of notes x Value Total Value
10 1u x 10 10U
2 3u x 2 6U
  4u     16U

 

Step 1:

16 units = 224

1 unit = 224  ÷ 16

          = 14

Step 2:

3 units (2 notes) + 1 unit (10 notes) = 4 units

4 units = 4 x 14

            = 56 notes


SOLUTION 2 :

Grouping method

Step 1:

10 + 2 + 2 + 2 = 16(1 set)

Step 2:

224 ÷ 16 = 14 sets

*Note: 1 set has 4 notes

Step 3:

14 x 4 = 56 notes



10)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are four times as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 36, how many coins are there together

Answer: 300


SOLUTION 1 :
  No. of coins x Value Total Value
10-cent 4u x 0.10 0.40
20-cent 1u x 0.20 0.20
  5u     0.60

Step 1:

36 ÷ 0.60 = 60

Step 2:

4 units (10-cent) + 1 unit (20-cent) = 5 units

5 units = 5 x 60

            =  300


SOLUTION 2 :

Grouping method

Step 1:

0.20 + 0.10 + 0.10 + 0.10 + 0.10 = 0.60(1 set)

Step 2:

36 ÷ 0.60 = 60 sets

*Note: 1 set has 5 notes

Step 3:

60 x 5 = 300 notes