Scroll:Heuristics >> Number X Value >> ps (301)


Written Instructions:

For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..

For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.

Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.



 

1)  

Keerthi had a total of 112, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had three times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have


Answer:_______________




2)  

Tamilselvi had a total of 320, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had five times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have


Answer:_______________




3)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are thrice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 20, how many coins are there together


Answer:_______________




4)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are twice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 12, how many coins are there together


Answer:_______________




5)  

Pugal had a total of 72, consisting of 10 and 2 notes. Given that he had four times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did he have


Answer:_______________




6)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are four times as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 18, how many coins are there together


Answer:_______________




7)  

Tamilselvi had a total of 288, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had three times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have


Answer:_______________




8)  

Jeevini had a total of 380, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had five times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have


Answer:_______________




9)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are thrice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 31, how many coins are there together


Answer:_______________




10)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are twice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 20, how many coins are there together


Answer:_______________




 

1)  

Keerthi had a total of 112, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had three times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have

Answer: 28


SOLUTION 1 :
  No.of notes x Value Total Value
10 1u x 10 10U
2 3u x 2 6U
  4u     16U

 

Step 1:

16 units = 112

1 unit = 112  ÷ 16

          = 7

Step 2:

3 units (2 notes) + 1 unit (10 notes) = 4 units

4 units = 4 x 7

            = 28 notes


SOLUTION 2 :

Grouping method

Step 1:

10 + 2 + 2 + 2 = 16(1 set)

Step 2:

112 ÷ 16 = 7 sets

*Note: 1 set has 4 notes

Step 3:

7 x 4 = 28 notes



2)  

Tamilselvi had a total of 320, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had five times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have

Answer: 96


SOLUTION 1 :

Grouping method

Step 1:

10 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2= 20 (1 set)

Step 2:

320 ÷ 20 = 16 sets

*Note: 1 set has 6 notes

Step 3:

16 x 6 = 96 notes


SOLUTION 2 :
  No.of notes x Value Total Units
10 1 x 10 10U
2 5 x 10 10U
  6     20U

 

Step 1:

20 units = 320

1 unit = 320  ÷ 20

          = 16

Step 2:

5 units (2 notes) + 1 unit (10 notes) = 6 units

6 units = 6 x 16

            = 96 notes



3)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are thrice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 20, how many coins are there together

Answer: 160


SOLUTION 1 :

Grouping method

Step 1:

0.20 + 0.10 + 0.10 + 0.10 = 0.50(1 set)

Step 2:

20 ÷ 0.50 = 40 sets

*Note: 1 set has 4 notes

Step 3:

40 x 4 = 160 notes


SOLUTION 2 :
  No. of coins x Value Total Value
10-cent 3u x 0.10 0.30
20-cent 1u x 0.20 0.20
  4u     0.50

Step 1:

$20 ÷ 0.50 = 40

Step 2:

3 units (10-cent) + 1 unit (20-cent) = 4 units

4 units = 4 x 40

           =  160



4)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are twice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 12, how many coins are there together

Answer: 90


SOLUTION 1 :

Grouping method

Step 1:

0.20 + 0.10 + 0.10 = 0.40(1 set)

Step 2:

12 ÷ 0.40 = 30 sets

*Note: 1 set has 3 notes

Step 3:

30 x 3 = 90 


SOLUTION 2 :
  No. of coins x Value Total Value
10-cent 2u x 0.10 0.20
20-cent 1u x 0.20 0.20
  3u     0.40

Step 1:

  12 ÷ 0.40 = 30

Step 2:

2 units (10-cent) + 1 unit (20-cent) = 3 units

3 units = 3 x 30

           =  90



5)  

Pugal had a total of 72, consisting of 10 and 2 notes. Given that he had four times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did he have

Answer: 20


SOLUTION 1 :
  No.of notes x Value Total Units
10 1u x 10 10U
2 4u x 2 8U
  5u     18U

 

Step 1:

18 units = 72

1 unit = 72  ÷ 18

          = 4

Step 2:

4 units (2 notes) + 1 unit (10 notes) = 5 units

5 units = 5 x 4

            = 20 notes


SOLUTION 2 :

Grouping method

Step 1: 10 + 2 + 2 + 2 + 2 = 18(1 set)

Step 2: 72 ÷ 18 = 4 sets

*Note: 1 set has 5 notes

Step 3: 4 x 5 = 20 notes



6)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are four times as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 18, how many coins are there together

Answer: 150


SOLUTION 1 :
  No. of coins x Value Total Value
10-cent 4u x 0.10 0.40
20-cent 1u x 0.20 0.20
  5u     0.60

Step 1:

18 ÷ 0.60 = 30

Step 2:

4 units (10-cent) + 1 unit (20-cent) = 5 units

5 units = 5 x 30

            =  150


SOLUTION 2 :

Grouping method

Step 1:

0.20 + 0.10 + 0.10 + 0.10 + 0.10 = 0.60(1 set)

Step 2:

18 ÷ 0.60 = 30 sets

*Note: 1 set has 5 notes

Step 3:

30 x 5 = 150 notes



7)  

Tamilselvi had a total of 288, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had three times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have

Answer: 72


SOLUTION 1 :
  No.of notes x Value Total Value
10 1u x 10 10U
2 3u x 2 6U
  4u     16U

 

Step 1:

16 units = 288

1 unit = 288  ÷ 16

          = 18

Step 2:

3 units (2 notes) + 1 unit (10 notes) = 4 units

4 units = 4 x 18

            = 72 notes


SOLUTION 2 :

Grouping method

Step 1:

10 + 2 + 2 + 2 = 16(1 set)

Step 2:

288 ÷ 16 = 18 sets

*Note: 1 set has 4 notes

Step 3:

18 x 4 = 72 notes



8)  

Jeevini had a total of 380, consisting of 10 and 2 notes. Given that she had five times as many 2 notes as 10 notes, how many notes did she have

Answer: 114


SOLUTION 1 :

Grouping method

Step 1:

10 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2= 20 (1 set)

Step 2:

380 ÷ 20 = 19 sets

*Note: 1 set has 6 notes

Step 3:

19 x 6 = 114 notes


SOLUTION 2 :
  No.of notes x Value Total Units
10 1 x 10 10U
2 5 x 10 10U
  6     20U

 

Step 1:

20 units = 380

1 unit = 380  ÷ 20

          = 19

Step 2:

5 units (2 notes) + 1 unit (10 notes) = 6 units

6 units = 6 x 19

            = 114 notes



9)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are thrice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 31, how many coins are there together

Answer: 248


SOLUTION 1 :

Grouping method

Step 1:

0.20 + 0.10 + 0.10 + 0.10 = 0.50(1 set)

Step 2:

31 ÷ 0.50 = 62 sets

*Note: 1 set has 4 notes

Step 3:

62 x 4 = 248 notes


SOLUTION 2 :
  No. of coins x Value Total Value
10-cent 3u x 0.10 0.30
20-cent 1u x 0.20 0.20
  4u     0.50

Step 1:

$31 ÷ 0.50 = 62

Step 2:

3 units (10-cent) + 1 unit (20-cent) = 4 units

4 units = 4 x 62

           =  248



10)  

There are some coins in a box. The coins consist of 10-cent and 20-cent coins. There are twice as many 10-cent coins as 20-cent coins. If the total amount of money in the box is 20, how many coins are there together

Answer: 150


SOLUTION 1 :

Grouping method

Step 1:

0.20 + 0.10 + 0.10 = 0.40(1 set)

Step 2:

20 ÷ 0.40 = 50 sets

*Note: 1 set has 3 notes

Step 3:

50 x 3 = 150 


SOLUTION 2 :
  No. of coins x Value Total Value
10-cent 2u x 0.10 0.20
20-cent 1u x 0.20 0.20
  3u     0.40

Step 1:

  20 ÷ 0.40 = 50

Step 2:

2 units (10-cent) + 1 unit (20-cent) = 3 units

3 units = 3 x 50

           =  150