Scroll:Whole Numbers >> Subtraction >> saq (100)


Written Instructions:

For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..

For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.

Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.



 

1)  

What is the missing number in the number sentence below
551 - 99 = 200 + ___


Answer:_______________




2)  

What is the missing number in the number sentence below
695 - 196 = 200 + ___


Answer:_______________




3)  

What is the missing number in the number sentence below
581 - 85 = 200 + ___


Answer:_______________




4)  

What is the missing number in the number sentence below
767 - 74 = 200 + ___


Answer:_______________




5)  

What is the missing number in the number sentence below
749 - 63 = 200 + ___


Answer:_______________




6)  

What is the missing number in the number sentence below
703 - 103 = 200 + ___


Answer:_______________




7)  

What is the missing number in the number sentence below
537 - 55 = 200 + ___


Answer:_______________




8)  

What is the missing number in the number sentence below
850 - 80 = 200 + ___


Answer:_______________




9)  

What is the missing number in the number sentence below
843 - 190 = 200 + ___


Answer:_______________




10)  

What is the missing number in the number sentence below
891 - 165 = 200 + ___


Answer:_______________




 

1)  

What is the missing number in the number sentence below
551 - 99 = 200 + ___
Answer: 252


SOLUTION 1 :

Step 1: 551 - 99 = 452

Step 2: 452 - 200 = 252

 



2)  

What is the missing number in the number sentence below
695 - 196 = 200 + ___
Answer: 299


SOLUTION 1 :

Step 1: 695 - 196 = 499

Step 2: 499 - 200 = 299

 



3)  

What is the missing number in the number sentence below
581 - 85 = 200 + ___
Answer: 296


SOLUTION 1 :

Step 1: 581 - 85 = 496

Step 2: 496 - 200 = 296

 



4)  

What is the missing number in the number sentence below
767 - 74 = 200 + ___
Answer: 493


SOLUTION 1 :

Step 1: 767 - 74 = 693

Step 2: 693 - 200 = 493

 



5)  

What is the missing number in the number sentence below
749 - 63 = 200 + ___
Answer: 486


SOLUTION 1 :

Step 1: 749 - 63 = 686

Step 2: 686 - 200 = 486

 



6)  

What is the missing number in the number sentence below
703 - 103 = 200 + ___
Answer: 400


SOLUTION 1 :

Step 1: 703 - 103 = 600

Step 2: 600 - 200 = 400

 



7)  

What is the missing number in the number sentence below
537 - 55 = 200 + ___
Answer: 282


SOLUTION 1 :

Step 1: 537 - 55 = 482

Step 2: 482 - 200 = 282

 



8)  

What is the missing number in the number sentence below
850 - 80 = 200 + ___
Answer: 570


SOLUTION 1 :

Step 1: 850 - 80 = 770

Step 2: 770 - 200 = 570

 



9)  

What is the missing number in the number sentence below
843 - 190 = 200 + ___
Answer: 453


SOLUTION 1 :

Step 1: 843 - 190 = 653

Step 2: 653 - 200 = 453

 



10)  

What is the missing number in the number sentence below
891 - 165 = 200 + ___
Answer: 526


SOLUTION 1 :

Step 1: 891 - 165 = 726

Step 2: 726 - 200 = 526