Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) Indra had 452 books. Answer:_______________ |
2) Ponnalagu had 500 books. Answer:_______________ |
3) Pavi had 489 books. Answer:_______________ |
4) Panimalar had 497 books. Answer:_______________ |
5) Nandini had 478 books. Answer:_______________ |
6) Poovazhagi had 491 books. Answer:_______________ |
7) Jeevini had 479 books. Answer:_______________ |
8) Savithri had 465 books. Answer:_______________ |
9) Selvanayaki had 478 books. Answer:_______________ |
10) Poongodi had 490 books. Answer:_______________ |
1) Indra had 452 books. SOLUTION 1 : 452 100 199 Step 1: 100 + 199 = 299 books Step 2: 452 - 299 = 153 books Indra had 153 books in the end. |
2) Ponnalagu had 500 books. SOLUTION 1 : 500 125 177 Step 1: 125 + 177 = 302 books Step 2: 500 - 302 = 198 books Ponnalagu had 198 books in the end. |
3) Pavi had 489 books. SOLUTION 1 : 489 143 194 Step 1: 143 + 194 = 337 books Step 2: 489 - 337 = 152 books Pavi had 152 books in the end. |
4) Panimalar had 497 books. SOLUTION 1 : 497 102 161 Step 1: 102 + 161 = 263 books Step 2: 497 - 263 = 234 books Panimalar had 234 books in the end. |
5) Nandini had 478 books. SOLUTION 1 : 478 146 191 Step 1: 146 + 191 = 337 books Step 2: 478 - 337 = 141 books Nandini had 141 books in the end. |
6) Poovazhagi had 491 books. SOLUTION 1 : 491 125 150 Step 1: 125 + 150 = 275 books Step 2: 491 - 275 = 216 books Poovazhagi had 216 books in the end. |
7) Jeevini had 479 books. SOLUTION 1 : 479 117 159 Step 1: 117 + 159 = 276 books Step 2: 479 - 276 = 203 books Jeevini had 203 books in the end. |
8) Savithri had 465 books. SOLUTION 1 : 465 111 169 Step 1: 111 + 169 = 280 books Step 2: 465 - 280 = 185 books Savithri had 185 books in the end. |
9) Selvanayaki had 478 books. SOLUTION 1 : 478 112 193 Step 1: 112 + 193 = 305 books Step 2: 478 - 305 = 173 books Selvanayaki had 173 books in the end. |
10) Poongodi had 490 books. SOLUTION 1 : 490 120 184 Step 1: 120 + 184 = 304 books Step 2: 490 - 304 = 186 books Poongodi had 186 books in the end. |