Written Instructions:
For each Multiple Choice Question (MCQ), four options are given. One of them is the correct answer. Make your choice (1,2,3 or 4). Write your answers in the brackets provided..
For each Short Answer Question(SAQ) and Long Answer Question(LAQ), write your answers in the blanks provided.
Leave your answers in the simplest form or correct to two decimal places.
1) Poongodi had 470 books. Answer:_______________ |
2) Selvanayaki had 475 books. Answer:_______________ |
3) Jeevini had 468 books. Answer:_______________ |
4) Amutha had 455 books. Answer:_______________ |
5) Panimalar had 500 books. Answer:_______________ |
6) Poongodi had 461 books. Answer:_______________ |
7) Nandini had 481 books. Answer:_______________ |
8) Pavi had 499 books. Answer:_______________ |
9) Amutha had 474 books. Answer:_______________ |
10) Selvanayaki had 460 books. Answer:_______________ |
1) Poongodi had 470 books. SOLUTION 1 : 470 100 158 Step 1: 100 + 158 = 258 books Step 2: 470 - 258 = 212 books Poongodi had 212 books in the end. |
2) Selvanayaki had 475 books. SOLUTION 1 : 475 135 189 Step 1: 135 + 189 = 324 books Step 2: 475 - 324 = 151 books Selvanayaki had 151 books in the end. |
3) Jeevini had 468 books. SOLUTION 1 : 468 123 185 Step 1: 123 + 185 = 308 books Step 2: 468 - 308 = 160 books Jeevini had 160 books in the end. |
4) Amutha had 455 books. SOLUTION 1 : 455 123 181 Step 1: 123 + 181 = 304 books Step 2: 455 - 304 = 151 books Amutha had 151 books in the end. |
5) Panimalar had 500 books. SOLUTION 1 : 500 131 171 Step 1: 131 + 171 = 302 books Step 2: 500 - 302 = 198 books Panimalar had 198 books in the end. |
6) Poongodi had 461 books. SOLUTION 1 : 461 145 151 Step 1: 145 + 151 = 296 books Step 2: 461 - 296 = 165 books Poongodi had 165 books in the end. |
7) Nandini had 481 books. SOLUTION 1 : 481 141 159 Step 1: 141 + 159 = 300 books Step 2: 481 - 300 = 181 books Nandini had 181 books in the end. |
8) Pavi had 499 books. SOLUTION 1 : 499 138 158 Step 1: 138 + 158 = 296 books Step 2: 499 - 296 = 203 books Pavi had 203 books in the end. |
9) Amutha had 474 books. SOLUTION 1 : 474 126 190 Step 1: 126 + 190 = 316 books Step 2: 474 - 316 = 158 books Amutha had 158 books in the end. |
10) Selvanayaki had 460 books. SOLUTION 1 : 460 129 193 Step 1: 129 + 193 = 322 books Step 2: 460 - 322 = 138 books Selvanayaki had 138 books in the end. |